Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Τον μόνο λόγο που βρίσκω είναι γιατί ζητάει Α/Α αμοιβών το σύστημα του ν4495...

Και αυτό το λέω γιατί δεν υπάρχουν νόμιμες αμοιβές για δήλωση ν4495....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

#Amelia

 

1) Αυτές οι 2 είναι οι εργασίες που σίγουρα απαιτούνται για τη ρύθμιση αυθαιρέτων κατασκευών.

-Η αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης των αρχιτεκτονικών που θα σου επιτρέψει να κάνεις τη σύγκριση με τα εγκεκριμένα της άδειας και να κάνεις τα απαιτούμενα σχέδια και

-οι εργασίες 4014/4178 που ουσιαστικά περιλαμβάνουν τον υπολογισμό του προστίμου, τη διαχείριση της δήλωσης στο σύστημα, το ανέβασμα δικαιολογητικών κλπ.

Επιπρόσθετα κατα περίπτωση μπορεί να έχεις επιπλεόν:

-Εργασίες για τεχνική έκθεση ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού (για κτίρια πλην κατοικίας) για τις οποίες θα πρέπει στην ομάδα του έργου να πρόστεθει συνάδελφος μηχανολόγος

-Αποτύπωση Στατικών (για την εκπόνηση ΔΕΔΟΤΑ/ Τεχνικής έκθεσης στατικού ελέγχου)

-Έλεγχος υπάρχοντος (για εκπόνηση Μελέτης Στατικής Επάρκειας)

 

2)Δεν κατάλαβα πολύ καλά την ερώτηση. Έχεις 2 εργασίες.

Η 1η είναι: Αποτύπωση->Αρχιτεκτονικα. Στην επεξεργασία επιλέγεις μόνο στην κατηγορία-> ΙΙΙ και στον προϋπολογισμό βάζεις τον προύπολογισμό των αρχιτεκτονικων που προέκυψε στην καρτέλα "χώροι"

Η 2η είναι: Μελέτη->Εργασίες 4014/4178. Στην επιξεργασία βάζεις μόνο στις ημέρες το 6,75

 

3)Επιλέγεις πρώτα απο δεξιά τη χρήση για το κτίριο που έχεις και πατάς τον πράσινο σταυρό. Θα σου εμφανιστεί η καρτέλα στα αριστερα. Εκει ναι θα συμπληρώσεις εσύ τον συνολικό αριθμό των τετραγωνικών που αποτύπωσες. Μόλις πατήσεις αποθήκευση θα σου εμφανίσει τον προϋπολογισμό που θα χρησιμοποιήσεις εκεί που σου είπα παραπάνω. Την ίδια διαδικασία θα κάνεις για εργασίες 4014. (*Θα προσέξεις ότι στις εργασίες 4014 θα σου βγάζει προϋπολογισμό 0 όσα τετραγωνκά και να βάλεις. Αυτό συμβαίνει γιατί η νόμιμη αμοιβή για τις εργασίες επεξεργασίας της δήλωσης δεν εξαρτάται από τα τετραγωνικά αλλά μόνο από τις μέρες όποτε θα δεις στο τέλος ότι είναι ένα φιξ ποσο 1500κάτι ευρώ περίπου).

Αν έχεις χώρους με διαφορετική χρήση θεωρητικά θα πρέπει να κάνεις το ίδιο πράγμα για τα τετραγωνικά της κάθε χρήσης για το κομμάτι της αποτύπωσης αρχιτεκτονικών (όχι για τις εργασίες 4014 γιατί όπως σου είπα δεν άλλαζει όποτε το βάζεις μια φορά και τέλος). Στην πράξη εγω δεν το κάνω γιατί εφόσον δεν μιλάμε για άδεια (όπου με βάση τις νόμιμες αμοιβές προκύπτουν φορολογικά) δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Εγώ βάζω μια όλα τα τετραγωνικά με την επικρατούσα χρήση και τέλος. Όπως θα είδες και τις απαντήσεις των συναδέλφων η χρήση του συστήματως αμοιβών για τις υπαγωγές δεν έχει ιδιαίτερη ουσία πέρα από την αναγραφή του Α/Α έργου και της συμφωνηθείσας αμοιβης.

 

4)Ναι

 

5)Αφού τα κάνεις αυτά κάνεις υποβολή (όχι οριστική!)

 

6)Πας στην καρτέλα "ομάδα έργου" και συμπληρώνεις τη συμφωνηθείσα αμοιβή σου και το ΦΠΑ

 

7)Ξανακάνεις υποβολη

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina

Καλημέρα Δανάη! Η απάντησή σου μου τα ξεκαθάρισε σχεδόν όλα. Λοιπόν:

 

1) Το κατάλαβα πλήρως.

