Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Newbie στο πρόγραμμα να κάνω μια ερώτηση:

Όταν έχω μέλη/κόμβους σε άλλο υψόμετρο από αυτό της στάθμης (π.χ. έχω κάνει μεταφορά ομάδας για να διαμορφώσω μια στέγη) πως σβήνω αυτούς τους κόμβους στο μοντέλο??

Πάω στο 3D μοντέλο, πατάω επεξεργασία/διαγραφή/διαγραφή ενός, τα σβήνει και μόλις κάνω υπολογισμό μοντέλου ξαναεμφανίζονται!!!

 

Επίσης, αν το περίγραμμα ή τα πέδιλα βγαίνουν στα αρνητικά του Χ ή του Ζ υπάρχει πρόβλημα? Αν ναι, πως μπορώ να μεταφέρω όλο το φορέα (και το dxf που έχω από κάτω) κατά π.χ. 1μ κατά Χ?

 

Μπορείς να κάνεις τα πάντα στο πρόγραμμα.Και τα μεταλλικά του είναι πάρα πολύ καλά , έχει γεννήτρια φορτίων χιονιού και αέρα αυτοματα για τη κατασκευή σου.Επίσης τα 2D πεπερασμένα είναι στη βασική και μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε συνδέσεις μεταλλικών και σε τοιχία οπλισμένου σκυροδέματος (Προσομοίωση τοιχίου με οπή).Επίσης έχεις τη δυνατόττητα να προσομοιώσεις τη πραγματική δυσκαμψία τής πλάκας στο φορέα και να ελέξεις αν τελικά ισχύει η όχι η διαφραγματική λειτουργία της.Απο τίς βιβλιοθήκες έτοιμων κατασκευών μπορείς να κάνεις παππάδες.Έχει ξύλινες - φέρουσα χωρίς διαστασιολόγηση (προφανώς θα είναι εξτρά module αργότερα) απο τίς οποίες παίρνεις τα εντατικά μεγέθη.Στη φέρουσα μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα 2D πεπερασμένα για την ανάλυση(!).ΔΕΝ έχει ακόμα έτοιμη pushover και ΚΑΝΕΠΕ.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε pirsogiannis σε ευχαριστώ πολύ!

συνάδελφε Mcraster πως προσομοιώνεις τοιχεία υπογείου με 2d πεπερασμένα?????? μπορείς να περιγράψεις την διαδικασία γιατί δεν την βρίσκω στο manual????

Edited by a.sahinis
Link to comment
Share on other sites

τοιχεία υπογείου προσομοιώνεις με 3d πεπερασμένα.

με 2D πεπερασμένα θα προσομοιώσεις κοιτοστρώσεις και πλάκες ανωδομής.

οι προσομοιώσεις με "πλέγμα 2d" και "πλέγμα 3d" παρουσιάζονται στο δεύτερο κεφάλαιο του manual από την σελίδα 16 και κάτω.

επίσης στο cd αγοράς υπάρχουν και βίντεο με παραδείγματα (αν θυμάμαι καλά έχει παράδειγμα με πισίνα..)

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

τοιχεία υπογείου προσομοιώνεις με 3d πεπερασμένα.

Τι εννοείς? Χωρικά πεπερασμένα στοιχεία? Και για ποιο λόγο να προσομοιώσεις ένα τοιχείο με 3Δ και όχι shell elements στοιχεία?

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

έχεις κάνει προσομοίωση τοιχείου υπογείου με 2d? ρωτώ βάσει του προγράμματος, και εντελώς καλοπροαίρετα, επειδή μπορεί κάτι να μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς "beam elements" αντί για 2δ? Αν ναι, τότε έχε υπόψη πως πολλά προγράμματα της αγοράς προσομοιώνουν το τοιχείο με ραβδωτά στοιχεία. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Υπάρχει και σχετικό topic για αυτό. Χρησιμοποιούν κάποια χιαστί στοιχεία κλπ κλπ. Και το SCADA σε μια παρουσίαση που μου έκανα πριν ένα χρόνο έτσι μου είπαν ότι τα προσομοιώνει.

