Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

κάποιες φορές βγάζει προτεινόμενο οπλισμό στύλου αρκετά μεγαλύτερο από τον απαιτούμενο, είναι θέμα καθαρά ισορροπίας διατομής + όχι πολύ καλού αλγόριθμου επιλογής ράβδων - όπου παρατηρείται το εξής: αν μειώσετε τα σίδερα με κάποιο κατάλληλο συνδυασμό ράβδων...θα δείτε πάλι επάρκεια!

Πάντως αυτά τα <<ασταθή>> φαινόμενα (αυτόματης επίλογής ράβδων) τα έχω δει σε σχετικά λεπτούς στύλους με μεγάλο αξονικό, αν αυξήσετε λίγο τη διατομή, όλα γίνονται..κανονικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κυρίως θέλω να δω αν γίνεται ικανοτική μεγένθυση των δράσεων των υποστυλωμάτων στις πεδιλοδοκούς όπως στα πέδιλα, κάτι που αν τελικά σημβαίνει μάλλον δεν το κάνει το scada καθώς αντιμετωπίζει σχεδόν ενιαία όλες τις δοκούς. Βέβαια μπορεί να έχω σκαλώσει άδικα εγώ.

 

ο ΕΑΚ 5.2.2[4] λέει ότι για στοιχεία θεμελίωσης που φέρουν περισσότερα του ενός στοιχεία ανωδομής(πεδιλοδοκοί, κοιτόστρωση...) επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί ενιαία τιμή acd είτε ίση με 1.35 ή υπολογιζόμενη από το στοιχείο της ανωδομής με τη μέγιστη πλάστιμη σεισμική δράση.

 

να έχεις βέβαια υπόψιν κι αυτό που είπε ο Στέφανος για τον παραπάνω οπλισμό που βγάζει λόγω αλγόριθμου και ο palex για q=1.5 αν και για ζώνες ΙΙ ή ΙΙΙ πιθανόν να μη συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Η οικογενεια του scada μεγαλωσε κατα ένα άτομο... :)

Θα διαβάσω τα πολύ ενδιαφέροντα post και επίζω να βάλω κι εγώ ένα λιθαράκι γνώσης...

Link to comment
Share on other sites

θα το αλλάξω σύντομα. Προς το παρον με παιδεύει ένας προβολος μορφής "Γ", και γενικά οι πρόβολοι εικάζω οτι καλό είναι να έχουν ξεχωριστό περίγραμμα. Επειδη μεταλλικά ήδη υπολογίζω με instant kai cubus (εναλλακτικά και "μαζοχιστικά" με sap, ) δίνω έμφαση στο beton του scada pro. Καλό το tutorial αλλά δεν έχει και κανέναν αλλόκοτο φορέα. καμια τριέρειστη πλάκα που να έχει και ξεχωριστό πρόβολο. Σιγά σιγά θα βρεθεί η άκρη.

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικά και "μαζοχιστικά" με sap .

 

Για εξηγήσου vaggo!!! Τι εννοείς? Με το SAP ή με το ETABS? Έχεις και το add-on για τις συνδέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγήσου vaggo!!!

 

Φίλε iovo, το κλασσικό sap που μάθαμε στο παν/μιο πατρών.

Δεν γνώριζα για το add-on. Αλλά μιας και το ανέφερες, περίμενε 1 εβδομάδα να το συζητήσω με κάτι τσακαλάκια...

ουσιαστικά το sap είναι για ψυχολογική ασφάλεια και ευχάριστο ύπνο τα βράδυα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.