Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέες ΤΟΤΕΕ - ΑΠΟΡΙΑ Ισχύς Δικτύου διανομής και Pgen


TSDimi

Recommended Posts

Για υπερδιαστασιολόγηση λέβητα θα σας βοηθήσει αυτό:

http://www.chem-lab.gr/lakenak/?nav=calc_therm

 

Τσεκάρετε τα αποτελέσματα με την ΤΟΤΕΕ-1 πριν τα χρησιμοποιήσετε. Αυτά βοηθήματα είναι. Οι ΤΟΤΕΕ είναι το ευαγγέλιο :)

 

Μπράβο συνάδελφε !!!

Συγχαρητήρια για την δουλειά που έχεις κάνει και περισσότερα συγχαρητήρια για το ότι την μοιράζεσαι μαζί μας !!!

Σε ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.Επομένως συνάδελφε mixmentzos σε περίπτωση που δεν έχουμε φ.ε λέβητα και ο λέβητας είναι χωρίς ενεργειακή σήμανση, και έχουμε απλώς την ονομαστική ισχύ που γράφει το ταμπελάκι,  τί εισάγουμε ως Pm στο λογισμικό?

 

Όταν έχεις Φ.Ε. :

Από πίεση αντλίας και μπεκ προκύπτει η παροχή καυσίμου.

Ισχύς στην είσοδο του λέβητα : Ρκαύσης = παροχή καυσίμου * κατώτερη θερμογόνος δύναμη πετρελαίου

β.α. : από Φ.Ε

Ισχύς στην έξοδο του λέβητα : P= Pκαύσης * β.α. (αυτή βάζεις)

 

Όταν δεν έχεις Φ.Ε.:

Βάζεις σαν Pm ότι γράφει το ταμπελάκι. (εμπεριέχει και τον β.α.)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και στα 2 που λες nick_61.

Η μόνη διαφορά που βλέπω εγώ είναι όταν δεν έχεις στοιχεία:

Απλά όταν σε οδηγεί η ΤΟΤΕΕ στον υπολογισμό του "εποχιακού" ngm εγώ θα συνέκρινα το Pgen με το Pm μειωμένο και με αυτό τον (εποχιακό) β.α. στην περίπτωση λέβητα χωρίς στοιχεία.

 

Στην περίπτωση λέβητα με Φύλλο ή επιπλέον στοιχεία συμφωνώ ότι εμπεριέχει και το β.α. το ταμπελάκι ή το Φ.Ε. σου δίνει με βάση το εγκατεστημένο σύστημα (μπεκ Kg/h) αυτή την πραγματική ισχύ από το συνολικό "εύρος" λειτουργίας του λέβητα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Σε περιπτωση που υπαρχει ανενεργος λέβητας αλλα στο προς επιθεωρηση κτηριο εχουν αφαιρεθει τα σωματα και θερμαινεται με κλιματιστικα, δηλωνουμε και τα στοιχεια του λεβητα;

Στο συγκεκριμενο δεν υπαρχει φυλλο συντηρησης καθως ειναι ανενεργος εδω κ 10 χρονια... Και ο διαχειριστης ισχυριζεται οτι ουτε προκειται να δουλεψει ξανα.

Κατοικουνται 3 διαμερισματα απο τα 14. ( κεντρο αθηνας)

 

Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα κλιματιστικά.

Αφού έχουν αφαιρεθεί τα σώματα, δεν υφίσταται η κεντρική θέρμανση.

Γιατι στις τοτεε δεν δινει ξεκαθαρη οδηγια και οι ερωτοαπαντησεις του τεε αναφερουν περιπτωση κατεστραμενου λεβητα.

Τα σωματα ομως δεν μπορει να τα ξαναβάλει; Και υποθετικα με επισκευη να λειτουργησει το λεβητα;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι στις τοτεε δεν δινει ξεκαθαρη οδηγια και οι ερωτοαπαντησεις του τεε αναφερουν περιπτωση κατεστραμενου λεβητα.

Τα σωματα ομως δεν μπορει να τα ξαναβάλει; Και υποθετικα με επισκευη να λειτουργησει το λεβητα;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποτυπωνεις στα ΠΕΑ παντα την υφισταμενη κατασταση!

 

 

Στάλθηκε από το EVA-L19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι στις τοτεε δεν δινει ξεκαθαρη οδηγια και οι ερωτοαπαντησεις του τεε αναφερουν περιπτωση κατεστραμενου λεβητα.

Τα σωματα ομως δεν μπορει να τα ξαναβάλει; Και υποθετικα με επισκευη να λειτουργησει το λεβητα;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Υποθετικά μπορεί να αλλάξει κουφώματα, να βάλει θερμομόνωση, να κλείσει έναν ημιυπαίθριο,...να...,να.. :mrgreen:

Όπως σημειώνει και ο φίλος μου  Πέτρος παραπάνω : " Αποτυπωνεις στα ΠΕΑ παντα την υφισταμενη κατασταση! "  :mrgreen: 

 

Βγάλε φωτογραφίες.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Έχω διαμέρισμα με επιτοίχιο λέβητα φυσικού αερίου που χρησιμοποιείται και για θερμανση αλλα και ως ταχθερμαντηρας για ΖΝΧ

 

Κάνω ελεγχο υπερδιαστασιολόγησης. Ο λέβητας είναι 24 Kw, αλλά στις προδιαγραφές λέει και για 30% μειωμένο δλδ 9,3 Kw.

Ποια απο τις δυο βαζω στο λογισμικό και ποια συγκρίνω με την Pgen;

Για τον υπολογισμό της Pgen θα βαλω και θερμικό φορτίο για το ZNX;

 

Και για το ΖΝΧ ποια ισχύ θα χρησιμοποιήσω στο λογισμικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν νοείται ως αναλογικός και σου δίνει εύρος από 9.3-24KW.

Η ονομαστική ισχύς της θέρμανσης σε τοπικό σύστημα (Pn) όσο λέει για θέρμανση το ταμπελάκι. Το 30% στα 24=7.2KW (όχι 9.3, και που μου φαίνεται μικρό) στο δίνει για θέρμανση η για ΖΝΧ; Η ΤΟΤΕΕ λέει τη μικρή βαθμίδα αλλα εδώ το νούμερο είναι μικρό. Ελάχιστη απαιτούμενη τι βρίσκεις (pgen) ή τι έχεις στη μελέτη θέρμανσης;

 

Ναι για τον υπολογισμό της Pgen προσθέτεις και το Pn αν χρησιμοποιείται και γι αυτό το σκοπό.

Την εγκατεστημένη θα χρησιμοποιήσεις για ΖΝΧ και τουλάχιστον ως ελάχιστο ότι λέει η ΤΟΤΕΕ-20701 για τον υπολογισμό ελάχιστης ισχύος (Pn) για ΖΝΧ (από κατανάλωση ΖΝΧ με βάση υπνοδωμάτια αφού είναι κατοικία).

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.