Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα

1) έχουμε θέμα αν βγαίνει κάμποσες χιλιάδες ο προυπολογισμός και εμέις βάλουμς αμοιβη πχ 200 ευρώ?

2) πότε κάνουμε υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό? Τι ειναι η ενδιαμεση και τι η τελικη?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μήπως γνωρίζει κανείς αν το υπόλοιπο εισφορών υπέρ ΤΕΕ, σε μία εντολή πληρωμής ενός έργου (π.χ. μελέτη κτλ) από το σύστημα αμοιβών, που πρόκειται να πληρωθεί μέσω internet banking της ΕΤΕ, μπορούμε να την αγνοήσουμε. Δηλαδή έστω 50 η μελέτη και 12 ΦΠΑ, βγάζει υπόλοιπο εισφορών υπέρ ΤΕΕ 6,56 ευρώ, και άρα πληρώνεται συνολικά 68,56 ή όχι (μόνο τα 62 ευρώ);΄Γιατί νομίζω ότι έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια....η ηλεκτρονική όμως πληρωμή γίνεται δεκτή;

Link to comment
Share on other sites

@andan το υπόλοιπο εισφορών υπέρ ΤΕΕ έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια, αλλά το αφήνει εκεί το ΤΕΕ γιατί εκτός από λεφτά, υπάρχουν και κορόιδα.

Επίσης έχει καταργηθεί η υποχρεωτική κατάθεση μέσω Εθνικής Τράπεζας των αμοιβών μηχανικών και πλέον μπορούν να πληρώνονται και οι μηχανικοί όπως όλοι οι επαγγελματίες αυτής της Ευρωπαϊκής χώρας.

Η ηλεκτρονική πληρωμή είναι και ήταν πάντα καλοδεχούμενη ανεξαρτήτος ποσού, απλά συνέδεε τον κωδικό πληρωμής με τον συγκεκριμένο μηχανικό στο συγκεκριμένο έργο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2020 at 3:39 ΜΜ, casablanca90 said:

Συνάδελφοι καλησπέρα

1) έχουμε θέμα αν βγαίνει κάμποσες χιλιάδες ο προυπολογισμός και εμέις βάλουμς αμοιβη πχ 200 ευρώ?

2) πότε κάνουμε υποβολή στο ΤΕΕ για υπολογισμό? Τι ειναι η ενδιαμεση και τι η τελικη?

 

Μα η αμοιβή δεν εξαρτάται από το προϋπολογισμό αλλά από τις ημέρες εργασίας... ότι Π/Υ και αν έχεις, 4.5 ημέρες είναι η νόμιμη......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Είμαι νέα μηχανικός κι επιθυμώ να (προλάβω) να βγάλω βεβαίωση του Ν 4495/2017 για ακίνητο που ανήκει στην οικογένεια μου και δεν έχει αυθαιρεσίες βάσει της αυτοψίας. (Η αυτοψία πραγματοποιήθηκε τον Ιανουάριο επομένως θα προλάβω την ηλεκτρονική ταυτότητα). Η ερώτηση μου αφορά το σύστημα αμοιβών, καθώς δε θα λάβω κάποια αμοιβή από τους γονείς μου στην πραγματικότητα, είναι απαραίτητο να εισαχθεί κάποιο ποσό στο αντίστοιχο πεδίο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο αντίστοιχο πεδίο ναι. Βάλε π.χ. 30 ευρώ και να εκδώσεις την αντίστοιχη ΑΠΥ. Για να "καλύψεις" με τον τρόπο αυτό κάθε μελλοντικό ενδεχόμενο...

