Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίσμα το οποίο αναφέρεται σε συμβόλαια του 1970 ότι έχει κατασκευαστεί το 1930 (χωρίς κάποια επισύναψη κατόψεων) . Η περιγραφή του όσον αφορά τους ορόφους και τα τετραγωνικά μέτρα συμπίπτει με την σημερινή κατάσταση . Σε περίπτωση που δεν κάνω τακτοποίηση για προ 1975 για να έχω το "κεφάλι μου ήσυχο" , δίνω βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση ?? Και αν ναι , σε περίπτωση που ο νέος ιδιοκτήτης θελήσει να βγάλει Ο.Α. τον καλύπτει αυτή η βεβαίωση ή θα έπρεπε να γίνει κάποια διαδικασία για να λάβει το κτίσμα κάποιο επίσημο νόμιμο περίγραμμα ?? Η ανησυχία μου είναι μήπως βρω τον μπελά μου κατά πρώτον και κατά δεύτερον να μη κολλήσει στην ΥΔΟΜ που το έχουν και βούτυρο στο ψωμί τους

Link to comment
Share on other sites

Είναι προτιμότερο να το δηλώσεις ως πριν 1975 που αποδεικνύεται αι το συμβόλαιο .Αν το βάλεις πριν 1955 εκτός της αναφοράς στο συμβόλαιο δεν έχεις κάτι άλλο και κατά την έκδοση της άδειας ίσως σου ζητηθούν επιπλέον  στοιχεία τα οποία δεν θα έχεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kostask3447 said:

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπάρχει κτίσμα το οποίο αναφέρεται σε συμβόλαια του 1970 ότι έχει κατασκευαστεί το 1930 (χωρίς κάποια επισύναψη κατόψεων) . Η περιγραφή του όσον αφορά τους ορόφους και τα τετραγωνικά μέτρα συμπίπτει με την σημερινή κατάσταση . Σε περίπτωση που δεν κάνω τακτοποίηση για προ 1975 για να έχω το "κεφάλι μου ήσυχο" , δίνω βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση ?? Και αν ναι , σε περίπτωση που ο νέος ιδιοκτήτης θελήσει να βγάλει Ο.Α. τον καλύπτει αυτή η βεβαίωση ή θα έπρεπε να γίνει κάποια διαδικασία για να λάβει το κτίσμα κάποιο επίσημο νόμιμο περίγραμμα ?? Η ανησυχία μου είναι μήπως βρω τον μπελά μου κατά πρώτον και κατά δεύτερον να μη κολλήσει στην ΥΔΟΜ που το έχουν και βούτυρο στο ψωμί τους

Όπως τα λέει η συνάδερφος @janna

Βάλτο στο πληντύριο της Κ1 να είστε όλοι ήσυχοι, το ακίνητο να έχει ένα επίσημο έγγραφο νομιμοποίησης για κάθε μελλοντική χρήση και εσύ να πάρεις την σωστή αμοιβή σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε να εκδόσω βεβαίωση για κτίσμα προ του 1955 το οποίο είναι προς πώληση. Έχω κανά δυό μέρες που ψάχνω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αρκεί μία βεβαίωση δική μου ότι το ακίνητο υφίστανται πριν από τις 30.11.1955; Δε χρειάζεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό; (πχ τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης) Δηλαδή για παράδειγμα αεροφωτογραφίες από τη ΓΥΣ τις χρειάζομαι αποκλειστικά για τη δική μου έρευνα;

Αυτή η βεβαίωση μηχανικού υπάρχει κάπου και είναι κάποια διαδικασία που απαιτείται για να εκδοθεί; Ή τη γράφω μόνος μου σε ένα word;

Και κάτι τελευταίο, μου είπε ο πελάτης ότι είχε κάνει τοπογραφικό για να μπει στο κτηματολόγιο. Το ίδιο τοπογραφικό μπορεί να το χρησιμοποιήσει για τις διαδικασίες που θα το χρειαστεί; (προσωπικά δε βλέπω λόγο να μην μπορεί)

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είναι πολύ προφανείς οι απαντήσεις και έπρεπε να τις ξέρω!

 

 

Edited by BousiosN
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, BousiosN said:

....

Αυτή η βεβαίωση μηχανικού υπάρχει κάπου και είναι κάποια διαδικασία που απαιτείται για να εκδοθεί; Ή τη γράφω μόνος μου σε ένα word;

....

με βάση τα γραφόμενα σου έχεις προς το παρόν μηδενική εμπειρία με τον Ν. 4495/17 και γενικά Πολεοδομική Νομοθεσία.

Σου συνιστώ έντονα να μη υπογράψεις τίποτα για μεταβίβαση (ούτε αυτό ως προ 55 που πιθανά να αποδειχτεί ευκολάκι)  μέχρι να συνεργαστείς με συνάδερφο σου που να έχει μια σχετική τουλάχιστον εμπειρία.

