Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

6 ώρες πριν, ppanag said:

@Skrats εφόσον η εργασία τακτοποίησης γίνεται για Νομικό πρόσωπο θα πρέπει να κοπει ΤΠΥ με παρακράτηση 20%. Συνεπώς εκδίδεις ΤΠΥ π.χ. 1000+240 ΦΠΑ, το οποίο θα αναφέρει "έγινε παρακράτηση 20%, ήτοι 1000×20%=200 €". (η κατάθεση θα είναι 800+240)

Το παραδίδεις στον πελάτη άμεσα κι αυτός στον λογιστή του, ο οποίος δηλώνει την παρακράτηση και την πληρωνει ο πελάτης σου. Σε αυτή την περίπτωση δεν απαιτείται ΦΕΜ

 

43 λεπτά πριν, ppanag said:

Για την εφορία είμαστε απολύτως καλυμμένοι με την παρακράτηση του 20% και μόνο. (Το ΦΕΜ δυστυχώς έχει μείνει υποχρεωτικό στις άδειες, αλλά όχι στα αυθαίρετα ευτυχώς)

@ppanag Δεν είναι έτσι τα πράγματα διότι :

1.Από τις φορολογικές διατάξεις , το ΦΕΜ είναι υποχρεωτικό πριν από την θεώρηση μελέτης από δημόσια αρχή.
2.Το ΥΠΕΝ στο οποίο υποβάλλονται τα σχέδια των αυθαιρέτων μέσω της πλατφόρμας ΤΕΕ είναι δημόσια αρχή.
3.Η διαδικασία του αυθαιρέτου περιέχει μελέτες. Τοπογραφικό , αποτύπωση , στατική επάρκεια , τεχνικές εκθέσεις κλπ
4.Το ανέβασμα σχεδίων και η περαίωση της διαδικασίας με την απόδοση κλειδάριθμου είναι αντίστοιχο της χειροκίνητης θεώρησης.

ΑΡΑ έχουμε θεώρηση μελετών από δημόσια αρχή , ΑΡΑ  απαιτείται ΦΕΜ στις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων λόγω φορολογικής διάταξης και όχι επειδή την ζητάει ή όχι το κάθε  σύστημα.

Από την στιγμή που πληρώνεται ΦΕΜ , ΔΕΝ διενεργείται η παρακράτηση 20% καθώς έτσι έχει αποφανθεί η φορολογική διοίκηση με ΠΟΛ.

Edited by avgoust
  • Thanks 1
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

avgoust ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις ... αν έχουμε την ΠΟΛ που αναφέρεις θα με ενδιέφερε, γιατί και εμένα ο λογιστής επιμένει ότι παρ' όλο που πληρώνουμε ΦΕΜ στις μελέτες, όταν πρόκειται για Νομικά πρόσωπα πρέπει να γίνεται και παρακράτηση 20% :confused: .... 

edit: στο ΤΕΕ Πελοπονήσου βρήκα αυτό: http://www.teepelop.gr/wp-content/uploads/2015/05/ForologiaMixanikon_19.5.2015.pdf (σελίδα 26) συμφωνεί με όσα λες, αλλά χωρίς τεκμηρίωση... 

Επίσης η υποχρέωση του ΦΕΜ επανακαθορίσθηκε με τον ν.4172/2013 άρθρο 69 παρ. 4 και "επεξηγήθηκε" με την ΠΟΛ 1067/2015, όπου παρέλειψαν να αναφέρουν ότι όταν έχουμε ΦΕΜ δεν απαιτείται και παρακράτηση 20% .... κάτι που υπήρχε το 2007 (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7522) αλλά αφορούσε παλιότερο νόμο .... Ίσως κατ' αντιστοιχία να ισχύει και σήμερα... Θα το δούμε σε περίπτωση ελέγχου ;)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει από πολύ παλιά αυτό [ότι δηλαδή ότι όπου υπάρχει/προκύπτει ταυτόχρονη υποχρέωση για ΦΕΜ και Παρακράτηση, τότε πληρώνεται μόνο το ΦΕΜ ( 4% ή 10%)].

