Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

είμαι νέα μηχανικός και όπου να'ναι θα κάνω την πρώτη μου δουλειά, μια τακτοποίηση αυθαιρέτου με το ν.4495. Όμως δε γνωρίζω τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω μετά τη δήλωση. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το ΤΕΕ αλλά μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει.

Κωδικούς για τις υπηρεσίες του ΤΕΕ έχω πάρει.

 

Παρακαλώ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει αφού δηλώσω το αυθαίρετο τι πρέπει να κάνω; Εν συντομία...

Απ'ότι αντιλαμβάνομαι είναι απαραίτητο να κάνω κάποια υποβολή στο σύστημα αμοιβών... Ελικρινά δεν έχω καταλάβει τη διαδικασία που πρέπει ακολουθήσω.

Φαντάζομαι πως είναι απλή διαδικασία.

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Amelia , θα μπεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και θα ανοίξεις νέο έργο για την τακτοποίηση που κάνεις.

Βασική προυπόθεση είναι να ξέρεις να χειρίζεσαι το δύσχρηστο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ , ( δεν επεκτείνομαι ως προς αυτό καθώς είναι αντικείμενο άλλου thread ) στο οποίο θα καταχωρήσεις και την πραγματική αμοιβή που θα πάρεις.

Τον Α/Α του έργου του συστήματος  αμοιβών:

1. τον κάνεις copy-paste στο σύστημα αυθαιρέτων , στην καρτέλα "Πρόσθετα στοιχεία" εκεί που σου ζητάει

"Α/Α έργου του συστήματος αμοιβών"    
   

2. τον αναγράφεις και στο ιδιωτικό συμφωνητικό που κάνεις με τον πελάτη.

Τα ίδια κάνεις και με την συμφωνηθείσα αμοιβή.






 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@avgoust

Καλημέρα Αύγουστε, ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά με ταλαιπωρεί μία ίωση τις τελευταίες μέρες.

 

1) Το "νέο έργο" στο σύστημα αμοιβών το δημιουργώ πριν κάνω την υποβολή του αυθαιρέτου, δλδ ενώ είναι σε "επεξεργασία";

 

2) Το ιδιωτικό συμφωνητικό δεν υποτίθεται ότι το έχω κάνει πριν ξεκινήσω την όλη διαδικασία; Θέλω να πω, αν το υπογράφουμε πριν τη διαδικασία, τότε δεν έχω ακόμη βγάλει Α/Α έργου.

 

 

Τέλος, απ' ότι καταλαβαίνω η δυσκολία στο σύστημα αμοιβών είναι πως θα επιλέξω τον τύπο του έργου και πως τελικά θα περαστεί το έργο αυτό (τετραγωνικά, τύπος, κτλ); Το εγχειρίδιο χρήσης που έχει θα με βοηθήσει;

 

Δυστυχώς η διαδικασία ακούγεται πολύ πιό πολύπλοκη απ' ότι περίμενα. Τι μπορώ να κάνω για να τα μάθω αυτές τις διαδικασίες;

Εννοώ να κινούμαι αξιοπρεπώς, τα βασικά πχ για τα αυθαίρετα.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

 

 

ΥΓ: όταν λες το ίδιο κάνω με τη συμφωνηθείσα αμοιβή, δλδ την βάζω και στα δύο;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

1. Aδιάφορο. Τα συστήματα αυθαιρέτων - αμοιβών  είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους.
2. Μπορείς να ανοίξεις στο σύστημα αμοιβών ένα νέο έργο σε κατάσταση επεξεργασίας και να  βάλεις τον α/α του στο συμφωνητικό σου .
Αρα , απαντώντας και στο άλλο σκέλος του ( 1 ) η τυπικά σωστή σειρά είναι:

1. Ανοιγμα νέου έργου στις αμοιβές σε κατάσταση επεξεργασίας  για την  λήψη α/α έργου

2. Σύνταξη συμφωνητικού όπου αναγράφεται ο α/α έργου
3. Υπ. δήλωση εξουσιοδότησης  ιδιοκτήτη για ένταξη στο Ν.4495

4. Ανοιγμα νέας δήλωσης αυθαιρέτου στο σύστημα αυθαιρέτων

Στα υπόλοιπα , ναι υπάρχει μια μικρή περιπλοκότητα στην χρήση του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ , αλλά είναι μέχρι να εξοικειωθείς.

Στο θέμα της καταχώρησης της συμφωνηθείσας αμοιβής , ναι την εισάγεις και στο σύστημα αμοιβών και στο σύστημα αυθαιρέτων.

