Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα...

Δν μπορώ να καταλάβω την χρήση αυτού του συστήματος αμοιβών..

Θέλω να καταγράψω μια σειρά εργασιών για ρύθμιση 2οροφης με πυλωτή και γκαρσονιέρα στο δώμα στον 4495.

Με ενδιαφέρει να βγάλω την (υπερβολική φαινομενικά) αμοιβή που βγάζει το ΤΕΕ τυπωμένη και να πώ στον πελάτη: Κοίτα το συνδικάτο μας υπολογίζει θεωρητική αμοιβή τόσο ... και γώ θα κάνω επ αυτής ΤΑΔΕ% έκπτωση.

Έχω συνολική αποτύπωση 492τμ και οι αυθαίρετοι χώροι  είναι σύνολο 171τμ (124,7ΚΧ και οι υπόλοιπου βοηθητικοί ) πως στο καλό τα εισάγω στο ρημάδι το σύστημα;;; .. διότι μ βγάζει ένα προϋπολογισμό αστρονομικό ..

image.png.442601a8523af652d6ed59adde51abc1.png

ασε που μου βγάζει και ΣΦΑΛΜΑ..!!???
image.png.2df21faf2251b7db994f9ccfa78ba996.png

Να υποψιαστώ οτι βάζω μεγάλο "λ" ;;; πολλές μέρες ;;   έχω εγγραφή στο ΤΕΕ από το 2007 αλλά ΔΕΝ ασχολούμαι με αυθαίρετα (τούτο είναι το 3ο για συγγενικό πρόσωπο .)

Αντιλαμβάνομαι οτι το σύστημα το έχουν στήσει σαδιστές .. και γραφειοκράτες/δημοσ υπάλληλοι..!! Το user friendly θα τους είναι μάλλον μιά λέξη που παραπέμπει σε συνταγή για κοκτέιλ ή κάτι τέτοιο!

Για να μην δώσω λαβή για να ξεκινήσουν οι παλιοσειρές εδω μέσα τα:  "αν δεν ξέρεις τις αμοιβές της πιάτσας μην περιμένεις αν βγάλεις ορθή τιμή με εκπτωση στο συστημα αμοιβών  -  ρώτα κανα συνάδελφο στο μέρος που δουλεύεις που να χει εμπειρία -  μην συμπληρώνεις τίποτα στο σύστημα πάρε μονο τον αριθμό δήλωσης και βάλτον στο αντίστοιχο πεδίο του 4495 - κλπ "

Να πω οτι διάβασα την πέμπτη σελίδα αυτου του thread που κάποιος έδωσε με screenshots παράδειγμα σε μια νέα μηχανικο που ρωτούσε αλλά πάλι δν καταλαβαίνω..  διότι πχ για αποτύπωση 100 τμ βγάζει 12390€ ????!!!!!! 
Δεν ξέρω τι συνέβαινε στο παρελθόν (τις λεγόμενες Χρυσες Εποχές) αλλά ακόμη και τότε μου μοιάζει Απίθανο οτι για μια αποτύπωση 100 να ίσχυαν 12,5 χιλιάρικα !!
Είναι τόσο λάθος η βάση υπολογισμού τους (στο ΤΕΕ);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον μπεί στον κόπο να μου απαντήσει.image.thumb.png.50ce272991aee5cd0d32aba123b77141.png

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είχε θεσμοθετηθεί από εποχής ν.4014 μία ελάχιστη νόμιμη αμοιβή από το ΤΕΕ η οποία ισχύει μέχρι σήμερα δηλ. και για ν.4178 και για ν.4495.

Η ελάχιστη αμοιβή για μηχανικό εμπειρίας 15 ετών είναι 4,5 μέρες απασχόληση και βγάζει νόμιμη αμοιβή 1.577,34 + φπα ή κάτι εκεί κοντά.

Αν απαιτείται και έλεγχος η/μ τότε πρέπει να μπει η αντίστοιχη αμοιβή 1,5 ημερών.

Αν οι μηχανικοί που θα περάσεις έχουν άλλα χρόνια εμπειρίας τότε αυξάνονται και μειώνονται ανάλογα οι ημέρες απασχόλησης ώστε να βγαίνει η ίδια ελάχιστη.

Στις εικόνες που παραθέτεις άσε μόνο τις ρυθμίσεις ν.4014, σβήσε το άλλο και βάλε 4,5 ημέρες απασχόλησης σε μηχανικό 15 ετίας. Θα δεις ότι θα σου βγάζει το ως άνω ποσό.

