Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κακώς δεν υποβάλλεις ΦΕΜ. Έχεις υποχρέωση από το Υπουργείο Οικονομικών! Αν σε ελέγξουν, θα σε "σκίσουν"...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

νόμιζα πως στα αυθαίρετα δεν έχουμε ΦΕΜ, τώρα το διάβασα στο φόρουμ, αλλά στο τέλος του έτους γίνεται συμψηφισμός σωστά?

ότι έχω κάνει το 2020 μπορώ να τα υποβάλλω τώρα...αλλά για τα προηγούμενα έτη όχι

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

Να συμβουλευτείς το λογιστή σου... Το ΦΕΜ είναι "προκαταβολή αμοιβών των μηχανικών" κι έχει συγκεκριμένη χρονική περίοδο που πρέπει να καταβληθεί. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2020 at 7:52 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Το ΦΕΜ είναι "προκαταβολή αμοιβών των μηχανικών" κι έχει συγκεκριμένη χρονική περίοδο που πρέπει να καταβληθεί. 

Φτου! να φανταστώ η περίοδος είναι το έτος της απόδειξης/τιμολογίου το πολύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκίζει η ...φαντασία σου! Πρέπει να την έχεις εκπαιδεύσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα την καλημέρα μου,
μάλλον εκ παραδρομής αναφέρθηκες στο ΦΕΜ ως:

On 10/9/2020 at 7:52 PM, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Το ΦΕΜ είναι "προκαταβολή αμοιβών των μηχανικών" ...

Είναι Προκαταβλητέος Φόρος επί των συμβατικών αμοιβών μηχανικών, είναι Προκαταβολή φόρου στις συμβατικές αμοιβές αρχιτεκτόνων και μηχανικών.

Δεν υπάρχει τακτή ημερομηνία (όπως π.χ. για τον ΦΠΑ) για την απόδοσή του, αλλά αποδίδεται πριν τη θεώρηση σχεδίων, μελετών, άδειας από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δημοσίου.
Ως καταληκτική ημερομηνία πληρωμής τους είναι αυτή που αναγράφει η Ταυτότητα Οφειλής και είναι η ίδια μέρα της υποβολής της σχετικής δήλωσης. 
Αν δεν καταβληθεί ή καταβληθεί εκπρόθεσμα έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του ν.4174/2013, των άρθρων 53 (για τους τόκους), 54 (για το πρόστιμο) και 57 (για την προσαύξηση ανάλογα την χρονική καθυστέρηση). [1]

Πάντως γνώμη είναι ότι σε πιθανό έλεγχο, ο έλεγχος δεν πρόκειται να ασχοληθεί με το πότε χρονικά έγινε η θεώρηση (μιας και δεν τον αφορά...νομίζω) αλλά θα πάρει τις τιμολογήσεις (που συνδέονται με αυθαίρετα, άδειες, κλπ όπου από την περιγραφή συνάγεται και θεώρηση ηλεκτρονική ή μη) και  ανάλογα με το πότε χρονικά έχει γίνει η κάθε μία, και με αφετηρία την ημερομηνία της κάθε τιμολόγησης, θα επιβάλει και το  πρόστιμο/τόκους/προσαυξήσεις σύμφωνα με τα  παραπάνω.

[1] Μακάρι να κάνω λάθος. Κάλο είναι να γίνει αυτό που έγραψες/σύστησες στο συνάδελφο:   

On 10/9/2020 at 7:52 PM, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να συμβουλευτείς το λογιστή σου...

 

Edited by georgegaleos
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, georgegaleos said:

[1] Μακάρι να κάνω λάθος. Κάλο είναι να γίνει αυτό που έγραψες/σύστησες στο συνάδελφο:   

On 9/10/2020 at 7:52 ΜΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Να συμβουλευτείς το λογιστή σου...

Σώθηκες....

Για 250ρικάκι έκαστο το βλέπω + τόκους για τους οποίους δεν έβγαλα άκρη ούτε θέλω, είναι νωρίς ακόμα για μπύρα, αν κ Κυριακή!

Τώρα τι θεωρούμε στα αυθαίρετα ην/νια θεώρησης, μάλλον την περαίωση. Ή την ημ/νία έκδοσης του παραστατικού. Τέσπα εγώ θα τα κόψω τώρα κ ότι γίνει, δεν μπορώ να κάνω κ αλλιώς.

Άμα με ελέγξουν θα ενημερώσω, αλλά θα κεράσετε μπυρίτσα γιατί θα έχω μείνει ταπί!!

Θενκς για την ανάλυση!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgegaleos said:

Ικαι είναι η ίδια μέρα της υποβολής της σχετικής δήλωσης. 
 

αυτό δεν το ήξερα, τα μάζευα και τα πλήρωνα τέλος του μήνα. Τώρα εξηγείται γιατί είχα κάτι υπόλοιπα 0,01- 0,02 ευρώ..  😁

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.