Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

4 ώρες πριν, laxanos said:

Ξεκινω αναποδα απο το υστερόγραφο. Οχι δεν ειμαι μεγάλης ηλικιας (29). Αλλωστε αν ήμουν καποιας ηλικιας δε θα το εψαχνα τόσο. Δε γνωρίζω προσωπικά κανεναν συνάδελφο καποιας ηλικιας (over 50-55) που να έχει ανεβασει μισο συμφωνητικό στο συστημα αμοιβών. Ασε που καποιοι δε κάνουν καν συμφωνητικά. 

Προχωρώ. Θεωρώ πιο ρισκο το να καταθετεις εσυ λεφτα με ονομα άλλου υπογραφοντας και ως καποιος αλλος...αν πεσεις σε τρελο και στραβωσει μετα η δουλεια σε παει γισ πλαστογραφια κλπ...Τωρα στο θεμα μου, συμφωνα με λογιστή, πρεπει να φαινεται οτι καπως η αμοιβη περασε απο τράπεζα και το εντυπο κατάθεσης του ΤΕΕ κανει δουλειά. Συνηθως αν δεν πληρωθω κασερι, ο πελατης μου κανει μεταφορά το ποσό στον λογαριασμο μου. Ε εγω μετα παω με το εντυπο  του τεε και κανω το ποσο του συμφωνητικού +φπα +τεε (πλακα κάνω) μεταφορα. Ουσιαστικα απ τον ιδιο λογαριασμο το τραβω και τα Ρίχνω. Πελάτη για αμοιβη τραπεζα με χαρτι τεε δεν εχω στείλει ποτέ. Ουτε να πω την αληθεια εχω δει σε τραπεζα ιδιώτη πλην μηχανικού να πληρωνει με τετοιο χαρτί. 

Οσο για το σύστημα το γνωρίζω οτι καταργήθηκε. Απλα οτι περναω απο κει ( αυθαιρετα, άδειες), και ανεβάζω και το συμφωνητικό ριχνω και την αμοιβή για λογους πληρότητας. Επειτα τπ παρατω σε ενδιαμεση για λογους ππυ αναφερα στο προηγουμενο μου μήνυμα.

Τι πλαστογραφία? ότι κατέθεσες εσύ χρήματα αντί για αυτόν για να εξοφληθεί ένα τιμολόγιο προς εσένα και να μην σε χρωστάει?

Για τα υπόλοιπα με κάλυψαν οι προλαλήσαντες

υ.γ. Και εγώ είμαι άνω των 50 και κάνω συμφωνητικά όπως και τα ανεβάζω στο σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συμφωνητικα εχουν το γνησιο της υπογραφης του πελατη ,θεωρημενο?Εγω τους στελνω καλου κακου για θεωρηση,αλλα εχω ανεβασει λιγα στο συστημα μεχρι τωρα αν και ειμαι 56αρης..

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χρειάζεται να έχουν θεώρηση γνησίου υπογραφής από δημόσια αρχή.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μια μπλεγμένη υπόθεση που θα ήθελα τη γνώμη σας:

Ιδιοκτήτης έχει πληρώσει μηχανικό για ρύθμιση του αυθαιρέτου του, ο οποίος μηχανικός είναι μέλος εταιρείας, η οποία εταιρεία με βάσει το καταστατικό της έχει το δικαίωμα να κάνει και εργασίες μηχανικών και είναι γραμμένη κανονικά στο ΤΕΕ. Η δήλωση ρύθμισης των αυθαιρεσιών στη συνέχεια δεν έγινε από την εταιρεία αλλά την υπέβαλλε και την υπέγραψε μηχανικός, που είναι νόμιμος εκπρόσωπος της συγκεκριμένης εταιρείας, χρησιμοποιώντας τον δικό του λογαριασμό στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ. Τις αμοιβές όμως τις υπολόγισε από το λογαριασμό στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ της εταιρείας και δήλωσε τον αύξοντα αριθμό αυτού του έργου (της εταιρείας δηλαδή) στο κουτάκι του δικού του λογαριασμού στο σύστημα αυθαιρέτων, με τη λογική ότι είναι ο ίδιος διαχειριστής και νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρείας. Έκανε δηλαδή για το ίδιο έργο (ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΒΑΣΕΙ Ν.4495/17) δήλωση Ν.4495/17 στο όνομά του αλλά τον υπολογισμό των αμοιβών του ΤΕΕ τον έκανε στο όνομα της εταιρείας. Επιτρέπεται πιστεύετε αυτό? Να δηλώνονται δηλαδή αμοιβές από διαφορετικό λογαριασμό μηχανικού από αυτόν του μηχανικού διαχειριστή της δήλωσης του Ν.4495/17 στην περίπτωση που ο δικαιούχος του δεύτερου λογαριασμού μηχανικού αφορά εταιρεία στην οποία ο διαχειριστής μηχανικός της δήλωσης του Ν.4495/17 είναι νόμιμος εκπρόσωπος? Ή είναι υποχρεωτικό τόσο η δήλωση του 4495 όσο και η δήλωση των αμοιβών να γίνεται στο όνομα του ίδιου μέλους του ΤΕΕ σε όλες τις περιπτώσεις, είτε δηλαδή στου ίδιου του ιδιώτη μηχανικού είτε στης εταιρείας?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ορθό αυτό που έκανε. Πρέπει να διορθωθεί. Ν' αδιαφορήσει για τα έργα, που στο σύστημα αμοιβών είναι στην εταιρία, να φτιάξει νέα στο δικό του και ν' αλλάξει τους ΑΑ στις δηλώσεις του 4495. Το ΦΕΜ πρέπει να έχει πληρωθεί στο "όνομά του"....

 

P.S. Και σε παρακαλώ μην με ρωτήσεις στη συνέχεια "και πως τεκμηριώνεται αυτό;".....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα καλημέρα,

Θεωρείς ότι δεν μπορεί να γίνει κατ' αντιστοιχία με αυτό που αναφέρεται για την έκδοση αδειών στην εγκύκλιο του ΤΕΕ της 29/09/2011 με Αρ.Πρωτ.:20369 ?

Τα σχόλια πάνω στην εγκύκλιο είναι δικά μου για να δείξω την αναλογία που εννοώ.

Καταβολή αμοιβής μελέτης-επίβλεψης σε Εταιρεία.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Ιάσονα καλημέρα,

Θεωρείς ότι δεν μπορεί να γίνει κατ' αντιστοιχία με αυτό που αναφέρεται για την έκδοση αδειών στην εγκύκλιο του ΤΕΕ της 29/09/2011 με Αρ.Πρωτ.:20369 ?

Τα σχόλια πάνω στην εγκύκλιο είναι δικά μου για να δείξω την αναλογία που εννοώ.

Καταβολή αμοιβής μελέτης-επίβλεψης σε Εταιρεία.pdf

 

Θεωρώ ότι, δεν έχει σχέση με αυτό που επισυνάπτεις (αφορά μόνο σε έκδοση ΟΑ). Άλλη "φορολογική οντότητα" είναι ο μηχανικός κι άλλη η εταιρία που εκπροσωπεί. Δεν είναι ποτέ ορθό να μπλέκονται αυτά τα δύο και προπάντων δεν ......."συμφέρει" σε περιπτώσεις ελέγχων κ.λπ.

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.