Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 082 - Ν. 4495/17] Κτίρια προϋφιστάμενα του έτους 1955


Recommended Posts

Αφού πρόκειται για ξεχωριστές ΟΙ , δίνεις κανονικά βεβαίωση για το πρίν του 55.

Αρκεί να αποδείξεις ότι είναι πριν το 1955 και αυτός είναι ο μόνος έλεγχος.

Η μόνη περίπτωση να κάνεις έλεγχο σε κουφώματα ,διαστάσεις, κ.λ.π. είναι να υπήρχε ΟΑ που να είχε αποτυπωθεί το πρίν του 55, όπως στην περίπτωσή σου φαντάζομαι.

Άρα πρέπει να ελεγχθει το πρίν του 55 , με τα σχέδια της ΟΑ της προσθήκης , όπου λογικά θα είναι αποτυπωμένο.

 

Στο κουτάκι που σου ζητάει το άριθμό της ΟΑ το σύστημα , θα βάλεις 1955.

 

edit στο #42

Θα συγκρίνεις με την τελευταία άδεια που περιγράφει το πριν του 55.

Οπότε συμφωνεί με την υφιστάμενη κατάσταση , όπως γράφεις και άρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά πολύπλοκο. Έχω άδεια στις 22/9/1955 που είναι το ισόγειο με σχέδιο κάτοψης που δεν είναι ακριβώς η σημερινή κάτοψη του σπιτιού και μετά έχω άδεια προσθήκης ορόφου του 59 που αποτυπώνει σωστά το ισόγειο αυτή τη φορά και μετά άδεια προσθήκης του 65 ενός δωματίου στο ισόγειο και καθ' ύψος του κτιρίου. Το δωμάτιο αυτό δεν κατασκευάστηκε. Η κάτοψη συμφωνεί με την κάτοψη της δεύτερης άδειας. Τι κάνω τώρα μετράω και με τι συγκρίνω? (Το σπίτι το γνωρίζω γιατί είναι της γιαγιάς μου και δηλώνεται στο Ε9 σαν έτος κατασκευής το 1955) 

Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια της προσθηκης 59 αφου αποτυπωνεται το ισογειο σημαινει οτι εχει ελεγχθει η νομιμοτητα του.Επομενως υπολογιζεις με αυτη την αδεια γιατι οπως λες η αδεια του 65 δεν εκτελεστηκε.Εκτος αν εκτελεστηκε τμημα της οποτε υπολογιζεις συμφωνα με αυτη. Παντα λαμβανεται υπ'οψιν η τελευταια αδεια.

Δεν έχω τίποτα για τα κτίσματα προ 55, παρά μόνο αυτήν τη βεβαίωση

Η βεβαιωση του Δημαρχου δεν εχει ισχυ αλλα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις σαν προσθετο μαζι με το Ε9 και αν τα υλικα κατασκευης ειναι τετοια που να φαινεται για πριν 55 οπως στο 4178 αν και δεν αναφερεται στο 4495 (περιμενουμε διευκρινιστικες)θα μπορουσες να το δηλωσεις ως πριν 55.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έκατσα και μελέτησα λίγο τα σχέδια και κατάλαβα ότι η άδεια του 55 δείχνει το μισό σπίτι και πάνω στο υπόλοιπο γράφει μελλοντικόν. Μετά στην άδεια προσθήκης του 59 για τον πάνω όροφο φαίνεται το σπίτι στο ισόγειο σωστό όπως είναι σήμερα. Απλά εκείνο που με μπερδεύει είναι ότι υπάρχει και μία δεύτερη προσθήκη του 65 για ένα επιπλέον δωμάτιο τόσο στο ισόγειο όσο και στον πάνω όροφο. Στον πάνω όροφο έγινε το δωμάτιο στον κάτω όμως που με ενδιαφέρει εμένα δεν έγινε ποτέ. Άρα εξετάζω το σπίτι με το τελευταίο σχέδιο του 65? Και ότι δεν έγινε θεωρείται αυθαιρεσία, (λογικά όχι)? Και μία τελευταία ερώτηση νομίζω η γιαγιά μυ έχει ένα αποθηκάκι στην πίσω αυλή κολλητά στο σπίτι αλλά με ξεχωριστή είσοδο εννοείται αυτή δεν φαίνεται πουθενά (σχέδια χαρτιά κλπ) τι κάνω τακτοποιείται? Η΄δεν θεωρείται ιδιοκτησία κάποιου σε κοινόχρηστο και το αγνοώ?

