Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Εχω κατοικία 60 τ.μ. προ του '55 χωρίς ΟΑ εντός οικισμού <2000 σε οικόπεδο αρτιο κατά παρέκκλιση. Το 2006 βγήκε ΕΕΜΚ για αντικατασταση κουφωματων και για επιχρίσματα. Ομως εγιναν και επιπλέον εργασίες που πάνε με αναλυτικό προυπολογισμό, όπως αντικατάσταση στέγης και αντικατάσταση πατώματος και κλείσιμο παραθύρου.

Εαν θεωρήσω ότι δεν έχει ΟΑ και βάλω ένα ΦΚ με 1 λοιπή παράβαση με παλαιότητα 2004-2011 τότε είναι Κατηγορία 5 και δεν με αφήνει να προχωρήσω

 

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο  εμβαδού 4000  εντός οικισμού έχω ισόγεια κατοικία Ε=50 τ.μ. προ του 1955 και αυθαίρετη αποθήκη Ε=70 τ.μ. κατασκευασμένη  το 1987, και  ανοικτό υπόστεγο που εφάπτεται της κατοικίας  Ε=3 τ.μ. που το υπολογίζω με αναλυτικό.Επιτρεπόμενη κάλυψη οικοπέδου 2800 τ.μ. επιτρεπόμενη δόμηση 400 τ.μ. Είμαι κατηγορία 4 ή 5;

Link to comment
Share on other sites

@Paul_MixΕφόσον το οικόπεδο είναι άρτιο και έχεις κτίριο προ 55,δεν έχεις λόγο να βάλεις όχι στο πεδίο οικ.άδεια.Βάζεις "ναι", υπολογίζεις τις αυθαιρεσίες που έγιναν κατά παράβαση της εεμκ που εκδόθηκε και ό,τι άλλο (αυθ.) υπάρχει.Για τον υπολογισμό της Κατηγορίας υπολογίζεις κανονικά σύμφωνα με το άρθρο 96.

@SEKKARA Έδωσες δόμηση-κάλυψη,αλλά λείπουν ύψη για να απαντηθεί (επιτρ/νο-πραγματοποιημένα).

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, ChristinaK said:

@Paul_MixΕφόσον το οικόπεδο είναι άρτιο και έχεις κτίριο προ 55,δεν έχεις λόγο να βάλεις όχι στο πεδίο οικ.άδεια.Βάζεις "ναι", υπολογίζεις τις αυθαιρεσίες που έγιναν κατά παράβαση της εεμκ που εκδόθηκε και ό,τι άλλο (αυθ.) υπάρχει.Για τον υπολογισμό της Κατηγορίας υπολογίζεις κανονικά σύμφωνα με το άρθρο 96.

@SEKKARA Έδωσες δόμηση-κάλυψη,αλλά λείπουν ύψη για να απαντηθεί (επιτρ/νο-πραγματοποιημένα).

2,70μ. + 1μ. στέγη για την κατοικία  και 3 μ. +1,20μ. στέγη για την αποθήκη, επιτρεπόμενο 7,5 +2,00 μ στέγη.

Link to comment
Share on other sites

Με τα μεγέθη που δίνεις είναι κατηγορία 4-προσοχή και στα γύρω γύρω (να μην ανήκει σε καμία άλλη περίπτωση που επιλέγεται "όχι" βάσει Παραρτήματος στο πεδίο οικ.άδεια,ώστε να μπορείς να δηλώσεις το "ναι" λόγω προυφ/νου).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ChristinaK said:

@Paul_MixΕφόσον το οικόπεδο είναι άρτιο

Σύμφωνα με πληροφορίες εκ των έσω είναι κατά παρέκκλιση άρτιο αλλά μη οικοδομήσιμο, οπότε σύμφωνα με το παράρτημα κολλάει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

επειδή έχω μπερδευτεί ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Έχω οικόπεδο εντός  οικισμού με νόμιμο κτίσμα (προυφισταμενο 55). Η χρήση σήμερα είναι κατοικία ενώ περίπου το 1980 ήταν αποθήκη.

Τι χρειάζεται να δηλώσω στον 4495?  

Link to comment
Share on other sites

Όχι-αν έχει διατηρηθεί το νόμιμο περίγραμμα του κτιρίου, η αλλαγή αυτή είναι παράβαση αναλυτικού,καθώς δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης.Άρα,συντάσσεις αναλυτικό για τις εργασίες που το μετέτρεψαν σε κατοικία (κουζίνα,μπάνιο,δάπεδα κλπ ).

Edit-για να είμαστε τυπικοί,επειδή δεν γνωρίζω στοιχεία για το ακίνητο σου,οφείλεις να  επιβεβαιώσεις ο ίδιος ότι δεν επέρχεται αύξηση της δόμησης από την μετατροπή σε κατοικία,ώστε να ισχύουν τα παραπάνω.

 

Edited by ChristinaK
edit
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.