 

2) Δικό μου το λάθος. Το κατάλαβα κι αυτό!

 

3) Εδώ, καταλαβαίνω πλήρως αυτά που γράφεις και το σκεπτικό σου. Η απορία μου είναι η εξής:

Στο αριστερό μέρος γράφει

 

- επιφάνεια ακάλυπτου: 0

- συνολική επιφάνεια: 200 (είναι γρίζο δλδ φαίνεται ανενεργό)

           και πιό κάτω  

- Χώρος: κατοικία>100 ≤200   ,   επιφάνεια: 100.

- Ρυθμίσεις Ν4014: επιφάνεια = 100.

 

Οι επιφάνειες 0, 200 δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν.

 

Επίσης, τα 100 τμ είναι μόνο αυτά των αυθαιρεσιών;

Θέλω να πω, αν μετρήσω και (πχ) 300 τμ που είναι νόμιμα, για να επιβεβαιωθεί ότι είναι όντως νόμιμα βάσει της άδειας, τότε πρέπει να βάλω κι αυτά ή τα αγνοώ; 

(προφανώς τα αγνοώ... αυτά μάλλον περιλαμβάνονται στη συμφωνηθείσα αμοιβή)

 

4) Εντάξει!

 

5) Όχι οριστική.

 

6, 7) Εντάξει!

 

Μετά επιστρέφω στο σύστημα δηλώσεων αυθαιρέτων ν.4495 και βάζω:

i) Α/Α από το σύστημα αμοιβών και

ii) συμφωνηθείσα αμοιβή (εδώ χωρίς το ΦΠΑ)

 

 

Οριστική υποβολή στο σύστημα αμοιβών πότε κάνω;

Edited by Amelia
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους !

Επειδή έχω να ασχοληθώ με αυθαίτερα από τον 1ο νόμο του 2011 και έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα θα ήθελα κάποιος όσο μπορεί να με διαφωτίσει!

Θέλω να αναλάβω 3 μικρές παραβάσεις (αυθαίρετη πέργκολα, μετατροπή ημιυπαιθρίου σε χώρο κυρίας χρήσης) και θα ζητήσω μικρή σχετικά αμοιβή (200-300 ευρώ) για το καθένα. 

1) Υποχρεούμαι η όχι να υποβάλλω/πληρώσω ΦΕΜ? αν κατάλαβα καλά με τα λίγα που διάβασα, όχι, αν ναι πόσο? 4 η 10 % ?

2) Η εφορία εφόσον κόψω ΑΠΥ (το ίδιο με το ΔΠΥ δεν είναι?) θα είναι 24 % και ξεμπέρδεψα η θα έχω και άλλες κρατήσεις? Επίσης πρέπει να ανεβάσω σε  ηλεκτρονική μορφή την ΑΠΥ στο σύστημα των αυθαιρέτων?

Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί αφού τελειώσω με τις βεβαιώσεις θα κλείσω το επιτήδευμα μου και θέλω να ξέρω αν θα έχω να πληρώσω και κάτι έξτρα σε εφορία/ΕΦΚΑ γιατί διάβασα κάτι κουλά στο ίντερνετ και πελάγωσα κάπως

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά. Pavlos33)

 

Καλημέρα σας, 

θα ήθελα να παραθέσω το εξής ερώτημα...

Για υπόθεση δήλωσης αυθαίρετου Ν 4495/17 τον Νοέμβριο του 2017 εισήχθη στο σύστημα του ΤΕΕ το ακίνητο, εκδόθηκε και εξοφλήθηκε ολοσχερώς το αναλογούν προστιμο, εγινε οριστική υπαγωγή και εκδόθηκε βεβαίωση περαίωσης διαδικασίας για μεταβίβαση ακινήτου.

Σε φορολογικό έλεγχο που διενεργήθηκε στο γραφείο μου απο δημόσια υπηρεσία, μου ζητήθηκε να παρουσιάσω την εκδοθείσα ΑΠΥ του συγκεκριμένου έργου. Εγω δεν εχω εκδώσει ΑΠΥ διότι είχα σκοπό να το κανω με την λήξη της Β' φάσης του Ν 4495/17.Οι ελέγχοντες θεωρούν οτι πρέπει να κοπεί ΑΠΥ με την παράδοση της βεβαίωσης περαίωσης διαδικασίας και οχι αργοτερα.

