Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Οι εργασίες που εισάγετε στο σύστημα αμοιβών για μελέτη στατικής επάρκειας, σε εξ'ολοκλήρου αυθαίρετη κατασκευή 40.00 τ.μ, είναι: 1. ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΣΕ ΣΤΑΤΙΚΑ ΦΟΡΤΙΑ, 2. ΕΛΕΓΧΟΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΟΣ ΣΕ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΦΟΡΤΙΣΕΙΣ ΚΑΙ 3. ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ ΣΤΑΤΙΚΩΝ?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα σας,

Να σας ρωτήσω: τακτοποίηση στον 4178 που έχει γίνει μεταφορά στον 4495 για να ολοκληρωθεί  (μπήκαν νέες αυθαιρεσίες, ανανεώθηκαν σχέδια), έχει συμφωνηθεί κάποια επιπρόσθετη αμοιβή για τον αρχιτέκτονα. Μου είπαν απο το ΤΕΕ πως θα βάλω στο σύστημα αμοιβών το σύνολο της αμοιβής του αρχιτέκτονα (με την παλια μαζι) και θα εκδόσω εντολή πληρωμής για το υπόλοιπο ποσό, που μπορεί ο πελάτης να την πληρώσει σε όποια τράπεζα θέλω - όχι αναγκαστικά Εθνική.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, που δεν μου το απάντησαν: στην επεξεργασία εργασιών, στις μονάδες πόσο πρέπει να βάλω; Γιατί από την προηγούμενη τακτοποίηση λεει 4,5 ημέρες και έβγαζε μία ελάχιστη αμοιβή, η οποία και είχε πληρωθεί. Τώρα, που ο μηχανικός έχει κάνει έξτρα δουλειά στον 4495, πρέπει να το αλλάξω αυτό το νούμερο? Γιατί αλλίως θα φαίνεται και η συνολική αμοιβή παραπάνω από την ελάχιστη υπάρχουσα, είναι αυτό προβλημα?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Το 4,5  ημέρες είναι ανάλογα μετά χρόνια  που είναι γραμμένος ο μηχανικός στο ΤΕΕ ,δεν έχει  σχέση με την παραπάνω εργασία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, architect83 said:

Kαλησπέρα σας,

Να σας ρωτήσω: τακτοποίηση στον 4178 που έχει γίνει μεταφορά στον 4495 για να ολοκληρωθεί  (μπήκαν νέες αυθαιρεσίες, ανανεώθηκαν σχέδια), έχει συμφωνηθεί κάποια επιπρόσθετη αμοιβή για τον αρχιτέκτονα. Μου είπαν απο το ΤΕΕ πως θα βάλω στο σύστημα αμοιβών το σύνολο της αμοιβής του αρχιτέκτονα (με την παλια μαζι) και θα εκδόσω εντολή πληρωμής για το υπόλοιπο ποσό, που μπορεί ο πελάτης να την πληρώσει σε όποια τράπεζα θέλω - όχι αναγκαστικά Εθνική.

Η ερώτηση μου είναι η εξής, που δεν μου το απάντησαν: στην επεξεργασία εργασιών, στις μονάδες πόσο πρέπει να βάλω; Γιατί από την προηγούμενη τακτοποίηση λεει 4,5 ημέρες και έβγαζε μία ελάχιστη αμοιβή, η οποία και είχε πληρωθεί. Τώρα, που ο μηχανικός έχει κάνει έξτρα δουλειά στον 4495, πρέπει να το αλλάξω αυτό το νούμερο? Γιατί αλλίως θα φαίνεται και η συνολική αμοιβή παραπάνω από την ελάχιστη υπάρχουσα, είναι αυτό προβλημα?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια

