Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω περίπτωση που σε τελική υποβολή αμοιβής επίβλεψης, αυτή δεν θα προχωρήσει λόγω σοβαρού κωλύματος του ιδιοκτήτη.

Θα πρέπει να κάνω κάτι για να ακυρώσω την αμοιβή ή το αφήνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην κάνεις τίποτα.... έχει καταργηθεί η υποχρεωτικότητα της διαδικασίας με την εντολή πληρωμής και κατάθεση στην ΕΤΕ.... από το 2011!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Faethon11 said:

Μην κάνεις τίποτα.... έχει καταργηθεί η υποχρεωτικότητα της διαδικασίας με την εντολή πληρωμής και κατάθεση στην ΕΤΕ.... από το 2011!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Αρχικά να ευχαριστήσω το φόρουμ, διότι πολύ πρόσφατα άρχισα να ασχολούμαι με το επάγγελμα ως ελεύθερος επαγγελματίας, και η βοήθεια που έχω πάρει από εδώ είναι τεράστια.

Έχοντας διαβάσει και τις 18 σελίδες του συγκεκριμένου θέματος, θα ήθελα να κάνω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις, διότι έχουν δοθεί αντικρουόμενες απαντήσεις έως τώρα.

1. Στο σύστημα αμοιβών χρειάζεται να γίνει οριστική υποβολή έργου, ή το αφήνουμε σε ενδιάμεση υποβολή και απλά χρησιμοποιούμε τον Α/Α ώστε να προχωρήσει η διαδικασία τακτοποίησης?

2. Μία απλή ΑΠΥ συνημμένη ως δικαιολογητικό στην τακτοποίηση αρκεί πλέον?

3. Πληρώνουμε ΦΕΜ στην τακτοποίηση αυθαιρέτων?

4. Είναι υποχρεωτικό το ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη? Εάν ναι, υπάρχει πρόβλημα εάν συναφθεί "κατόπιν εορτής", δηλ. αφότου γίνει η τακτοποίηση (απλώς για πληρότητα των απαιτούμενων εγγράφων)?

Γνωρίζω πως τα παραπάνω έχουν απαντηθεί, απλώς δόθηκαν διαφορετικές απαντήσεις από διαφορετικούς συναδέλφους, οπότε θα εκτιμούσα πολύ εάν κάποιος είναι απόλυτα σίγουρος επί της διαδικασίας, να μας διαφωτίσει.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε τμήμα στέγης μιας οικοδομής έχει εγκατασταθεί λέβητας πετρελαίου. Την δήλωση του χώρου αυτού την κάνουν τα κοινόχρηστα της οικοδομής. Πως να το δηλώσω από τη λίστα των χώρων που έχει το σύστημα των αμοιβών; "λοιπές αποθήκες"; "κατοικία"; "κοινόχρηστοι χώροι";

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Faethon11 said:

Τι θέλεις να κάνεις; 

Να δηλώσω τον αυθαίρετο αυτό χώρο στην στέγη ως χώρο λεβητοστασίου των κοινοχρήστων της οικοδομής. 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάς για αυθαίρετο. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέλεις να υπολογίσεις? Τον Προϋπολογισμό για να υπολογίσεις αμοιβές? Για ποιον λόγο?

Κάπου κάτι δεν καταλαβαίνω....

Τέλος πάντων, αυτό ο χώρος είναι χώρος εντός στέγης που δεν νομίζω να επιτρέπεται τοποθέτηση Λ/Σ....

Στα κοινόχρηστα βάζουμε τα εμβαδά των κοινόχρηστων χώρων οριζόντιας και κατακόρυφης κυκλοφορίας. Οπότε αυτός ο χώρος δεν ανήκει στους κοινόχρηστους.

Άρα θεωρώ πως θα τον βάλεις ως κατοικία....

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, Faethon11 said:

 Τον Προϋπολογισμό για να υπολογίσεις αμοιβές? Για ποιον λόγο?

θέλω να υπολογίσω τη νόμιμη αμοιβή της τακτοποίησης. 

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

Σαν αποτύπωση προφανώς.... Έχω σταματήσει πολύ καιρό που το κάνω αυτό...... Μόνο σε πλήρως αυθαίρετα το βάζω λόγω του ότι μόνο τότε κάνω πλήρη αποτύπωση... Στα υπόλοιπα μόνο τόσο x τόσο...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.