  • Από τότε που η παρακράτηση ήταν 15%, Σχετ. ΠΟΛ.1204/31.5.1993 "Προκαταβλητέος φόρος αρχιτεκτόνων - μηχανικών", στην παράγρ.3
  • Αργότερα με την νεότερη Δ.Α.1043698/844/Α0012/31.5.2007 "Κρατήσεις στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών από μηχανικούς." με Αριθ.Πρωτ.:1043698/844/Α0012, στις παράγρ. 3 & 4 (όπου αναφέρεται στο νέο ποσοστό παρακράτησης φόρου 20%)
  • Και επίσης (με 20%) με την νεώτερη ΠΟΛ.1067/2015 "Οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων των άρθρωνν 9, 67, 69 και 70 του ν. 4172/2013.", στο άρθρο 69

Ψάξε τες στο google, θα τις βρεις πολύ εύκολα.

ΠΟΛ_1204_1993_Προκαταβλητέος φόρος αρχιτεκτόνων - μηχανικών.pdf Δ.Α.1043698_844_Α0012_31-5-2007 Κρατήσεις στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών από μηχανικούς.pdf ΠΟΛ_1067_2015_Οδηγίες για την εφαρμογή των διατάξεων των άρθρωνν 9, 67, 69 και 70 του ν. 4172_2013.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

georgegaleos όντως έψαξα, εξού και το edit, και έπεσα και στην σελίδα https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/103879-φεμ-πολιτικων-μηχανικων-μηχανολογων/  

όπου τα εξηγεί πολύ ωραία ο stamgalaios .... άραγε πρόκειται για "μακρινή συνωνυμία" ??? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

@ppanag Είναι κοντινή, ο ανιψιός μου ο Σταμάτης, που έχει τελειώσει τα ΤΕΙ λογιστικής.

Παρεμπιπτόντως στα ανέβασα στο προηγούμενο Post να τα έχεις στο αρχείο σου. όπως τα έχω στο αρχείο μου και έχω σημειώσει τα επίμαχα σημεία.

edit: Και ανεβάζω εδώ και ένα μικρό "περίπου" διάγραμμα για τα παραπάνω.

ΦΕΜ ή ΠΦ 4_10 -20.pdf.pdf

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πιο γενική η ερώτησή μου αλλά δε βρίσκω πιο κατάλληλο νήμα οπότε για να μην ανοίγω νέο για κάτι τόσο μικρό: στο ίδιο το σύστημα αμοιβών ΤΕΕ φαίνεται κάπου η πραγματική πληρωμή που έγινε με την εντολή πληρωμής; (Γνωρίζω ότι συνήθως δεν είναι απαραίτητο να γίνει πληρωμή αμοιβών μέσω του συστήματος ΤΕΕ.) Ή η μόνη πραγματική απόδειξη είναι οι τραπεζικές πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Παλιά όταν γίνονταν η πληρωμή γίνονταν και ενημέρωση του συστήματος. Τώρα δεν ξέρω αφού έχω 10 χρόνια να πληρωθώ με εντολή πληρωμής, δηλαδή από όταν καταργήθηκε...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, curzondax said:

Είναι λίγο πιο γενική η ερώτησή μου

Καλησπέρα curzondax-στο σύστημα αμοιβών μετά που βγαίνουν οι νόμιμες αμοιβές (συστήματος) έχουμε την δυνατότητα να συμπληρώσουμε τις συμφωνηθείσες αμοιβές οπότε εκεί (ασχέτως που δεν χρησιμοποιούμε πλέον εντολή πληρωμής γιατί καταργήθηκε) συμπληρώνουμε το πραγματικό ποσό αμοιβής και αν εκτυπώσεις τέυχος υπολογισμού αμοιβών μπορείς να δεις και τις συμφωνηθείσες (πληρωτέες)🙃

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 30/7/2020 at 10:14 ΜΜ, danaikaterina said:

Εννοώ δεν έχει καμία απολύτως ουσία και δεν απαιτείται από καμία νομοθεσία. Κάνω ένα έργο αναγκαστικά μόνο και μόνο για να βάλω τον Α/Α γιατι (κακώς) το σύστημα δεν προχωράει αλλιώς.

Αρα να κάνουμε ένα "κενό" έργο στις αμοιβές του ΤΕΕ μόνο και μόνο για να πάρουμε τον Α/Α της αμοιβής και να ανεβάσουμε την ΑΠΥ στα δικαιολογητικά?

 

Θέλω να κάνω τακτοποίηση σε ακίνητο του πατέρα μου. Να βάλω μια χαμηλή αμοιβή ως συμφωνηθείσα, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός στην συμφωνηθείσα αμοιβή?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.