Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Εγώ αντίθετα δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι το αν οι εργασίες θα τιμολογηθούν σε 5 παραστατικά ή σε ένα παραστατικό (αφού αφορούν το ίδιο πρόσωπο) αλλά όπου θα υπάρχει διάκριση της αμοιβής της κάθε δήλωσης του νόμου (με τον δικό της α/α αμοιβής), αλλά το ότι έχει γίνει μία δήλωση συνολικής αμοιβής για πέντε ανεξάρτητες δηλώσεις του νόμου.

Απλά αν έχει γίνει σε ένα παραστατικό η τιμολόγηση με διάκριση των 5 αμοιβών επειδή θα ανέβει στο σύστημα αυθαιρέτων 5 φορές το ίδιο (μία για κάθε δήλωση) ας επισημανθεί στο σκανάρισμα με κάποιο βελάκι η αντίστοιχη αμοιβή.

Απλά τα ξεχωριστά παραστατικά είναι πιο ξεκάθαρη "αποτύπωση" και πιο πολύ θέμα "τάξης"

Edited by georgegaleos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ βάζω όλα τα ίδια, δεν ελέγχονται με κανέναν τρόπο από το σύστημα, άλλωστε.

Έχω βάλει και τον ίδιο α/α/ αμοιβών σε διαφορετικές δηλώσεις και προχώρησε κανονικά, π.χ. σε πολυκατοικία με 5 διαμερίσματα ίδιου ιδιοκτήτη όπου έκοψα μια απόδειξη αντί για 5.

 

Δεν πας καθόλου καλά μου φαίνεται! Και ελπίζω οι υπόλοιποι με τις αρνητικές να επηρεάστηκαν απλώς από το σχόλιό σου.. Που την είδες την μαγκιά??? Αντί να κόψω 5 αποδείξεις από 1000€ η καθεμία έκοψα μία των 5000€ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ γράφω. Που το βλέπεις το πρόβλημα; Το ανέφερα ως λύση και πάντα με σκοπό να βοηθήσω όποιον διαβάζει. Άκου εκεί μαγκιά!

 

Από το αρχικό σου μνμ δεν συμπεραίνει κάποιος ότι στην μία ΑΠΥ τιμολογείς πέντε φορές για τις πέντε αμοιβές που έλαβες αλλά πως τιμολογείς μία φορά.

Αν λοιπόν ο λόγος που το κάνεις αυτό είναι απλά για να γλυτώσεις τον χρόνο δημιουργίας 5 έργα στο ΤΕΕ, θεωρώ πως το κέρδος σου είναι μηδαμινό στο πιθανό κόστος που θα έχεις από αυτήν σου την κίνηση. 

Γιατί?

Συμφωνώ πως μπορείς να το κάνεις με μία ΑΠΥ αφού αναγράψεις διακριτά σε αυτήν αναλυτικά τις πέντε εργασίες που εκτέλεσες και την αμοιβή για την κάθε μία. (όπως λέει και ο georgegaleos παραπάνω και το έχω κάνει και εγώ για βεβαιώσεις νομιμότητας σε έναν ιδιοκτήτη)

Αλλά με δεδομένο πως το ΦΕΜ που θα αποδώσεις θα συνοδεύει την ΑΠΥ, θα αποδώσεις μία φορά ΦΕΜ. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να εισάγεις στο σύστημα το ίδιο αρχείο ΦΕΜ για όλες τις δηλώσεις. Δηλαδή για μία δήλωση 1000€ θα έχεις καταθέσει έντυπο ΦΕΜ 500€. Εκτός αν κάνεις αρχική δήλωση ΦΕΜ 100€ και μετά άλλες 4 των 100€ η κάθε μία!!!!

 

Αν μου πεις το σκεπτικό σου, εκτός από αυτό που είπες "δεν ελέγχονται με κανέναν τρόπο από το σύστημα", τότε θα μπορούσα να καταλάβω σε ποιο πρόβλημα είναι λύση ώστε να βοηθηθεί όποιος το διαβάσει!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μια ανακεφαλαίωση.

 

Για βεβαιώσεις μη αυθαιρεσιών με αμοιβή <300€, βάζουμε Α/Α έργου στο ΤΕΕ για να πάρουμε κωδικό, κόβουμε ΑΠΥ και είμαστε οκ ακόμη και αν δεν υποβάλλουμε την αμοιβή στο ΤΕΕ?

