Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες ΤΟΤΕΕ - ΑΠΟΡΙΑ Ισχύς Δικτύου διανομής και Pgen


TSDimi

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω για τον υπολογισμό του Pgen. Έχω μια περίπτωση ενός διαμερίσματος με τοπικό λέβητα αερίου και θέλω να υπολογίσω το Pgen.

 

Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω για το Α: παίρνω τις επιφάνειες που είναι σε επαφή με αέρα, ΜΘΧ και όμορα κτίρια, άρα αν έχω από κάτω άλλο διαμέρισμα, την επιφάνεια του δαπέδου δεν την λαμβάνω υπόψιν, σωστά;

 

Δεύτερον έχω μάλλον ένα θέμα με τον υπολογισμό του V, γιατί το Pgen μου βγαίνει αρκετά μεγαλύτερο από την ονομαστική ισχύ του λέβητα.

 

Αν π.χ η επιφάνεια μου είναι A = 300τ.μ., Um=3,5, ΔΤ=20, το V = 0,75*130τ.μ (επιφάνεια διαμερίσματος) (πίνακας 2.3) και άρα Pgen = (300*3.5*1.5+97,5/3)*20 = 32,15KW, ενώ Pον=23,6KW.

 

Έχω κολλήσει και δεν μπορώ να βρω το λάθος. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν θα λάβεις υπόψη σου την επιφάνεια δαπέδου, εφόσον έχεις από κάτω θερμαινόμενο χώρο.

Η εφαρμογή της σχέσης 4.1 που κάνεις φαίνεται σωστή.Δεν γνωρίζω βέβαια αν έχεις υπολογίσει σωστά τις επιφάνειες Α.

Κατά τα άλλα φαίνεται πως το σύστημα σου είναι υποδιαστασιολογημένο. Δηλαδή με την σχέση 4.1 απαιτούνταν 32,15 kW και εγκαταστάθηκε μικρότερης ισχύος σύστημα.Επίσης αν το σύστημα σου καλύπτει και ανάγκες για ΖΝΧ να το συμπεριλάβεις στην 4.1 που εφαρμόζεις.

Να υπενθυμίσω ότι χρήση της 4.1 κάνουμε όταν δεν έχουμε μελέτη θέρμανσης του κτιρίου. Επειδή βλέπω χρησιμοποιείς Um=3,50 καταλαβαίνω ότι είσαι σε κτίριο προ 1980, οπότε μάλλον δεν βρήκες μελέτη θέρμανσης...

εδιτ: αντιλαμβανομαι ότι εννοείς επίτοιχο λέβητα που δεν λογίζεται ως τοπική συσκευή αλλά ως λέβητας κατά την 5.1.2.6 σελ 48714 της νέας ΤΟΤΕΕ1...

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ @pirsogiannis.

Άρα πιθανόν να μην επαρκεί ο λέβητας. Το διαμέρισμα είναι οροφοδιαμέρισμα, είναι 130τ.μ και έχει περίμετρο περίπου 55μ και είναι τελευταίος όροφος. 

Ναι, το σύστημα καλύπτει και ανάγκες ΖΝΧ οπότε πρέπει να το προσθέσω και αυτό.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα προσθέσεις αυτο το θερμικο φορτιο για ΖΝΧ στην περιπτωση αυτη που αναφερεις? Μπορει να το εξηγησει καποιος απλά για να το καταλάβω και εγώ? Πως το συμπεριλαμβάνουμε εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

janus θα δεις την παράγραφο 5.8.2 της νέας ΤΟΤΕΕ1, σελ.48743 του ΦΕΚ και ιδίως τις σχέσεις 4.15 και 4.16.

Εν τάχει: αρχικά υπολογίζεις από 4.16 το Qd. Για να το υπολογίσεις έχεις γνωστά τα ρ,C. Υπολογίζεις την θερμοκρασιακή διαφορά ΔΤ από πίνακα 2.6, αναλόγως σε ποια κλιματική ζωνη είσαι, δλδ ΔΤ = 45 - min θερμοκρασία της ζώνης σου.

Από πίνακα 2.5 υπολογίζεις το ημερήσιο φορτίο Vd σε lt/ημέρα. Για κατοικίες από πιν 2.5 είναι 50 lt/άτομο/ημέρα και μπορείς να κάνεις την θεώρηση (κάπου το είχα βρει σε βιβλιογραφία αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς) ότι η κατοικία σου έχει 1,5 άτομο/υπνοδωμάτιο.