Πάντως και εμένα καλοπροαίρετη ήταν η ερώτηση μου ;). Έλεγα μήπως έχω χάσει τίποτα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε pirsogiannis σε ευχαριστώ πολύ!

συνάδελφε Mcraster πως προσομοιώνεις τοιχεία υπογείου με 2d πεπερασμένα?????? μπορείς να περιγράψεις την διαδικασία γιατί δεν την βρίσκω στο manual????

 

Δεν θα τη βρείς στο manual όπως και πολλά άλλα.Τα 3D πεπερασμένα είναι μία λύση (κοστίζει 690 +φπα) η άλλη λύση είναι με 2Δ η οποία είναι ίδια με τα 3Δ.Γυρνάς το σχέδιο σε 3Δ και σχεδιάζεις το περίγραμμα απο τα 2Δ (Τοιχία).Στη συνέχεια δημιουργείς το mesh και μετά ενώνεις τούς ανώτερους κόμβους τών πεπερασμένων με το master joint τής πλάκας (οροφή υπογείου).Μια τέτοια προσομοίωση θα έχει τρομερή καθυστέρηση στην ανάλυση.Συνεπώς φρόντισε να μήν έχεις πολλά τοιχία και πολύ πυκνό meshing.Για προσομοίωση τοιχίων το Scada έχει 4 μεθόδους

1.Μοντέλο smith

2.Υποστυλώματα τα οποία τα συνδέεις με άκαμπτο μέλος χωρίς απόδοση διατομής (Δοκοί σε υποστυλώματα)

3.Χιαστί - Προσομοιώνεις τη δυσκαμψία -Αν λάβεις άκαμπτο υπόγειο δέν χρησιμοποιείται.(Εισαγωγή μέλους)

4.Υψίκορμη δοκό.

 

το 5ο με τα πεπερασμένα δέν υπάρχει στο manual.Γενικά το manual του Scada θέλει δουλειά.(!)

 

Αν έχεις τα 2Δ μέσα στο πρόγραμμα μπορείς να προσομοιώσεις τα πάντα.Για παραπάνω πληροφορίες ένα τηλ στην υποστήριξη και θα σας λύσει τίς απορίες- επίσης τα 2Δ τα χρησιμοποιείς και σε συνδέσεις μεταλλικών(!).Απο τη στιγμή που σχεδιάζεις σε 3Δ κάνεις την ίδια δουλειά σε απλά σχήματα και με τα 2Δ.Σε σιλό και λοιπά έργα με δύσκολη γεωμετρία θέλεις τα 3Δ διότι αναγνωρίζουν αυτόματα την επιφάνεια.

 

Κάνε μία δοκιμή με μία απο τίς απλές μεθόδους και μία με 2δ πεπερασμένα και σύγκρινε τα αποτελέσματα.Απο τώρα σου λέω θα κρασσάρει το pc σου όταν θα βάλεις τη παραμόρφωση του φορέα.

 

Όποιος θέλει μπορούμε να το δούμε μέσα απο teamviewer

 

Απλά τονίζω πώς μία προσομοίωση 2D πεπερασμένων σε συνδιασμό με 'beam elements" ή διαφορετικά 1D πεπερεσμένα στοιχεία έχει ένα θέμα στο τρόπο σύνδεσης τους.Ακόμα και η διαθέσιμη βιβλιογραφία πάνω σε πεπερασμένα αποτρέπει το μηχανικό να χρησιμοποιεί τέτοιου είδους λύσεις.

 

Προσωπικά χρησιμοποίησα 2D πεπερασμένα σε 2 περιπτώσεις οικοδομικών έργων για να προσομοιώσω τοιχίο κλιμακοστασίου με οπή 1,20 Χ 1,20.Πότε δέν έκανα σε τοιχίο υπογείου παραμόνο σάν παράδειγμα σε μία πλευρά του υπογείου.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

και η μεθοδολογία που περιγράφεις mc raster είναι ουσιαστικά η αποδέσμευση - δέσμευση κόμβων από το διάφραγμα και περιγράφεται αν θυμάμαι καλά στο manual. η μεθοδολογία που προτείνεις πάντως έχει θεματάκια νομίζω και δεν ξέρω αν το πρόγραμμα την υποστηρίζει.