Μην ασχοληθείς όμως με την εφαρμογή των "Αμοιβών ΤΕΕ"...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ZoeLKP said:

Είμαι νέα μηχανικός κι επιθυμώ να (προλάβω) να βγάλω βεβαίωση του Ν 4495/2017 για ακίνητο που ανήκει στην οικογένεια μου και δεν έχει αυθαιρεσίες βάσει της αυτοψίας. (Η αυτοψία πραγματοποιήθηκε τον Ιανουάριο επομένως θα προλάβω την ηλεκτρονική ταυτότητα). Η ερώτηση μου αφορά το σύστημα αμοιβών, καθώς δε θα λάβω κάποια αμοιβή από τους γονείς μου στην πραγματικότητα, είναι απαραίτητο να εισαχθεί κάποιο ποσό στο αντίστοιχο πεδίο?

Για τις βεβαιώσεις ακινήτων για τα οποία δεν έγινε υπαγωγή, δεν περνάς καθόλου από το σύστημα  αμοιβών του ΤΕΕ. Επειδή είναι οικογενειακό το ακίνητο,  θα αναγράψεις στα "πρόσθετα στοιχεία" μια ενδεικτική αμοιβή (της πλάκας θα λέγαμε. Αν δεν καταχωρήσεις αμοιβή δεν προχωράει), θα εκδόσεις απόδειξη για το αναγραφόμενο ποσό στο ΑΦΜ κάποιου από τους γονείς σου και κλείνει εκεί η φορολογική σου υποχρέωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Για τις βεβαιώσεις ακινήτων για τα οποία δεν έγινε υπαγωγή, δεν περνάς καθόλου από το σύστημα  αμοιβών του ΤΕΕ. Επειδή είναι οικογενειακό το ακίνητο,  θα αναγράψεις στα "πρόσθετα στοιχεία" μια ενδεικτική αμοιβή (της πλάκας θα λέγαμε. Αν δεν καταχωρήσεις αμοιβή δεν προχωράει), θα εκδόσεις απόδειξη για το αναγραφόμενο ποσό στο ΑΦΜ κάποιου από τους γονείς σου και κλείνει εκεί η φορολογική σου υποχρέωση.

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ! Οπότε βάζω κάποιο ενδεικτικό ποσό και εκδίδω ΤΠΥ.. και να φανταστώ δεν μπλέκω με ΦΕΜ κλπ?(Συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι μη μισθωτή με συνεχόμενες συμβάσεις σε εταιρεία , οπότε έως τώρα φορολογικά έχω την υποχρέωση μόνο για ΜΥΦ, και περιοδική δήλωση ΦΠΑ).

Επίσης κάτι ακόμη, το πεδίο ΑΑ έργου του συστήματος αμοιβών το αφήνω κενό ?Υπάρχει κάποιος νόμος ή απόφαση του ΤΕΕ που να το αιτιολογεί (πχ από κάποιο ποσό και κάτω δεν απαιτείται η εισαγωγή στο σύστημα αμοιβών)?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είναι λάθος να αποδόσεις ΦΕΜ, βάσει νομοθεσίας δεν απαιτείται, καθώς δεν υφίσταται θεώρηση μελέτης από δημόσια αρχή. Ο ΦΕΜ είναι ένας φόρος που και να τον πληρώσεις θα τον έχεις πιστωτικό για την επόμενη φορολογική σου δήλωση. Το πεδίο α/α αφορά τον αριθμό που θα έπαιρνες αν ξεκινούσες νέο έργο ή μια νέα τακτοποίηση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, που όπως προείπαμε δεν απαιτείται για τις απλές βεβαιώσεις Ν. 4495. Μην ψάχνεσαι άλλο. Βάλε ένα πολύ μικρό ποσό (μα πολύ μικρό λέμε) και ολοκλήρωσε τη διαδικασία. Δεν νοείται παροχή υπηρεσιών χωρίς αμοιβή. Όταν ακόμη στο μακρινό παρελθόν υπήρχαν οι υποχρεωτικές ελάχιστες αμοιβές και οι εισφορές + χαρτόσημα υπέρ ΤΕΕ. ΚΛΠ αν τότε έκανες άδεια για συγγενή  μπορούσες να πάρεις απαλλακτικό από το ΤΕΕ. Τώρα δεν υπάρχε κάτι τέτοιο και φυσικά δεν συντρέχει και κανείς λόγος να υπάρξει. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.