 

Για τακτοποιήσεις ακινήτων κόβουμε ΑΠΥ την οποία ανεβάζουμε στο σύστημα του ΤΕΕ, βγάζουμε πάλι Α/Α έργου και υποβάλλουμε την δήλωση στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Βγάζετε ΦΕΜ ή οτιδήποτε άλλο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαιωση μη αυθαιρεσιων δεν ειναι απαραιτητο το Α/Α εργου αποΤΕΕ απλως κοβεις ΔΠΥ και δηλωνεις την αμοιβη και φυσικα πληρωνειςΦΕΜ. Για τακτοποιηση βαζεις Α/Α απο το ΤΕΕ και με τον κωδ.εγω κανω ακομα καταθεση της συμφωνηθησας αμοιβης στη Τραπεζα.Το ΦΕΜ το πληρωνεις αλλα δεν ειναι απαραιτητο δικαιολογητικο για την τακτοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Για βεβαιωση μη αυθαιρεσιων δεν ειναι απαραιτητο το Α/Α εργου αποΤΕΕ απλως κοβεις ΔΠΥ και δηλωνεις την αμοιβη και φυσικα πληρωνειςΦΕΜ. Για τακτοποιηση βαζεις Α/Α απο το ΤΕΕ και με τον κωδ.εγω κανω ακομα καταθεση της συμφωνηθησας αμοιβης στη Τραπεζα.Το ΦΕΜ το πληρωνεις αλλα δεν ειναι απαραιτητο δικαιολογητικο για την τακτοποιηση.

Καλημερα,για βεβαιωση μη αυθαιρεσιων κοβεις ΑΠΥ,τι εννοεις δηλωνεις την αμοιβη,που?κ απο που προκυπτει οτι πληρωνεις φεμ?στα τοπογραφικα πχ δεν πληρωνω φεμ

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Την αμοιβη τη δηλωνεις στο συστημα αυθαιρετων στοΤΕΕ (συμφωνηθησα αμοιβη).Εγω πληρωνω ΦΕΜ αλλοι δεν πληρωνουν αλλα επειδη και τα ποσα δεν ειναι μεγαλα και εκτος αυτου στο τελος αφαιρειται απο το φορο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το κράτος δεν θα πει όχι αν θα πληρωθεί το ΦΕΜ ενώ σύμφωνα με τη νομοθεσία δεν απαιτείται. Από άποψη κόστους χρήματος, σε καθαρά οικονομική βάση, ζημιώνεσαι αν πληρώνεις κάτι και δεσμεύεται το χρήμα σου για ένα χρόνο. Στη συνέχεια συμψηφίζεται με το φόρο.

 

Για να το ξεκαθαρίσουμε, επειδή το λέμε πολλά χρόνια τώρα, από εποχή ν. 4014, δεν απαιτείται Α/Α από σύστημα αμοιβών ΤΕΕ και ΦΕΜ όταν πρόκειται για έκδοση βεβαίωσης νομιμότητας για μεταβίβαση (απλή βεβαίωση που δεν έχει να κάνει με τακτοποίηση). Αν όμως κάποιος θέλει να καταβάλει ΦΕΜ κανείς δεν του το αρνείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι σωστό φορολογικά να καταβάλει ΦΕΜ ή να τύχει παρακράτησης, αν δεν υπάρχει υποχρέωση.

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν μπορώ να το βρω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Ρητά δεν απαιτείται ΦΕΜ 

Το ΦΕΜ είναι εργαλείο ΜΟΝΟ για οικοδομικές άδειες

 

1. Σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 15 του ν.δ. 3323/1955 ειδικά, προκειμένου για αρχιτέκτονες και μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται στη νόμιμη αμοιβή ως ακολούθως: 
α) Σε τέσσερα τα εκατό (4%) προκειμένου για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν λιμενικά έργα κάθε είδους στα οποία περιλαμβάνονται οι ανω δομές πάνω σε αυτά, υδραυλικά έργα και έργα οδοποιίας και σιδηροδρόμων, καθώς και τοπογραφικές γενικά εργασίες. 
β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) προκειμένου για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσεως έργα και για την επίβλεψη αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσυνών κ.λπ. για τα έργα αυτά.

Περαιτέρω, με τις διατάξεις της αυτής παραγράφου ορίζεται ότι ο προκαταβλητέος φόρος επιβάλλεται και αποδίδεται πριν από τη θεώρηση των σχεδίων ή μελετών ή από τη χορήγηση της σχετικής άδειας από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Δημοσίου. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και η συζητηση νομίζω οτι ειναι offtopic... να τσιγκλίσω λίγο :grin: και το κλεινω .... μεταφέρω από το Δ.Α.1043698/844/Α0012/31.5.2007 "Κρατήσεις στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών από μηχανικούς."

ΔΑ_1043698_844_Α0012-31.5.2007_Κρατήσεις στο πλαίσιο παροχής υπηρεσιών από μηχανικούς.pdf

post-2272-0-00875400-1516441769_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.