το manual έχει σουλουπωθεί λίγο τελευταία, φαντάζομαι έχεις κατεβάσει αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

και η μεθοδολογία που περιγράφεις mc raster είναι ουσιαστικά η αποδέσμευση - δέσμευση κόμβων από το διάφραγμα και περιγράφεται αν θυμάμαι καλά στο manual. η μεθοδολογία που προτείνεις πάντως έχει θεματάκια νομίζω και δεν ξέρω αν το πρόγραμμα την υποστηρίζει.

το manual έχει σουλουπωθεί λίγο τελευταία, φαντάζομαι έχεις κατεβάσει αναβαθμίσεις.

 

pirsogrannisδέν προτείνω καθόλου αυτή τη λύση.Πρός αποφυγήν εξόδων για την αγορά του module με τα 3D πεπερασμένα το είπα.Σε ένα απλο τοιχίο με οπή δουλεύει μιά χαρά.Ένα σφάλμα που κάνουμε όλοι στο scada είναι οτι νομίζουμε ότι τα 3d πεπερασμένα είναι 8 κομβα στοιχεία με 6 βαθμούς ελεέυθερίας ο καθένας.Δέν ισχύει κάτι τέτοιο, απλά διαβάζει ένα 3D σχέδιο και αποδίδει σε κάθε επιφάνεια τα 2D πεπερασμένα.Συνεπώς τη δουλειά που θα πληρώσεις 690 σε ένα απλο σχέδιο για να τη κάνεις μπορεί να γίνει και με τα 2D.

 

3D πεπερασμένα σε σιλό: Θα διαπιστώσεις οτι έχει επιφανειακά απλά έχει διαβάσει τη 3D επιφάνεια http://www.scadapro....-kataskeui-silo

 

Το πρόγραμμα ότι του δίνεις υπολογίζει, αν τα δώσεις σωστά γιατί να έχει θεματάκια; δηλαδή αν αλλάξεις τη φορά τών αξόνων δέν δουλεύουν τα μητρώα πεπερασμένων;

 

Τόνισα πώς αν προσομοιώσεις περιμετρικά τοιχία υπογείου με 2Δ πεπερασμένα θα πρέπει να κάνεις τροποποιήσεις στα 1D πεπερασμένα έτσι ώστε να μπορέσουν να δέσουν μεταξύ τους(!) ,όπως επίσης και η δεσμευση τών κόμβων απο το διάφραγμα.

 

Έχω κατεβάσει τίς αναβαθμίσεις αλλά δέν είδα κάποια αλλαγή.Ειδικά για τα πεπερασμένα έπρεπε να αφιερώσει 20 σελίδες, διότι το πρόγραμμα έχει τρομερές δυνατότητες.Αν δέις σε θεμελίωση ραντιέ με 2D ,στα παραδείγματα (video +manual) σου δείχνει με πολύ απλό τρόπο οτι μπορείς να εισάγεις συνδετήριο δοκάρι μέσα στο meshing, ενώ δέν είναι έτσι.Όπως θα διαπίστωσες οτι και στούς ευρωκώδικες έχει "θεματάκια", τα οποία τα προσπερνάω(!).Η ACE έχει ένα θέμα γενικά με τη παρουσίαση και τα παραδείγματα που δίνει στο Scada.Δέν είναι δυνατόν να έχεις video απο παλιές εκδόσεις(!)

 

Γενικά είναι ένα απο τα καλά προγράμματα με πολλές δυνατότητες, η υποστήριξη πάσχει τελευταία και είναι λογικό αφου έχουν φορτώσει ένα κάρο προγράμματα για πώληση(!).Αν το κομμάτι του Scada το ξεχωρίσουν απο την ACE και βελτιώσουν τα manual και τα video θα είναι πιό γρήγορο στην εκμάθηση.Είμαι σίγουρος πώς και εσύ στήν αρχή ρωτούσες τα ίδια και τα ίδια .

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.