Αν κάνεις λάθος και δώσεις λάθος βεβαίωση ξεκινάς με πρόστιμο διοικητικό από 30000€ έως και 100000€, + ότι θα σου απαιτήσουν οι αγοραστές ή οι πωλητές .....

Εσύ ξεκίνα να μελετάς ΝΟΚ και ΓΟΚ όπως και όλα τα άλλα τα πρόσφατα (10 ετίας πια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Didonis said:

με βάση τα γραφόμενα σου έχεις προς το παρόν μηδενική εμπειρία με τον Ν. 4495/17 και γενικά Πολεοδομική Νομοθεσία.

Σου συνιστώ έντονα να μη υπογράψεις τίποτα για μεταβίβαση (ούτε αυτό ως προ 55 που πιθανά να αποδειχτεί ευκολάκι)  μέχρι να συνεργαστείς με συνάδερφο σου που να έχει μια σχετική τουλάχιστον εμπειρία.

Αν κάνεις λάθος και δώσεις λάθος βεβαίωση ξεκινάς με πρόστιμο διοικητικό από 30000€ έως και 100000€, + ότι θα σου απαιτήσουν οι αγοραστές ή οι πωλητές .....

Εσύ ξεκίνα να μελετάς ΝΟΚ και ΓΟΚ όπως και όλα τα άλλα τα πρόσφατα (10 ετίας πια)

Ευχαριστώ για την απάντηση! Εννοείται ότι δε θα υπογράψω τίποτα μέχρι να είμαι εντελώς σίγουρος για το τι κάνω και όπως κατάλαβες έχω όντως μηδενική εμπειρία με τέτοια θέματα καθώς πρόσφατα άρχισα να διαβάζω τη νομοθεσία.

Τώρα έτυχε αυτό που πρόκειται για 40-50 τετραγωνικά ισόγειας κατοικίας και επειδή μου φάνηκε εύκολο θεώρησα πως είναι καλή ευκαιρία να αρχίσω να ασχολούμαι.

Edited by BousiosN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, BousiosN said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Είμαι νέος μηχανικός και μου ζητήθηκε να εκδόσω βεβαίωση για κτίσμα προ του 1955 το οποίο είναι προς πώληση. Έχω κανά δυό μέρες που ψάχνω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αρκεί μία βεβαίωση δική μου ότι το ακίνητο υφίστανται πριν από τις 30.11.1955; Δε χρειάζεται κάποιο άλλο δικαιολογητικό; (πχ τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης) Δηλαδή για παράδειγμα αεροφωτογραφίες από τη ΓΥΣ τις χρειάζομαι αποκλειστικά για τη δική μου έρευνα;

Αυτή η βεβαίωση μηχανικού υπάρχει κάπου και είναι κάποια διαδικασία που απαιτείται για να εκδοθεί; Ή τη γράφω μόνος μου σε ένα word;

Και κάτι τελευταίο, μου είπε ο πελάτης ότι είχε κάνει τοπογραφικό για να μπει στο κτηματολόγιο. Το ίδιο τοπογραφικό μπορεί να το χρησιμοποιήσει για τις διαδικασίες που θα το χρειαστεί; (προσωπικά δε βλέπω λόγο να μην μπορεί)

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν είναι πολύ προφανείς οι απαντήσεις και έπρεπε να τις ξέρω!

 

 

Η αλήθεια είναι ότι είναι ένα μπερδεμένο θέμα σήμερα, η κατάντησε να είναι μπερδεμένο σε σχέση με το ποιός είναι αρμόδιος να βεβαιώσει, εάν ένα κτήριο είναι προ του έτους 1955.

Ενδεικτικά θα αναφέρω μερικούς τρόπους που ίσχυαν κατά το παρελθόν ή και ισχύουν έως σήμερα.

1. Παλιά είχαμε την υπεύθυνη δήλωση των κοινοταρχών , ή και των δημάρχων που βεβαίωναν την παλαιότητα πριν το 1955 , αν και πολλοί από αυτούς δεν είχαν καν γεννηθεί τότε....

Τέτοιες υπεύθυνες δηλώσεις θα βρεις σε πάρα πολλές ΟΑ , επικυρωμένες και απο τις αντίστοιχες Πολεοδομίες.

2. Υπήρχαν Πολεοδομίες που έδιναν βεβαιώσεις ότι ένα κτήριο ήταν προ του 1955 , κατόπιν αιτιολογημένης έκθεσης μηχανικού σε σχέση και με τους χάρτες της διανομής, τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής.

Σήμερα ο μηχανικός είναι υπεύθυνος για την βεβαίωση αυτή και θα ανφέρω κάποιυς από τους τρόπους που υπάρχουν.

1. Απο συμβόλαιο όπου μπορεί να αναφέρεται η παλαιότητα του πριν το έτος 1955.

2. Από διανομή της περιοχής , η οποία πρέπει να είναι πριν το 1955 και το δείχνει αποτυπωμένο , η ακόμα και οποιοσδήποτε επίσημος χάρτης.

