Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, να κάνω μια ερώτηξη αν σας έχει τύχει, σχετικά πρόσφατα έκανα την μετάβαση από το Fw στο Pro, έχω την έκδοση 16, και παρατηρώ σε 5-6 μελέτες που έχω τρέξει με αυτό ασυνήθιστα χαμηλές τιμές στις τάσεις εδάφους στις πεδιλοδοκούς, της τάξης των 1-10 KN/m2. Τα κτίρια που έχω τρέξει δεν είναι τπτ θηρία, 2ορο-3ωροφα με πεδιλοδοκούς, αλλά κ πάλι μου φαίνονται πολύ χαμηλές. Έχω δοκιμάσει διάφορες αναλύσεις, με τα ελατήρια on/off και πάλι δεν βλέπω διαφορές. 

 

Υπάρχει κάποιο θέμα που να έχει υποπέσει στην αντίληψη σας? 

Edited by paktomenos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά μου φαίνονται πολύ χαμηλές τάσεις. Θα περίμενα κάτι κοντά στο 100 για τέτοιο κτήριο.

Θα σου πρότεινα να μου έστελνες τη μελέτη αλλά έχω παλιά έκδοση και δεν ξέρω αν ανοίγει.

Μήπως παίχτηκε κάτι με τους συντελεστές με το Ι.Β.?

Η ταλαντώμενη μάζα πόσο βγαίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • ks πόσο βάζεις? Μήπως έχεις μπερδευτεί με τις μονάδες? Είναι σε MPa/cm αν θυμάμαι καλά και συνήθως έβαζα 0,3-0,5.
  • Μήπως κατά λάθος έχει σβηστεί η μονάδα από το Ι.Β. στα σενάρια της ανάλυσης?
  • Οι συνδυασμοί είναι σωστοί?
  • Το αξονικό π.χ. από Ι.Β. βγαίνει λογικό?
  • Δες σε παρακαλώ και παραμορφώσεις από σεισμό σε χ και ψ. Είσαι στα 2-5 εκατοστά?

Αν θες ανέβασε τη μελέτη στο wetransfer, θα έχει ενδιαφέρον να δω αν πραγματικά παίζει ή όχι στην παλαιότερη έκδοσή μου του scadapro.

 

Οι ταλαντούμενες μάζες βγαίνουν καλές. Αν το κτήριο είναι περίπου 200τμ τότε με τα ανοίγματά σου (μικρά ανοίγματα => μικρό πάχος πλακών) μπορεί να θεωρηθεί κάθε όροφος ισοδύναμη πλάκα περίπου 27εκ. Δηλαδή 200μ2*0,27*25= 1350ΚΝ.

Μόνιμα φορτία πλακών έστω 250μ2*1ΚΝ/μ2=250ΚΝ

Κινητά έστω 250μ2*3ΚΝ/μ2 (3ΚΝ/μ2 για μέσο όρο) = 750ΚΝ. Με ψ2=0,3 βγαίνουν: 225ΚΝ.

Σύνολο G+ψ2Q = 1350+250+225=1825KN. Στo scada είναι /g (νομίζω, έλεξγέ το). Άρα προκύπτει: 1825/9.81=186ΚΝ/g. Κάπου εκεί είσαι. Εκτός αν έχεις εντελώς διαφορετική επιφάνεια.

 

Εν τω μεταξύ έχεις και μικρά πέλματα στις πεδιλοδοκούς. Σε βράχο θεμελιώνεις? Θα έπρεπε να έχεις μεγαλύτερες τάσεις πιστεύω. Μου φαίνεται σαν να έχεις περίπου 100τμ θεμελίωση. Μόνο από το 1.35G+1.50Q θα έπρεπε να είχες:

Gολ=1600ΚΝ

Qολ=750ΚΝ

1.35G+1.50Q=3.285KN. Αυτό επι 3 ορόφους. Σε 100τμ θεμελίωση και ΑΝ ήταν ομοιόμορφη η τάση θα έπρεπε να είχες περίπου 95ΚΝ/μ2. Σίγουρα στις στηρίξεις αυτό θα είναι διπλάσιο, δηλαδή έπρεπε να έχεις κοντά στο 190-200ΚΝ/μ2 στις στηρίξεις και περίπου 30-50 στο μέσο των μεγάλων πεδιλοδοκών.

Edited by Charlie
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχα είσαι πολύ καλός οφθαλμοστατικός, μέσα σε όλα έπεσες σχεδόν. 

 

Τελικά το σφάλμα είναι δικό μου, μη εξοικειωμένος με την ροή εργασίας στο Pro, όταν άλλαζα τα ελατήρια στις δυναμικές αναλύσεις (από off που είναι το default  :?:  :angry: σε on) δεν πάταγα ενημέρωση του σεναρίου με αποτέλεσμα να τρέχει με πακτώσεις και οι Π/Δ να μην παραλαμβάνουν τπτ.  Με την θεώρηση των ελατηρίων βγάζω τιμές τάσεων από 100-190 KN/M2, άρα οι πεδιλοδοκοί μου είναι ακριβώς όσο πρέπει  :mrgreen:

 

Έχω να παρατηρήσω πάντως, και έχοντας πληρώσει αρκετά (ειδικά με τις σημερινές συνθήκες) χρήματα για να μεταβώ στο Pro και την έκδοση 16, πως η ροή εργασίας έγινε ακόμα πιο χαοτική και δύσκολη απ' ότι ήταν στο παρελθόν, και τα λάθη πιο εύκολα. 100 κουμπιά, ενημέρωση ,εισαγωγή, προσθήκη, εφαρμογή, πότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις το ένα και πότε το άλλο, τόσο δύσκολο είναι αν αλλάζω κάποιες παραμέτρους είτε στις πλάκες, είτε στην ανάλυση είτε στη διαστασιολόγηση απλά να τρέχει την αντίστοιχη ρουτίνα και να παίρνω τα νέα αποτελέσματα  :confused:  :confused:

 

Πρώτα φτιάχνεις βασικά θέματα παραγωγικότητας και ασφάλειας και μετά άλλαξε 10 φορές το ribbon, βάλε και 25 γλώσσες, np. 

