Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Προσπαθώ εδώ και 2,5 ώρες να καταλάβω διαβάζοντας το thread από την αρχή, τις παραπομπές σε άλλα Θρεντ, τυχον εγκυκλιους και λοιπά νομικά έγγραφα που κάποιοι παρέθεσαν κλπ. Δεν κατάφερα να ξεκαθαρίσω το παραμικρό...  Ίσως να μην διαθέτω την ευφυΐα που νόμιζα τελικά. 

Και ερωτώ για την ακόλουθη περίπτωση: Θα ρυθμίσω το αυθαίρετο ενός στενότατου συγγενή (που κυριολεκτικά το πολεμάω από τον 4014..!). Δεν έχω κάνει συμφωνητικό και θα ζητήσω τυπική αμοιβή ελαχίστων € που αναφέρθηκε παραπάνω για να μην ψάχνω διαδικασίες ΔΩΡΕΑΣ (προφανώς και θα κοπεί ΑΠΥ) .

Μπορεί κάποιος πολύπειρος εδώ μέσα να με διορθώσει ή να μου επιβεβαιώσει τα ακόλουθα:

  • ΔΕΝ θα ανεβάσω συμφωνητικό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (ως εκ τούτου και στο ΤΑΧΙΣ) (διότι δεν έχουμε υπογράψει κάτι τέτοιο) και προφανώς η αμοιβή μου ως προς αυτό που υπολογίζει το σύστημα θα είναι τάξη μεγέθους προς τα κάτω.
  • ΔΕΝ χρειάζεται να πληρωθεί ΦΕΜ .
  • ΔΕΝ χρειάζεται να στείλώ τον πελάτη/συγγενή να πληρώσει σε ΕΘΝΙΚΗ την αμοιβή μου .

ΣΩΣΤΑ ή ΛΑΘΟΣ ;

ευχαριστώ

 

Edited by MHD
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 λεπτά πριν, MHD said:
  • ΔΕΝ θα ανεβάσω συμφωνητικό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (ως εκ τούτου και στο ΤΑΧΙΣ) (διότι δεν έχουμε υπογράψει κάτι τέτοιο) και προφανώς η αμοιβή μου ως προς αυτό που υπολογίζει το σύστημα θα είναι τάξη μεγέθους προς τα κάτω. AΝ δεν εχεις δεν ανεβάζεις. Μπορείς να κανεις όμως και να το ανεβάσεις κανονικά. Ποιό το πρόβλημα? Εγώ θα έκανα για το τυπικό.
  • ΔΕΝ χρειάζεται να πληρωθεί ΦΕΜ . Στα αυθαιρετα παντα πληρώνω ΦΕΜ. Τώρα αν βάλεις 10ευρώ αμοιβή άστο να πάει να...
  • ΔΕΝ χρειάζεται να στείλώ τον πελάτη/συγγενή να πληρώσει σε ΕΘΝΙΚΗ την αμοιβή μου . Σωστά. Εχει καταργηθει αυτή η υποχρέωση.

 

 

 

Edited by laxanos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα, στο σύστημα αμοιβών τεε για ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν.4014/2011 & N.4178/2013     οι ημέρες απασχόλησης είναι 6,75 ανεξαρτήτως εμπειρίας μηχανικού? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια, για 1-10 έτη εμπειρία 6,75 ημέρες, για 11-20 4,5 και για 21+ 3,38 ώστε το καθένα να βγάζει νόμιμη 1577,34 Ε + ΦΠΑ.

Πρόσεχε αν έχεις αμοιβή για τ.ε. η/μ θέλει επιμερισμό στα ποσοστά.

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

καλημερα, τι ανεβαζουμε στο πεδιο τσμεδε-ΕΜΠ?Δεν βρισκω τη διαταξη που τα κατηργησε

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikosantonakas said:

 

καλημερα, τι ανεβαζουμε στο πεδιο τσμεδε-ΕΜΠ?Δεν βρισκω τη διαταξη που τα κατηργησε

 

Νίκος δες εδώ το post του συν/φου @georgegaleos

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, akis73 said:

Νίκος δες εδώ το post του συν/φου georgegaleos

 

 

Απλά πρέπει να αλλάξεις τα του 4178/13 σε 4495/17.

Link to comment
Share on other sites

Ακη το θεμα ειναι τι ανεβαζουμε σα δικαιολογητικο,τι εννοεις <<Απλά πρέπει να αλλάξεις τα του 4178/13 σε 4495/17>>

Βρηκα και αυτο ισχυεει?

τσμεδε εμπ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τι εργασία βάζουμε στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για την ΤΕ ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων? Είναι η πρώτη φορά που χρειάζεται και δεν ξέρω πως πρέπει να καταχωρηθεί για να υπολογιστεί η ελάχιστη αμοιβή του μηχανολόγου. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.