Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το φυσικό ή ηλεκτρονικό σφράγισμα (κάπως περίεργα ακούστηκε αυτό !!!) από τις υπηρεσίες και τους φορείς του δημοσίου, ώστε πλέον να αποκτήσει την ιδιότητα επίσημου δημόσιου εγγράφου.

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στις βεβαιώσεις το μόνο που μπαίνει από το ΥΠΕΚΑ είναι ένα barcode (που δεν ξέρουμε τι σημαίνει) και ο μοναδικός αριθμός...

Μπορεί να πει κάποιος ότι αυτό είναι θεώρηση?

Αν ναι τότε πρέπει και στις βεβαιώσεις να αποδίδουμε ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες βρισκεσαι στη θεση να πρεπει να αποδειξεις οτι εισαι ελεφαντας στον οποιοδηποτε υπαλληλο,γιαυτο εγω πληρωνω το ΦΕΜ σε οτι κοβω ΔΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Θεώρηση μελετών λέει ο σχετικός νόμος . Η εργασίες ρύθμισης είναι μελέτη που θεωρείται από το Δημόσιο .=>θέλει ΦΕΜ.

Η βεβαίωση θεωρείται μεν αλλά κατα΄την δική μου άποψη δεν είναι μελέτη  άρα δεν θέλει ΦΕΜ .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι απο μένα!

 

θέλω να κάνω μεταφορά μιας δήλωσης του ν.4178 στο ν.4495 για τη οποία έχει γίνει συμφωνητικο, εχει εξοφληθει και εχει πληρωθει φεμ στα πλαισια του παλιου νόμου τα οποία έχουν ανέβει στο σύστημα.

Με τη μεταφορά στο νέο νόμο ο ιδιοκτήτης υποχρεουται μεσα σε 5 χρόνια να κάνει ΜΣΕ την οποιά όμως δε θα την κάνω εγώ αλλα άλλος συνάδελφος.

Λέω να κάνω λοιπόν μια νέα εξουσιοδότηση για τη μεταφορά στο νέο νόμο η οποία θα αναφέρει οτι θαμαι υπευθυνη μηχανικος για όλα πλην της ΜΣΕ.

Θέλω λοιπόν στην ομάδα του έργου να προσθέσω και το συναδελφο που θα κανει τη ΜΣΕ για να μαι καλυμμένη.

 

Γνωρίζει κανεις την διαδικασία η οποίΑ πρέπει να ακολουθήθει απο μενα και το συναδελφο γι αυτό?

Μπορώ να τον δηλώσω κι ας μην έχει γίνει συμφωνητικο ακόμα αφου η ΜΣΕ θα γίνει αργότερα?

 

Πρέπει να δημιουργήσω νέο εργο στο συστημα αμοιβων για τη μεταφορα που θα βάλω ομαδα εμενα και το συναδελφο και θα δηλώσω μηδενικη αμοιβη για μενα και μονο την αμοιβη του συναδελφου για τη ΜΣΕ ή μπορω να τον προσθέσω στο παλιο έργο αμοιβής που έχω απο το ν.4178?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα είμαι νέος στο επάγγελμα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις για το αν έχει καταργηθεί η εισφορά υπέρ ΤΕΕ που βγαίνει απο την εντολή πληρωμής του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ σχετικά με δήλωση αυθαιρέτων. Σήμερα το πρωί πήγα στην Εθνική και ο υπάλληλος προς εκπληξή μου βλέπω να μου έχει περάσει στην απόδειξη  πληρωμής μόνο το ποσό της συμφωνηθείσας αμοιβής και το Φ.Π.Α. του λέω δεν έχεις περάσει την εισφορά υπέρ ΤΕΕ και μου απαντά : οι υπόλποιποι συνάδελφοι στο νησί δεν πληρώνουν  αυτη την εισφορά πληρώνουν μονο την αμοιβή και το Φ.Π.Α. ...Γνωρίζει
κανεις κάτι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.