3. Παλιά ΟΑ στο τοπογραφικό της οποίας φαίνεται αποτυπωμένο και  η Πολεοδομία έκανε δεκτή σαν δικαιολογητικό την υπεύθυνη δήλωση που ανέφερα προηγουμένως. (από κοινοτάρχη , δήμαρχο , κ.λ.π.).

4. Ημερομηνία 1ης ηλεκτροδότησης.

5. Απο δικιά σου τεκμηρίωση και εμπειρία που έχει να κάνει με τον τρόπο κατασκευής ,τα υλικά της εποχής εκείνης και τον τρόπο σύνδεσής τους.

Το τελευταίο θα έλεγα ότι πρέπει να το συνεκτιμάς σε κάθε περίπτωση.

Edited by karanus
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, karanus said:

Ενδεικτικά θα αναφέρω μερικούς τρόπους που ίσχυαν κατά το παρελθόν ή και ισχύουν έως σήμερα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά σε όλους!

έχω κτίριο κατοικίας με άδεια ανέγερσης ισογείου το 1952 και άδεια επέκτασης ισογείου και προσθήκης ορόφου τον Οκτώβριο του 1955. Με αφορμή την ένταξη του στο εξοικονομώ ξεκίνησε η διερεύνηση νομιμότητας του κτιρίου. Από τον φάκελο αδείας υπάρχουν μόνο τα στελέχη του ιδιοκτήτη και ο φάκελος της πολεοδομίας έχει πολτοποιηθεί. Το στέλεχος του 1955 αναφέρει επιφάνεια κάλυψης 107τμ (αντιλαμβάνομαι ότι αναφέρεται στην δόμηση του ορόφου) και από σημερινή αποτύπωση προκύπτει σημερινή κάλυψη κτιρίου περίπου 120τμ. Στο κτίριο υπάρχει σύσταση και πρόσφατα έχει γίνει υπαγωγή από συνάδελφο για έναν μικρό υπόγειο χώρο ο οποίος προκύπτει από τα στελέχη ως αυθαίρετος. Ξεκινάω τις ερωτήσεις:

1. Από την Πολεοδομία ζητούν βεβαίωση νομίμου περιγράμματος από τον ιδιώτη μηχανικό βάσει του εγγράφου ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/118551/4366/18-12-2019 που επισυνάπτω. Όπως κατάλαβα συντάσσεται φάκελος αποτύπωσης με σύγχρονο τοπογραφικό το οποίο θεωρείται από την ΥΔΟΜ (φαντάζομαι μεταφράζεται ηλεκτρονικά ως βεβαίωση όρων δόμησης?), κατόψεις, τομές, όψεις, τεχνική  έκθεση μηχανικού με το ιστορικό των συμβολαίων, αεροφωτογραφία κτηματολογίου κλπ τα οποία σφραγίζονται από την ΥΔΟΜ (υποθέτω πάλι, ότι εννοούν να βγουν με τη σφραγίδα του υπουργείου ως έκδοση προέγκρισης). Για να γίνει όμως αυτό πρέπει ο φάκελος να κατατεθεί ως προέγκριση άδειας, την οποία δεν θέλουμε να εκδώσουμε και δεύτερον εφόσον η τελευταία άδεια είναι Οκτώβριο του 1955 εμπίπτει στο χρονικό πλαίσιο του χαρακτηρισμού "προϋφιστάμενο του 1955"?

2. Η κατασκευή είναι ενιαία και τεκμηριώνεται από τα υλικά, όμως η διαφορά στις επιφάνειες από την αποτύπωση θεωρείται αυθαίρετη και θα πρέπει να ενταχθεί στον 4495? (δεδομένου ότι μέχρι 31.12.1955 δεν ήταν ολοκληρωμένο το κτίριο)

2. Μπορώ να κάνω απευθείας υπαγωγή στον ν.4495/17 όλο το κτίριο ως κατ.1 (ανά ιδιοκτησία) αναφέροντας την πραγματικότητα προκειμένου να έχω άμεσα φάκελο και νομιμότητα κτιρίου;

3. Σε μελλοντική προσθήκη για την αδειοδότηση θα αρκεί η υπαγωγή ή θα απαιτηθεί τότε νόμιμο περίγραμμα?

 

Σας ευχαριστώ ήδη για τις πολύτιμες γνώσεις!!

 

20200521084423.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλές φορές έχει τεθεί το συγκεκριμένο ερώτημα ,θεωρώ ότι η καλύτερη αντιμετώπιση είναι η ένταξη στην Κ1 .

Διότι και λίγα δικαιολογητικά απαιτεί και χρόνο δημιουργίας έχεις από τις ΟΑ και το σημαντικότερο έχεις τακτοποιήσει το ακίνητο με επίσημα έγγραφα από το σύστημα για πάντα και για κάθε μελλοντική χρήση.

Δεν θα σταματήσω ποτέ να το γράφω , ότι η Κ1 είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο Ν4495.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.