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες πάντως. 

Edited by paktomenos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα φτιάχνεις βασικά θέματα παραγωγικότητας και ασφάλειας και μετά άλλαξε 10 φορές το ribbon, βάλε και 25 γλώσσες, np. 

 

Αν μπορούσα θα σου έβαζα +1000!!!!!!!!

 

Είναι αυτό που λέω και πιο πάνω: Σε απλά "καθημερινά" κτήρια, σαν αυτό που μελετάς, δεν θα έπρεπε να έχει ΤΟΣΕΣ επιλογές και χειρισμούς και ενημερώσεις σε αλλαγές. Απλά πράγματα με επιλογές radio button και αυτόματα όλα σε θέματα συνδυασμών, ελατηρίων, σεναρίων κτλ κτλ.

Θες να "παίξεις" παραπάνω? Οκ, να έχεις ένα πιο εξειδικευμένο μενού και κάνε παπάδες εκεί μέσα. Το 95% των κτηρίων είναι τυπικά μπετονιένα χωρίς ιδιαιτερότητες. Για ποιο λόγο πρέπει να σώζω συνδυασμούς, να τους φορτώνω στην διαστασιολόγηση με πιθανότητα να φορτώσω κατά λάθος άλλο αρχείο, ή να μην βάλω μονάδα στο load cases και πόσα άλλα κουμπάκια π.χ. στις πλάκες να βάζω τομές να πρέπει να μοντελοποιήσω σε ορθογωνικό σχήμα, να υπολογίσω γραμμές διαρροής και να κάνω απόδοση αντιδράσεων. Αυτά πρέπει να γίνονται αυτόματα και να είναι εποπτικά, να μπορώ να τα ελέγξω ΑΝ θέλω. ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ, (ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ), αν ακούει κανείς...

Edited by Charlie
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Θες να "παίξεις" παραπάνω? Οκ, να έχεις ένα πιο εξειδικευμένο μενού και κάνε παπάδες εκεί μέσα. Το 95% των κτηρίων είναι τυπικά μπετονιένα χωρίς ιδιαιτερότητες. Για ποιο λόγο πρέπει να σώζω συνδυασμούς, να τους φορτώνω στην διαστασιολόγηση με πιθανότητα να φορτώσω κατά λάθος άλλο αρχείο, ή να μην βάλω μονάδα στο load cases και πόσα άλλα κουμπάκια π.χ. στις πλάκες να βάζω τομές να πρέπει να μοντελοποιήσω σε ορθογωνικό σχήμα, να υπολογίσω γραμμές διαρροής και να κάνω απόδοση αντιδράσεων. Αυτά πρέπει να γίνονται αυτόματα και να είναι εποπτικά, να μπορώ να τα ελέγξω ΑΝ θέλω. ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ και ΑΣΦΑΛΕΙΑ, (ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ), αν ακούει κανείς...

 

Καλημέρα ,

 

Λογικά όλο και κάποιος θα το διαβάζει από την ομάδα της κατασκευάστριας εταιρείας . Μέχρι πρόσφατα έτσι συνέβαινε.

 

Διαφορετικά , με ένα e-mail είναι καλό να γίνουν οι παραπάνω επισημάνσεις στην εταιρεία . Για το καλό ΟΛΩΝ όσων το χρησιμοποιούν .

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι θέλω να μελετήσω ένα μεταλλικό κτήριο και το πρόβλημα που έχω στο scadapro είναι το εξής:

Οκ, με την αυτόματη εισαγωγή τυπικών κατασκευών ΑΛΛΑ ήθελα, έτσι για την πληρότητα του τεύχους, να τοποθετήσω το μεταλλικόκτήριο σε 1-1,5μ υποστυλώματα σκυροδέματος και μετά φυσικά να έχω τη θεμελίωση πιο κάτω.

Το έχει καταφέρει κανείς αυτό?

Όσο και να προσπάθησα μου βγάζει προβλήματα στις συνδέσεις των υποστυλωμάτων και επίσης στα αποτελέσματα όλες οι τιμές είναι ότι να ναι: π.χ. στις αξονικές ενώ όσο κατεβαίνω κάτω αυξάνονται μόλις φτάσω στο υποστύλωμα σκυροδέματος αλλάζει πρόσημο η αξονική και μάλιστα σαν απόλυτη τιμή είναι μικρότερη.

Στην πράξη έτσι κατασκευάζονται τα μεταλλικά, τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ. Θεμελίωση στο -1,5 με -2,00μ, πέδιλο, υποστύλωμα σκυροδέματος μέσα στο οποίο μπαίνουν οι αγκυρόβιδες και μετά όλη η μεταλλική ανωδομή. Το έχει μοντελοποιήσει έτσι κάποιος συνάδελφος?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοί Συνάδελφοι !!!

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, πως γίνεται να υπάρχει φάκελος μελέτης, και να μην εμφανίζεται αυτή στο πρόγραμμα ???

 

Υ.Γ.  Το παραπάνω συμβάν προέκυψε μετά από την ολοκλήρωση της μελέτης και πριν την εκτύπωση τεύχους και σχεδίων.

 

Έκδοση scadapro 15.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.