Δηλαδή Vd= 50 lt/άτομο/ημέρα x 1,5 άτομο/υπνοδωμάτιο x αριθμός υπνοδωματίων = ...

Διαφορετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τιμή 27,38 m3/υπνοδωμάτιο/έτος αλλά θα μπλέξεις με τον μετασχηματισμό των μονάδων...Τέλος με γνωστό το Qd, από σχέση 4.15 υπολογίζεις θερμική ισχύ P για ΖΝΧ. Αν το σύστημα σου είναι κεντρικό κάνεις και προσαύξηση 20% που λέει παρακάτω.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Pgen =   A     *       Um    *1,5 *  ΔΤ +        V                  *           ρ Cp             *     ΔΤ = (A Um 1,5 + V/3) ΔΤ

         =  m2    *   W/m2 K         *  K   + [(m3/h m2) * m2] * (0.333 w h/m3 K)    *     K  =                                 = watt

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι λοιπόν υποδιαστασιολογημένος ο λέβητας (γιατί έλεγξα ξανά τους υπολογισμούς μου και δεν βρίσκω λάθος) τότε το ng1 το παίρνω 1, δηλαδή χωρίς υπερδιαστασιολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω ως προς τη ΜΗ ληψη των επιφανειων των πλακων στον υπολογισμο.

Με την ιδια λογικη δε θα πρεπει να λαμβανονται υποψιν οι επιφανειες προς ομορα, αν αυτα ειναι θερμαινομενοι χωροι.

Στην περιπτωση μας ως κτηριο νοειται το διαμερισμα, το οποιο θερμαινεται κατ αποκλειστικοτητα απο το λεβητακι, οποτε τα ομορα κτηρια ειναι και τα γυρω διαμερισματα.

Προσωπικα θα λαμβανα ΟΛΗ την περιμετρο του διαμερισματος για τον υπολογισμο του Α

 

Ας με διορθωσει καποιος πιο γνωστης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις απόλυτο άδικο Inzaghi, αλλά νομίζω ότι το σκεπτικό με τα όμορα κτίρια είναι ότι μπορεί κάποια στιγμή να μην υπάρχουν, οπότε να είναι σε επαφή με τον αέρα. Δεν ξέρω, άλλα είναι μία εξήγηση.....

Link to comment
Share on other sites

janus θα δεις την παράγραφο 5.8.2 της νέας ΤΟΤΕΕ1, σελ.48743 του ΦΕΚ και ιδίως τις σχέσεις 4.15 και 4.16.

Εν τάχει: αρχικά υπολογίζεις από 4.16 το Qd. Για να το υπολογίσεις έχεις γνωστά τα ρ,C. Υπολογίζεις την θερμοκρασιακή διαφορά ΔΤ από πίνακα 2.6, αναλόγως σε ποια κλιματική ζωνη είσαι, δλδ ΔΤ = 45 - min θερμοκρασία της ζώνης σου.

Από πίνακα 2.5 υπολογίζεις το ημερήσιο φορτίο Vd σε lt/ημέρα. Για κατοικίες από πιν 2.5 είναι 50 lt/άτομο/ημέρα και μπορείς να κάνεις την θεώρηση (κάπου το είχα βρει σε βιβλιογραφία αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς) ότι η κατοικία σου έχει 1,5 άτομο/υπνοδωμάτιο.

Δηλαδή Vd= 50 lt/άτομο/ημέρα x 1,5 άτομο/υπνοδωμάτιο x αριθμός υπνοδωματίων = ...

Διαφορετικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την τιμή 27,38 m3/υπνοδωμάτιο/έτος αλλά θα μπλέξεις με τον μετασχηματισμό των μονάδων...Τέλος με γνωστό το Qd, από σχέση 4.15 υπολογίζεις θερμική ισχύ P για ΖΝΧ. Αν το σύστημα σου είναι κεντρικό κάνεις και προσαύξηση 20% που λέει παρακάτω.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα οι υπολογισμοί αφορούν καθαρά το προαναφερόμενο διαμέρισμα με τον ατομικό λέβητα. Σε περίπτωση κτιριακής μονάδας με κεντρικό λέβητα που εξυπηρετεί εκτός από θέρμανση και ζνχ πως θα υπολογίζαμε το θερμικό φορτίο? (θα πρέπει να γνωρίζω πόσα υπνοδωμάτια έχει συνολικά η πολυκατοικία?? + προσαύξηση 20% του Pn)

Edited by janus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.