Από εκει και πέρα, μπορείς να προσθέσεις πχ. εργασίες αποτύπωσης. Κάνεις ιδωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη για ότι συμφωνήσεις, οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ έχουν καταργηθεί.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, MHD said:


Να πω οτι διάβασα την πέμπτη σελίδα αυτου του thread που κάποιος έδωσε με screenshots παράδειγμα σε μια νέα μηχανικο που ρωτούσε αλλά πάλι δν καταλαβαίνω..  διότι πχ για αποτύπωση 100 τμ βγάζει 12390€ ????!!!!!! 
Δεν ξέρω τι συνέβαινε στο παρελθόν (τις λεγόμενες Χρυσες Εποχές) αλλά ακόμη και τότε μου μοιάζει Απίθανο οτι για μια αποτύπωση 100 να ίσχυαν 12,5 χιλιάρικα !!
Είναι τόσο λάθος η βάση υπολογισμού τους (στο ΤΕΕ);

ο υποφαινόμενος   έχει αναρτήσει για βοήθεια αυτές τις εικόνες σε ερώτημα συναδέλφισας. Το νούμερο που αναφέρεις δεν είναι αμοιβή αλλά προυπολογισμός. Σαφώς και με τις ελάχιστες αμοιβές είχαμε καλύτερες απολαβές. Σκέψου ότι οποιαδήποτε άδεια δεν έπρεπε να πέσει κάτω από 5.000 λ αμοιβή. Όπως αναφέρει και ο Άκης παραπάνω να ελέγξεις τις  ελάχιστες ημέρες αναλόγως των ετών που είσαι στο ΤΕΕ.  4,5 ΗΜΈΡΕΣ απασχόλησης για κατηγορία από δέκα μέχρι και 20. Μετά αλλάζει.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν. Λες ότι έχεις ένα κτίριο 492τμ. Τι κτίριο είναι, τι κοινόχρηστους έχει και τι διαμερίσματα έχει.

Δηλαδή αυτά τα 492τμ μπορεί να είναι

Υπόγειο : 200τμ

Ισόγειο : Δύο κατοικίες από 90τ.μ. και κ/χ 20τμ

Α' όροφος : Μία κατοικία 72τμ και κ/χ 20τμ

Οπότε θα πρέπει να βάλεις τα αντίστοιχα εμβαδά στις αντίστοιχες επιλογές για να βρεις το Π/Υ

Μετά τον Π/Υ θα τον εισάγεις στην μελέτη της αποτύπωσης...

Έτσι θα βρεις την νόμιμη αμοιβή....

 

Όμως, αμοιβή αποτύπωσης μπαίνει όπου κάνουμε αποτύπωση και όχι έλεγχο. Οπότε αν τα αυθαίρετα είναι κλεισμένοι Η/Χ δεν έχεις αποτύπωσης.

Αν είναι νέα κτίρια για τα οποία θα κάνεις σχέδια αποτύπωσης, τότε ναι έχει αμοιβή.

Αλλά μόνο για τα αυθαίρετα και όχι για όλη την οικοδομή

Edited by Faethon11
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..

Μολονοτι απο τα 492 τμ οι αυθαιρ. Ειναι περι τα 170+ ..ειναι προφανες οτι για να τα εντοπισω αποτυπωσα 492 τμ τα σχεδιασα και τα "εβαλα" πανω στα σχεδια της ΟΑ ..περι τις 3 μερες δουλεια,  κ ειχα την γνωμη οτι ειναι μια απο τις εργασιες που πρεπει να τιμολογηθει..απο την αλλη οπως τα λες μαλλον "εμπεριεχονται" στην τιμολογηση της διαδικασιας ρυθμισης αυθαιρετων οποτε η ξεχωριστη τιμολογηση ειναι λαθος. Κατα τα φαινομενα στο συστημα αμοιβων ως αποτυπωση νοειται η διαδικασια για εκδοση κ υπογραφη νεων σχεδιων προς καταθεση σε υπηρεσιες..η κ για χρηση του πελατη.. 

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το εν λογω συστημα θα ταν χρησιμο ως μπουσουλας για τους νεους μηχ, ωστε να αποκτουν μια αντιληψη για το μεγεθος της αμοιβης τους.. Και επι αυτης να κρινουν ποσο να "εκπεσουν" ..περαν φυσικα των "κανονων" της αγορας και την "αναγκη χρηματων"

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απαγορεύει κανένας να πληρωθείς μια εργασία που εκτέλεσες και παρουσίασες.... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, στα στοιχεία του ιδιοκτήτη το ΑΦΜ αρχίζει από 0 και όταν πατάω αποθήκευση διώχνει το 0 και μου αφήνει 8 αριθμούς αντί 9. Πως το διορθώνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.