Link to comment
Share on other sites

Στην αδεια της προσθηκης 59 αφου αποτυπωνεται το ισογειο σημαινει οτι εχει ελεγχθει η νομιμοτητα του.Επομενως υπολογιζεις με αυτη την αδεια γιατι οπως λες η αδεια του 65 δεν εκτελεστηκε.Εκτος αν εκτελεστηκε τμημα της οποτε υπολογιζεις συμφωνα με αυτη. Παντα λαμβανεται υπ'οψιν η τελευταια αδεια.

 

Η βεβαιωση του Δημαρχου δεν εχει ισχυ αλλα μπορεις να τη χρησιμοποιησεις σαν προσθετο μαζι με το Ε9 και αν τα υλικα κατασκευης ειναι τετοια που να φαινεται για πριν 55 οπως στο 4178 αν και δεν αναφερεται στο 4495 (περιμενουμε διευκρινιστικες)θα μπορουσες να το δηλωσεις ως πριν 55.

Σε ευχαριστώ κατ' αρχάς για τις απαντήσεις. Άρα εφόσον μου φέρει Ε9 που να δηλώνεται ότι κτίστηκε πριν το 1955 και έχω την ένδειξη των υλικών, βγάζω άδεια νομιμοποίησης γι αυτό και τακτοποιώ ότι άλλο υπάρχει πέρα της κοινοτικής άδειας?

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

στο Ε9 δεν μπορει να γραφει τα παντα με παλαιοτητα του 1955,

διοτι υπαρχουν προσθηκες και σε αυτο της αδειας του 55  σαν επεκταση ενιαιου κτιριου στο ισογειο

και στον οροφο ξεχωριστο κτισμα με αδεια του 1959.

 

Σε ολα αυτα,

πρεπει να προσθεσεις και τα νεα δωματια  τοσο στο ισογειο οσο και στον οροφο που εγιναν μετα το 65.

 

Αυτα τα δωματια, λογω επεκτασης προηγουμενων ανεξαρτητων  κτισματων  στο ισογειο και στο ανωγειο  κατα πλατος,

που αποτελουν "  μια  ενιαια  ιδιοκτησια", στο ισογειο και μια στον οροφο

αλλαζουν την παλαιοτητα στο 65.

 

Αφου δεν υπαρχει συσταση...δεν υπαρχει η εννοια του "κοινοχρηστου"

Οσο για το αποθηκακι που "νομιζεις" οτι υπαρχει,

αν υπαρχει, αποτελει ξεχωριστη ισογεια αποθηκη..

 

[ολα προ 75?]

Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα προ του 75 σίγουρα εφόσον εντάσσεται είναι κατηγορία 1. Το σπίτι είναι παλιό, απλά η άδεια του 65 δεν εφαρμόστηκε στο ισόγειο για αυτό ρωτάω αν θεωρείται αυθαιρεσία κάτι που δεν έγινε?  Και σχετικά με το αποθηκάκι το ρώτησα γιατί περιμένω τα χαρτιά, αλλά σίγουρα έχει οριζόντια σύσταση αφού το ισόγειο έγινε γονική παροχή στον πατέρα μου και το πάνω στο θείο μου, άρα φαντάζομαι θα έχει και σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω δεν είναι αυτό το αποθηκάκι ιδιοκτησία κάποιου για να το εντάξω στην όποια τακτοποίηση του ισογείου. Γι αυτό σας ρώτησα αν το τακτοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει γινει συσταση η υπαγωγη γινεται για κατηγορια 1 ανα διηρημενη ιδιοκτησια οποτε το αποθηκακη μπορει να υπαγεται στα κοινοχρηστα και να θελει συναινεση.

Link to comment
Share on other sites

Συναίνεση ναι το καταλαβαίνω αλλά και πάλι γίνεται? Γιατί δεν φαίνεται πουθενά η ύπαρξη του. άρα είναι δικό της? Εννοώ ότι κάπου κάποιος το αναγράφει - το δηλώνει και μετά ζητάς συναίνεση. Γι αυτό ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση αφορουσε "το σπιτι της γιαγιας"

αρα δεν ψαχνουμε για συναινεσεις...

 

εκτος εαν το ιδιοκτησιακο ειναι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.