Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

για αμοιβές για τακτοποίηση 4495, τι κρατήσεις πληρώνουμε τώρα?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγώ μόνο ΦΕΜ 10%. Αν και κάποιοι συνάδελφοι υποστηρίζουν ότι ούτε αυτό είναι υποχρεωτικό..Βέβαια
μπροστά σου το βρίσκεις οπότε οκ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε υποβολή δήλωσης ν 4495/17 (πρώτη μου δουλειά για εγγραφή βεβαίωσης) καταχωρώ τον Α/Α έργου από σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ με επιλογή ομάδας εργασιων <<ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013>>  , αναφέρει τιμή μονάδας το ελάχιστο 14 ημέρες, καθώς επίσης 3000€ (+επιπλέον) ως νόμιμη αμοιβή. Γράφω ότι ζητάω 114€ ως αμοιβή από τον πελάτη (τόσα ζητάω λόγω απειρίας κλπ) και ζητάει εισφορά υπέρ ΤΕΕ πάνω αό 67 €. Αυτά αν τα πληρώσω <<μπαίνω μέσα>> . Ποια η γνώμη σας? 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dlpavloss said:

Γράφω ότι ζητάω 114€ ως αμοιβή από τον πελάτη (τόσα ζητάω λόγω απειρίας κλπ) ...

Άσχετα με το θέμα των αμοιβών, ελπίζω να αστιεύεσαι συνάδερφε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον:

- Για μηχανικούς εμπειρίας 1-10 ετών: 6,75 ημέρες
- Για μηχανικούς εμπειρίας 11-20 ετών: 4,50 ημέρες
- Για μηχανικούς εμπειρίας 21+ ετών: 3,38 ημέρες

και η εισφορά υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί

 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, dlpavloss said:

Καλησπέρα, σε υποβολή δήλωσης ν 4495/17 (πρώτη μου δουλειά για εγγραφή βεβαίωσης) καταχωρώ τον Α/Α έργου από σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ με επιλογή ομάδας εργασιων <<ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013>>  , αναφέρει τιμή μονάδας το ελάχιστο 14 ημέρες, καθώς επίσης 3000€ (+επιπλέον) ως νόμιμη αμοιβή. Γράφω ότι ζητάω 114€ ως αμοιβή από τον πελάτη (τόσα ζητάω λόγω απειρίας κλπ) και ζητάει εισφορά υπέρ ΤΕΕ πάνω αό 67 €. Αυτά αν τα πληρώσω <<μπαίνω μέσα>> . Ποια η γνώμη σας? 

Επί του θέματος ότι σου απάντησαν οι υπόλοιποι παραπάνω.

Μια απορία. Το 114 πώς προέκυψε? Θέλω να πω γιατί όχι 110 ή 120? μου κάνει εντύπωση το 114....

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, dlpavloss said:

Καλησπέρα, σε υποβολή δήλωσης ν 4495/17 (πρώτη μου δουλειά για εγγραφή βεβαίωσης) καταχωρώ τον Α/Α έργου από σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ με επιλογή ομάδας εργασιων <<ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013>>  , αναφέρει τιμή μονάδας το ελάχιστο 14 ημέρες, καθώς επίσης 3000€ (+επιπλέον) ως νόμιμη αμοιβή. Γράφω ότι ζητάω 114€ ως αμοιβή από τον πελάτη (τόσα ζητάω λόγω απειρίας κλπ) και ζητάει εισφορά υπέρ ΤΕΕ πάνω αό 67 €. Αυτά αν τα πληρώσω <<μπαίνω μέσα>> . Ποια η γνώμη σας? 

Συνάδελφε αν ρωτάς περί έκδοσης βεβαίωσης νομιμότητας Ν. 4495 για την οποία δεν έχεις κάνει δήλωση υπαγωγής, τότε δεν έχεις καμία υποχρέωση να βγάλεις νόμιμη αμοιβή ούτε να βάλεις α/α έργου ΤΕΕ.  Ανοίγεις μια δήλωση χωρίς φύλλα καταγραφής και κάνεις υποβολή μέχρι να σε βγάλει στην επιλογή τύπου βεβαίωσης. Στα πρόσθετα στοιχεία συμπληρώνεις την συμφωνηθείσα αμοιβή σου χωρίς ΦΠΑ. Αν κρίνω από την συμφωνηθείσα αμοιβή των 114 Ευρώ που αναφέρεις (και εγώ απορώ για το λόγο που η αμοιβή δεν είναι στρογγυλοποιημένη, πχ 110 ή 120 Ευρώ) μάλλον πρόκειται για έκδοση βεβαίωσης χωρίς υπαγωγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.