ΥΓ. Για ότι απορία έχεις το forum θα σε βοηθήσει . Δεν θα χαθείς σαν την άλλη Αμέλια ( Ερχαρτ ).

 

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Amelia, σε καλωσορίζω και εγώ με τη σειρά μου και μην ανησυχείς, με πολύ διάβασμα στην αρχή και βοήθεια από συναδέλφους θα τη βρεις την άκρη όπως τη βρήκαμε (ή ακόμα τη βρίσκουμε) όλοι μας.

 

Εξαιρετική ανάλυση από το συνάδελφο!

 

Να κάνω μόνο μια μικρή παρατήρηση ως νεότερη: Στην καρτέλα "επεξεργασία εργασιών" εκεί που συμπληρώνεις τις ημέρες για τις εργασίες, για εμάς τους

Link to comment
Share on other sites

@avgoust, Pavlos33,  danaikaterina

 

Πριν απ' όλα θέλω να σας ευχαριστήσω για την ανταπόκρισή σας. Δανάη σου έχω πει την άποψή μου για τη προσφορά όλων σας μέσω αυτού του forum. Καλύτερα να μην επαναλαμβάνομαι..

Θα ήθελα μόνο να μου δώσετε λίγο χρόνο να μπορέσω δω, να δοκιμάσω και να προσπαθήσω να εφαρμόσω αυτά που γράφετε και θα επανέλθω με εντυπώσεις και απορίες.

Η ίωση επιμένει (δεύτερη μέρα 39ο+).

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!

 

 

ΥΓ: πετυχημένο αυτό με την Ερχαρτ. Κάπως έτσι είμαι τώρα... ελπίζω όχι μόνιμα!

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

@avgust, Pavlos33, danaikaterina

 

Γειά σας και πάλι!

Πρέπει να πω ότι τα screenshots βοηθούν πάρα πολύ.

 

Να περιγράψω τη διαδικασία προσθέτοντας κάποιες απορίες:

 

1) Βρίσκομαι στην καρτέλα "Κύριες εργασίες" και επιλέγω δύο διαφορετικές εργασίες για το ίδιο έργο (αυθαίρετο): μία "μελέτη" όπου επιλέγω ως κύρια εργασία την "εργασίες Ν.4495"   και μία "αποτύπωση - αρχιτεκτονικά".

Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνω δύο φορές; Δηλαδή, υπάρχει πιθανότητα για αυθαίρετο να χρειαστεί να καταχωρήσω και τρίτη εργασία;

 

2) Κατόπιν πάω στην "επεξεργασία εργασιών" στο screenshot έχεις επιλέξει το tab "αρχιτεκτονικά - τύπος: αποτύπωση".

Πρέπει να συμπληρώσω τα ίδια και για το "Εργασίες για Ρυθμίσεις Ν.4495 - τύπος: μελέτη" ;

 

3) Στη συνέχεια πάω στην καρτέλα "Χώροι". Ο προϋπολογισμός προκύπτει από το σύστημα μόλις συμπληρώσω τους χώρους.

Βλέπω στο screenshot ότι υπάρχουν τα εξής:

 

Επιλογή/Χώρος: ΚΑΤΟΙΚΙΑ

- επιφάνεια ακάλυπτου "0" και συνολική επιφάνεια "200". Αυτά τα νούμερα θέτω εγώ σε αυτή την καρτέλα;

- Χώρος: κατοικία>100 ≤200   ,   επιφάνεια: 100.

Αυτό το νούμερο πως προκύπτει; Απ'ότι καταλαβαίνω η κατοικία είναι (π.χ.) 150 τμ και τα αυθαίρετα είναι τα 100;

Ακολουθώ τα βέλη.

 

Επιλογή/Χώρος: ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014

Ρυθμίσεις Ν4014: έχει επιφάνεια = 100.

Αυτό το νούμερο το ορίζω εγώ;

Ακολουθώ τα βέλη και εδώ όπως στο προηγούμενο βήμα;

 

Αν εκτός των παραπάνω ρύθμιζα με τον ν.4495 και ημιυπαίθριο χώρο και ισόγεια αποθήκη, θα έπρεπε να τα προσθέσω και για καθένα από αυτά να επαναλάβω την παραπάνω διαδικασία;

(Επίσης, παρατηρώ ότι στις επιλογές χώρων δεν υπάρχει ισόγειος βοηθητικός χώρος...)

 

 

4) Στην "επεξεργασία εργασιών" επιλέγω Κατηγορία έργου και όπως είπε η Δανάη θέτω ως ημέρες "6,75" ενώ το λ παραμένει ίδιο.

 

 

Αν καταλαβα σωστά εδώ πλέον κάνω "Υποβολή" και έχω τελειώσει οριστικά με αυτό;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.