Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

ZoeLKP, o Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού καταβάλλεται μόνο όταν απαιτείται.

Σε Φ.Ε.Μ. (προκαταβολή φόρου 4% ή 10% κατά περίπτωση) υπόκεινται μόνο οι αμοιβές των αρχιτεκτόνων και μηχανικών επί μελετών για τις οποίες προβλέπεται θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή χορήγηση σχετικής άδειας από την αρμόδια Υπηρεσία.

Για τις περιπτώσεις που δεν προβλέπεται θεώρηση ή χορήγηση σχετικής άδειας, δεν εφαρμόζεται αυτή η διάταξη.

Επομένως για βεβαίωση μηχανικού δεν γίνεται να πληρωθεί ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, Γερόλυκος said:

ZoeLKP, o Φόρος Επιτηδεύματος Μηχανικού καταβάλλεται μόνο όταν απαιτείται.

Σε Φ.Ε.Μ. (προκαταβολή φόρου 4% ή 10% κατά περίπτωση) υπόκεινται μόνο οι αμοιβές των αρχιτεκτόνων και μηχανικών επί μελετών για τις οποίες προβλέπεται θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή χορήγηση σχετικής άδειας από την αρμόδια Υπηρεσία.

Για τις περιπτώσεις που δεν προβλέπεται θεώρηση ή χορήγηση σχετικής άδειας, δεν εφαρμόζεται αυτή η διάταξη.

Επομένως για βεβαίωση μηχανικού δεν γίνεται να πληρωθεί ΦΕΜ.

Κατανοητό πλήρως!ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα,

Άρα για να καταλάβω βάσει αυτών που έχουν ειπωθεί στα τελευταία posts, ΦΕΜ είσαι υποχρεωμένος να καταβάλεις για κάθε εργασία μελέτη εκτός βεβαίωσης; Οι κρατήσεις απ΄ ότι θυμάμαι για ΤΣΜΕΔΕ ΤΕΕ κλπ έχουν καταργηθεί σωστά; Οπότε αν πάρω 200 € αμοιβή για αυθαίρετο πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ 4% ή 10 %;

  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πώς συμπληρώνονται οι αμοιβές μηχανικών για τα αυθαίρετα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Για την περίπτωση παράβασης κατηγορίας 3 (εν προκειμένω αλλαγή διαστάσεων ανοιγμάτων και εσωτερική διαρρύθμιση) ποια είναι η επιλογή μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ ως προς τους χώρους και τις κύριες εργασίες;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@SPIMAN

Ούτε το είδος των αυθαιρεσιών ούτε η επιφάνεια επηρεάζει τις αμοιβές.
Επιλέγεις εργασίες για ρυθμίσεις και υπολογίζεται η νόμιμη αμοιβή.
Επιπλέον, συμπληρώνεις το ποσό που έχεις συμφωνήσει με τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ από το πρωί να συνδεθώ στο σύστημα αμοιβών και μετά την εισαγωγή κωδικών μου βγάζει 500 Internal Server Error. Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος εάν μπορεί να συνδεθεί ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, gtkarch said:

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ από το πρωί να συνδεθώ στο σύστημα αμοιβών και μετά την εισαγωγή κωδικών μου βγάζει 500 Internal Server Error. Μπορεί να μου επιβεβαιώσει κάποιος εάν μπορεί να συνδεθεί ή όχι;

Καλησπέρα, δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα, δοκίμασε με άλλο browser ή κάνε καθάρισμα τα cookies. Πάντως ανά διαστήματα μου το κάνει και μένα, έχει θέμα ο server των αμοιβών εδώ και καιρό προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, δεν έχω παρόμοιο πρόβλημα, δοκίμασε με άλλο browser ή κάνε καθάρισμα τα cookies. Πάντως ανά διαστήματα μου το κάνει και μένα, έχει θέμα ο server των αμοιβών εδώ και καιρό προφανώς.

Μόλις τα κατάφερα. Πάντως αυτά που είπες τα δοκίμασα αλλά δεν είχαν αποτέλεσμα. Γενικά, ισχύουν όμως.

Τελικά, έφταιγε ο Internet Security που άλλαξα πρόσφατα και έπρεπε να περάσω το ΤΕΕ στις εξαιρέσεις. Το περίεργο είναι ότι στα αυθαίρετα έμπαινα, τις αμοιβές "έκοβε".

Ευχαριστώ για την απάντηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.