Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Βασικά το ένα ερώτημα με το Scada είναι τι κάνει ακριβώς όταν δεσμεύει τη πλάκα με Π.Σ με τα δοκάρια;, συνεχίζει και λαμβάνει το beff απο τίς δοκούς; Γιάννη μοιράζει τίς μάζες στούς κόμβους τών πεπερασμένων, η διαφορά με το cedrus είναι οτι το Scada κρατάει 6 DOF  σε αντίθεση με το Cedrus που έχει 3.Επειδή στο Scada λύνεις με ενδόσιμα άκρα καθώς και συμμετοχή όλου του φορέα στη δυναμική.....μπλά μπλά μπλά.........νομίζω πώς πρέπει να πάρεις την ACE για να σου πεί η ίδια.Φυσικά ρώτησα και εγώ κάποτε, δυστυχώς δέν απάντησαν κάτι συγκεκριμένο παρα μόνο οτι όταν κάνω επίλυση με δυναμική να διαλέγω με εκκεντρότητες ( ΑΣΧΕΤΟ) :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν μίλησα με την ACE HELLAS. Σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, το πρόβλημα με την ενεργοποίηση μάζας > 100% για δυναμική ανάλυση με επιφανειακά πεπερασμένα εμφανιζόταν ως τυπογραφικό λάθος στο αρχείο κειμένου των αποτελεσμάτων και έχει διορθωθεί. Οι αναλύσεις που τυχόν είχαμε κάνει μέχρι τότε δεν είχαν πρόβλημα δεδομένου ότι το θέμα ήταν τυπογραφικό λάθος. Πάντως τους το είχα επισημάνει και το 2010 χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στις αναβαθμίσεις. Δεν ξέρω θα δω τι γίνεται στην έκδοση 11.0

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα γιατί θα αρχίσω να φορτώνω..........έχω τη τελευταία έκδοση μέχρι στιγμής και έχω το ίδιο πρόβλημα. Σε εμένα υφίσταται μόνο σε επίλυση με ευρωκώδικα EC8seismic.Οκ αύριο θα μιλήσω και εγώ και θα ενημερώσω ASAP

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα υπάρχει από τότε που παρουσίασαν τα πεπερασμένα στο Scadapro...από συζήτηση μαζί τους έλεγαν και τότε για τυπογραφικό λάθος...τα γνωστά. Αυτό που έχω να πω είναι να βάλεις τα πεπερασμένα αβαρή και να δώσεις το ίδιο βάρος σαν φορτίο και νομίζω ότι λύνεται το θέμα...το χω ελέγξει παλιότερα αλλά όχι στην νέα έκδοση...λογικά θα δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά τι έγινε με τον διαγωνισμό scada pro 2012? Δεν είδα κάποια ενημέρωση. Θα με ενδιέφερε να δω τι έργα έχουν μελετηθεί με το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε τώρα γιατί θα αρχίσω να φορτώνω..........έχω τη τελευταία έκδοση μέχρι στιγμής και έχω το ίδιο πρόβλημα. Σε εμένα υφίσταται μόνο σε επίλυση με ευρωκώδικα EC8seismic.Οκ αύριο θα μιλήσω και εγώ και θα ενημερώσω ASAP

Τι έγινε? Μίλησες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πρόλαβα.Περίμενα αναβάθμιση για κάποια bugs που υπάρχουν εδώ και 2 μήνες, αυτό με τα πεπερασμένα το είχα ξεχάσει μέχρι που ο mek το ανέφερε στο φόρουμ.Υποτίθεται η αναβάθμιση έπρεπε να υπάρχει , αλλα ώς συνήθως τη βλέπω με το νέο συμβόλαιο συντήρησης. Γιάννη να σου πώ τη πικρή αλήθεια; το πρόγραμμα έχει γ@@@ να κολλάει, ξεκίνησε καλά δέν ξέρω γιατί συμβαίνει υποθέτω για να κατάφερε 6πύρηνο να τον τερματίσει μάλλον κάτι με τα windows 7 θα είναι.

 

Charlie αλήθεια τί έγινε;  χεχεχεχε. σίγουρα ο τυχερός μετά τη κλήρωση με τα πλούσια ΔΩΡΟ, θα πήρε το RAVE

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

αφού οι άνθρωποι δεν παίζονται (αναφορικά με την κλήρωση)...

έχω συμμετάσχει σε αυτή την κλήρωση και απάντηση ακόμη δεν υπάρχει, έναν χρόνο μετά...

αν μάθετε κάτι πείτε το και σε μας...πήραν τις μελέτες μας και διαφημίζουν τζάμπα το πρόγραμμα τους.

ήθελα να ΄ξερα τσίπα δεν υπάρχει?? με το εν λόγω θέμα τους τα έχω μαζεμένα, κάποια πράγματα δεν λέγονται δημόσια, αν και έχω αποδείξεις στα χέρια μου..

Link to comment
Share on other sites

pirsogiannis κάποτε ήσουνα πιο δυναμικός, δέν ξέρω τι μεσολάβησε και περιμένεις μήπως και αναφέρει κανείς τα προβλήματα για να πάρεις θέση.Προσωπικά εάν και εφόσον είχα "θέμα" μαζί τους θα έβγαινα και θα το έλεγα, τι φοβάσαι μη σου κάνουν μήνυση;

 

Και να σου πώ , είσαι ο μόνος σχεδόν απο όλους μας που ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ πολύ καλά τη πολιτική της εταιρίας καθώς και τα προβλήματα.Οχι ρε φίλε δεν υπάρχει τσίπα και αυτό είναι γενικό φαινόμενο, φυσικά εάν και εφόσον η ACE HELLAS πήρε τίς μελέτες σας και έκανε έναν μη αξιοκρατικό διαγωνισμό , είναι ένα θέμα που θα πρέπει να δώσει ξεκάθαρες απαντήσεις.Για να μπορέσεις να τούς πιέσεις, επειδή τα έχω δεί και εγώ πέρα απο την ACE και απο άλλες εταιρίες, είναι με επιχειρήματα και γεγονότα να μας δώσεις να καταλάβουμε τι έγινε.Τη στήριξη προσωπικά τη δική μου εάν έχεις δίκιο θα την έχεις, γενικά δέν ιδρώνει το αυτί τους.Αν αρχίσουν και έχουν πρόβλημα στη τσέπη τους, ίσως να αρχίσουν να λειτουργούν αξιοκρατικά.

 

Και για να κάνω την αρχή εγώ, θα σου πώ το εξής: Αρχές Σεπτέμβρη θα μου τηλ για αναβάθμιση, να σου πώ απο τώρα την απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις άλλα προγράμματα όμως....Τι γίνεται με αυτούς που βασίζονται στο πρόγραμμα? Μπορείς να λες όχι? Γενικά, είναι να μην την πατήσεις με ένα πρόγραμμα...Προσωπικά, έχω καταλήξει ότι το καλύτερο Ελληνικό πρόγραμμα είναι κλάσεις κατώτερο από το χειρότερο (γνωστό) Παγκόσμιο...Μια επιφύλαξη μόνο για το ΝΕΧΤ...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.