Γειά σου, γνώμη μου είναι ότι τζάμπα ταλαιπωρείσαι με αμοιβές κλπ. Στην θέση σου θα έβγαζα νεά εντολή πληρωμής με αυτή του 4495 και δεν θα λάμβανα υπόψη την παλιά του 4178. Οπότε βάλε πάλι 4,5 ημέρες να βγει η νόμιμη και βάλε την συμφωνηθείσα ίδια με αυτά που θα πάρεις για την έξτρα εργασία στο 4495.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ δεν έχει απολύτως καμία ανάμειξη σε τέτοιου είδους θέματα. Οι αμοιβές μας είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμες με τους πελάτες μας.... Μην τσιμπάτε!!! Μάθετε να ελίσσεστε!!!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^ Επίσης έχω το ερώτημα γιατί να μας ενδιαφέρει να μπει 4μιση μέρες ή ακόμα και να αναφέρονται λεπτομερώς οι επιμέρους εργασίες; Αφού ελεύθερα δεν διαπραγματεύονται οι αμοιβές; Εκτός και αν ξεχνάω κάτι.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2020 at 9:32 ΜΜ, akis73 said:

Γειά σου, γνώμη μου είναι ότι τζάμπα ταλαιπωρείσαι με αμοιβές κλπ. Στην θέση σου θα έβγαζα νεά εντολή πληρωμής με αυτή του 4495 και δεν θα λάμβανα υπόψη την παλιά του 4178. Οπότε βάλε πάλι 4,5 ημέρες να βγει η νόμιμη και βάλε την συμφωνηθείσα ίδια με αυτά που θα πάρεις για την έξτρα εργασία στο 4495.

Kαλημέρα σας,

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη:

1) Έχω τώρα εκδόσει την εντολή πληρωμής. Την δίνω στον πελάτη και με τον κωδικό πληρωμής που έχει πάνω θα κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό που θα του πω - σε οποια τρέπεζα θέλω? Η' πρέπει να κάνει κατάθεση στην εθνική στο λογαριασμό του μηχανικού? Γιατί βλέπω η εντολή πληρωμής αναφέρει πάνω κωδικό πληρωμής και αριθμό λογαριασμού. 

 

2) Βλέπω αναφέρει και εισφορά υπερ ΤΕΕ. Δεν εχει καταργηθεί? Τι πρεπει να κάνω με αυτό?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μέσω της εντολής αυτής μπορεί να γίνει κατάθεση μόνο σε λογαριασμό εθνικής μηχανικού. Υπενθυμίζω ότι η υποχρέωση κατάθεσης αμοιβής στην εθνική τράπεζα σε λογαριασμό μηχανικού με εντολή πληρωμής και κωδικό ΤΕΕ έχει καταργηθεί. Αλλιώς αν θέλεις άλλη τράπεζα του λες απλά βάλε τόσα χρήματα σε αυτό το λογαριασμό χωρίς εντολή χωρίς τίποτα. Το υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί, ναι, απλά έχει ξεμείνει στο έντυπο. Δεν το πληρώνει.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, danaikaterina said:

Μέσω της εντολής αυτής μπορεί να γίνει κατάθεση μόνο σε λογαριασμό εθνικής μηχανικού. Υπενθυμίζω ότι η υποχρέωση κατάθεσης αμοιβής στην εθνική τράπεζα σε λογαριασμό μηχανικού με εντολή πληρωμής και κωδικό ΤΕΕ έχει καταργηθεί. Αλλιώς αν θέλεις άλλη τράπεζα του λες απλά βάλε τόσα χρήματα σε αυτό το λογαριασμό χωρίς εντολή χωρίς τίποτα. Το υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί, ναι, απλά έχει ξεμείνει στο έντυπο. Δεν το πληρώνει.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

δεν έχω υποβάλλει ποτέ ΦΕΜ για τα αυθαίρετα και δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα, συμψηφίζονται στο έτος σωστά?

Επίσης την συμφωνηθείσα αμοιβή την βάζω στο πεδίο που λέει ανάλυση αμοιβών, αμοιβή και ΦΠΑ αμοιβής, σωστά?

Τέλος οι μονάδες που βάζουμε στην εισαγωγή εργασιών από που προκύπτουν, για 13 έτη εμπειρίας είναι 6,75?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.