Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χωρίς να το έχω κάνει, το πρώτο που μου έρχεται είναι να εισάγεις την δοκό διατομής Τ (αφού θα έχει κρέμαση) και ακολούθως στο τρισδιάστατο να πειράξεις τα αδρανειακά της μεγέθη (dy, dz κλπ) ώστε να την "ανεβάσεις" εκεί που θέλεις..

πώς και σου προέκυψε κάτι τέτοιο, εννοώ τί θες να προσομοιώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεγάλο άνοιγμα (6,50μ), σε συνδιασμό με έμμεση στήριξη (στο μέσο του ανοίγματος πατάει άλλη δοκός, όχι ανεστραμένη) και με περιορισμό στην κρέμαση.

Ακριβώς από πάνω, το αντεστραμένο τμήμα της δοκού μπορεί να ενσωματώθεί σε τοιχοποιία με πάχος 20εκ.

Ο κορμός της δοκού που κρέμεται από την πλάκα θέλω να έχει πλάτος 25εκ (να χωρέσει και ο οπλισμός...)

και το ανεστραμμένο τμήμα της δοκού πλάτος 20εκ (για να ενσωματώνεται στον τοίχο που εδράζεται πάνω της).

Δοκίμασα να εισάγω δύο μέλη δοκού (την μία ανεστραμμένη) με ίδια σημεία αρχής και τέλους

και το ένα μέλος δεν μου το σύνδεσε με τον φορέα καθόλου.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι, έχει κανείς κατεβάσει την αναβάθμιση της 29/5/2012; Αν ναι, θα ήθελα να μάθω αν έχει βελτιώσεις και γενικά αλλαγές. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

μπορεί κανείς που έχει χρησιμοποιήσει αρκετά το πρόγραμμα να μου πει με δυο λόγια τις εντυπώσεις του?

Και πιο συγκεκριμένα:

1) Έχει εύχρηστο λειτουργικό περιβάλλον? Έχει ευκολίες για αύξηση της ταχύτητας-παραγωγικότητας σε απλές μελέτες?

2) Έχει καλή συνεργασία με το Auto cad? (πως είναι τα dxf που παράγει?)

3) Έχετε παρατηρήσει λάθη-παραλείψεις στα μοντέλα στατικών υπολογισμών?

4) Πως είναι το παραγόμενο τεύχος? Θέλει πολύ δουλειά για να γίνει "ευανάγνωστο"?

5) Τι γίνεται με τα modules των μεταλλικών-φέρουσα τοιχοποιία-πεπερασμένα στοιχεία? Στα μεταλλικά σε καλύπτει πλήρως από άποψη εισαγωγής φορτίων με ευρωκώδικα - υπολογισμό συνδέσεων και άλλες λεπτομέρειες?

 

Θα εκτιμούσα οποιεσδήποτε γνώμες!! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη είμαι πολύ ευχαριστημένος με το πρόγραμμα. Να ξέρεις ότι δεν είναι το πιο γρήγορο στο στήσιμο του φορέα αλλά συνεχώς βελτιώνεται και γενικά είναι ένα ΣΟΒΑΡΟ πρόγραμμα που δεν θα σε απογοητεύσει.

Σχετικά με τις επιμέρους ερωτήσεις σου:

1. Το περιβάλλον είναι εύχρηστο και όσο πιο πολύ το χρησιμοποιείς τόσο πιο οικεία γίνεται η χρήση του. Και πάλι όμως δεν είναι το πιο απλό και γρήγορο πρόγραμμα που έχω χρησιμοποιήσει.

2. Η συνεργασία με το acad είναι άψογη κατά τη γνώμη μου. Δεν ξέρω βέβαια τι απαιτήσεις έχεις.

3. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, που έχω παρατηρήσει σε άλλα γρήγορα και απλά προγράμματα...

4. Το τεύχος δε θέλει καθόλου δουλειά, ίσως ελάχιστη, αλλά οι ξυλότυποι θέλουν.

5. Δεν έχω τα modules των μεταλλικών, πάντως η εισαγωγή φορτίων χιονιού και αέρα ειδικά σε τυποποιημένες κατασκευές (default από το πρόγραμμα) είναι πολύ γρήγορη.

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν βιντεάκια στην ιστοσελίδα της ace-hellas στο video-lounge του προγράμματος. Προτείνω να σου κάνουν μια παρουσίαση για να κρίνεις από μόνος σου.

 

Επίσης κάτι που δεν ρώτησες αλλά είναι ιδιαίτερα σημαντικό έχει να κάνει με το χαμηλό κόστος συντήρησης-υποστήριξης, την πολύ καλή υποστήριξη και τη συνεχή βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Newbie στο πρόγραμμα να κάνω μια ερώτηση:

Όταν έχω μέλη/κόμβους σε άλλο υψόμετρο από αυτό της στάθμης (π.χ. έχω κάνει μεταφορά ομάδας για να διαμορφώσω μια στέγη) πως σβήνω αυτούς τους κόμβους στο μοντέλο??

Πάω στο 3D μοντέλο, πατάω επεξεργασία/διαγραφή/διαγραφή ενός, τα σβήνει και μόλις κάνω υπολογισμό μοντέλου ξαναεμφανίζονται!!!

 

Επίσης, αν το περίγραμμα ή τα πέδιλα βγαίνουν στα αρνητικά του Χ ή του Ζ υπάρχει πρόβλημα? Αν ναι, πως μπορώ να μεταφέρω όλο το φορέα (και το dxf που έχω από κάτω) κατά π.χ. 1μ κατά Χ?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα συνάδελφοι! μια ερώτηση παρακαλώ!

Στην εισαγωγή των σταθμών ,ως ύψος υπογείου στο scada pro ορίζουμε το ύψος του υπογείου όσο είναι πραγματικά p.x. 3,00 μ ή το ύψος του υπογείου μαζί με το ύψος της πεδιλοδοκού 3,00 μ + 0,70 μ =3,70μ ?????????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι! μια ερώτηση παρακαλώ!

Στην εισαγωγή των σταθμών ,ως ύψος υπογείου στο scada pro ορίζουμε το ύψος του υπογείου όσο είναι πραγματικά p.x. 3,00 μ ή το ύψος του υπογείου μαζί με το ύψος της πεδιλοδοκού 3,00 μ + 0,70 μ =3,70μ ?????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.