Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Οι υπάλληλοι των ΥΔΟΜ το ζητούν για τον προϋπολογισμό. Τώρα με το ηλεκτρονικό σύστημα των αδειών εχει να πέσει γέλιο...

Απο την κατάργηση των κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ και το "ανοιγμα" του επαγγέλματος, δεν υφίσταται η εννοια ελαχιστη αμοιβή.

Κανεις συμφωνητικό εισπράττεις και τιμολογείς. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτημα. Έχω μια δήλωση σε κατάσταση υπαγωγής.εχουν πληρωθεί τα πρόστιμα και έχουν ανέβει όλα τα αρχεία εκτός από την η/Μ έκθεση ,την επιλογή του μηχανικού κ προφανώς την αμοιβή του.θελουν να κάνουν συμβόλαια αμεσα.πηγαίνοντας για οριστική δε μου επιτρέπεται η μετέπειτα προσθήκη μηχανικών. Τι κάνω??_δεν έχω καταλήξει σε μηχγο και και πες ότι βάζω  κάποιον περαίωση αν δεν ανέβουν όλα τα αρχεία δεν κάνω. Οι συμβολαιογράφοι ζητούν η δήλωση να είναι περαιωμενη...συγνώμη αν σας μπέρδεψαν αλλά κ εγώ έχω χαθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ολοκληρώσεις τα πάντα δεν μπορείς να "τικάρεις" στο αντίστοιχο πεδίο της δήλωσης, που δηλώνεις ότι, "..  έχεις στην κατοχή σου όλες τις μελέτες κ.λπ." και να πας τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή (τουλάχιστον) για να γίνουν συμβόλαια.

Οπότε βρες μηχανικό ηλεκτρομηχανολόγο, να συμφωνήσει και να εισπράξει την αμοιβή του, αφού μπει στην ομάδα έργου και υποβάλλει την τεχνική του έκθεση.

Αν δεν συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης με αυτά, τότε "πάπαλα" συμβόλαια....

 

 

 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω μια απορία και είναι ευπρόσδεκτες τυχόν απόψεις

Σε αμοιβή έργου του 2016 την οποία διεκπεραίωσα με ιδιωτικό συμφωνητικό  ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ αμοιβής της Νόμιμης, δεν ανέβασα στο ΤΕΕ συμφωνητικό....αποτελεί παράβαση έναντι ΤΕΕ ή όχι;; 

Εξυπακούεται ότι όλες οι τότε κρατήσεις, πληρώθηκαν επί της Μεγαλύτερης αμοιβής και με τη γνωστή διαδικασία (κατάθεση ΕΤΕ, απόδειξη παροχής κ.α)

Link to comment
Share on other sites

vagelis_lam

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι υποχρέωση προς την εφορία. Στο ΤΕΕ κατατίθεται μόνο για να γίνεται διασταύρωση στοιχείων .... (η οποία δεν γίνεται προς το παρόν)

Το ΤΕΕ σε οδηγίες σχετικά με αμοιβές έλεγε ότι αν δεν καταθέσεις ιδιωτικό συμφωνητικό θεωρείται ότι έλαβες την νόμιμη αμοιβή ...

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ ότι δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα. 

Ερώτηση: το συμφωνητικό το κατέθεσες στην εφορία???? αν ναι τότε γιατί δεν το καταθέτεις και στο ΤΕΕ τώρα ?? αν όχι ... ξέχνα το ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ppanag said:

vagelis_lam

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι υποχρέωση προς την εφορία. Στο ΤΕΕ κατατίθεται μόνο για να γίνεται διασταύρωση στοιχείων .... (η οποία δεν γίνεται προς το παρόν)

Το ΤΕΕ σε οδηγίες σχετικά με αμοιβές έλεγε ότι αν δεν καταθέσεις ιδιωτικό συμφωνητικό θεωρείται ότι έλαβες την νόμιμη αμοιβή ...

Με βάση τα παραπάνω θεωρώ ότι δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα. 

Ερώτηση: το συμφωνητικό το κατέθεσες στην εφορία???? αν ναι τότε γιατί δεν το καταθέτεις και στο ΤΕΕ τώρα ?? αν όχι ... ξέχνα το ....

το συμφωνητικό το είχα καταθέσει όντως στη ΔΟΥ ( μέσω της υποβολής τριμηνιαίων καταστάσεων).....μπορώ να το ανεβάσω και τώρα...απλά δεν γνωρίζω εάν θα είναι εκπρόθεσμο ως προς το ΤΕΕ και επισύρει τίποτε ποινές πειθαρχικού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πας ξανακάνεις αυτοψία και εκδίδεις νεα βεβαίωση βάζοντας όλα τα στοιχεία απο την αρχή. Άρα όσα πήρες και για την πρώτη βεβαίωση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για λανθασμένη "Τελική Υποβολή" αμοιβών προβλέπεται αναίρεση; Εάν κάνω νέα υποβολή και την ονοματίσω "Ορθή επανάληψη της ΑΑ ..." και δεν κάνω τικ το "Αποδοχή αμοιβών" στην λανθασμένη, αρκεί;

ΥΓ. Η υπαγωγή 4495 δεν ήταν οριστική οπότε μπορεί να πάρει νέο ΑΑ.

Σημειωτέον: Δεν ήταν εξολοκλήρου λάθος μου διότι έχει ένα κουσούρι το σύστημα που εάν δεν κάνεις "τελική επιβεβαίωση" οριστικής υποβολής αμοιβών, .....το "επιβεβαιώνει" ούτως ή άλλως.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.