Γνωριζει κανεις κατι επιθέτου θέματος? Απόδειξη ΠΥ κόβεται στο τέλος της Β φάσης ή με την παράδοση της βεβαίωσης στο ιδιοκτήτη?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μη μεταφέρω κάτι λάθος αλλά από όσα έχω διαβάσει και πράττω:

1_ Στο θρεντ για το ΦΕΜ υπάρχει πληροφορηση αν και όχι πρόσφατη / η παραπάνω παράθεση αναφέρει το νομοθετικό πλαίσιο // το έργο της τακτοποίησης περνάει από δημόσια αρχή οπότε έχεις την υποχρέωση του ΦΕΜ από το πρώτο €, 10% για τις εργασίες του 4495.

2_Το αν θα είναι ΑΠΥ ή ΤΠΥ εξαρτάται από το τι είναι η/ο πελάτης (ιδιώτης; εταιρία;) Ναι το ΦΠΑ είναι 24%.
Το πώς (ο συντελεστής με τον οποίο) θα φορολογήσει η εφορία τα έσοδά σου του φορολογικού αυτού έτους, είναι διαφορετικό.

3_Για το ΕΦΚΑ, αφού κλείσεις βιβλία, διαφορετική κουβέντα. Ιδού μία πρόταση στο αντίστοιχο τόπικ, ίσως υπάρχουν και πιο ειδικές απαντήσεις ανά περίπτωση:
http://www.michanikos.gr/forums/topic/49076-ειδοποιητήριο-εφκα-με-κανονικές-εισφορές-και-κλειστά-βιβλία/?do=findComment&comment=901633
 

 

 

Και μια απορία μου στο πεδίο των αμοιβών, σε περίπτωση που γνωρίζετε: 

Ο μηχανικός που υπέβαλλε ακίνητο στο 4178 συνταξιοδοτήθηκε και πρόκειται να αναλάβω τη συνέχεια της δήλωσης και τη μεταφορά της στον 4495. Το ακίνητο θα χρειαστεί και ΜΣΕ, την οποία θα κάνει συνεργάτης ΠΜ. Γνωρίζω ότι αφού εμφανιστεί η δήλωση του ακινήτου στο δικό μου σύστημα, ο πρώτος μηχανικός παραμένει/εμφανίζεται στη δήλωση ως συνεργάτης.

1_Όταν θα ανοίξω νέο έργο στο σύστημα των αμοιβών για τη δική μου εργασία και για την εργασία του ΠΜ, χρειάζεται να προσθέσω και εκεί ως συνεργάτη τον παλαιό μηχανικό; (Λογικά σβήνω τον παλιό Α/Α αμοιβής της δήλωσης και προσθέτω τον νέο;)
2_ Τα αμοιβόχαρτα που ανεβάζουμε στο πεδίο δικαιολογητικών του συστήματος αυθαιρέτων θα είναι 3; η δική μου/του ΠΜ (οκ) αλλά και του πρώτου μηχανικού; 
 

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα αμοιβών και ενώ ο πελάτης μου κατέβαλε την συμφωνηθείσα αμοιβή με κατάθεση στην τράπεζα, κατόπιν έκδοσης εντολής πληρωμής, αυτή εδώ και ένα μήνα δεν έχει ενημερωθεί στο σύστημα. Αντίθετα ένας άλλος πελάτης ο οποίος έκανε τη διαδικασία μέσω e-banking φάνηκε κανονικά η αμοιβή μου ότι εξοφλήθηκε στο ΤΕΕ.

Υπάρχει πρόβλημα να δείχνει υπόλοιπο αμοιβής στο σύστημα αμοιβών?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εχει συμβει και σε μένα. Ειχα επικοινωνήσει σχετικά με το ΤΕΕ και μου ειχαν πει οτι καποια στιγμή θα περαστεί...Και οντως περαστικε μετα απο κανα 2μηνο...Γενικα τους ειχα δει πολύ χαλαρούς με το συστημα αμοιβών καθως πλεον ουσιαστικά ειναι τυπικό....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι πως χθες τελικά αποφάσισα να ξανακάνω την πληρωμή από έναν δεύτερο λογαριασμό μου, γιατί νομίζω ότι ο υπάλληλος της τράπεζας έκανε απλή μεταφορά χρημάτων του πελάτη στον λογαριασμό μου και όχι πληρωμή της Μελέτης + ΦΠΑ Μελέτης. Ενώ όλες οι προηγούμενες πληρωμές μου φαίνονται Μελέτη + ΦΠΑ Μελέτης, αυτή φαίνεται ως απλή μεταφορά.

Θα πρέπει να διευκρινίζει ο πελάτης όταν πάει στην τράπεζα ότι πρόκειται για πληρωμή ρύθμισης αυθαιρέτου? Δεν θεωρείται αυτονόητο με την εντολή πληρωμής που του δίνω?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.