Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Engis ντάξει με τον φορέα σίγουρα με dxf .

 

Η 3d μακέτα με ένοιαζε πιο πολύ . Θα δοκιμάσω την λύση του pactomenos και θα δούμε .

 

Για pushover δεν το βλέπω . Μου μυρίζει υπόθεση μεταλλικών . Θα , θα , θα , θα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη,νόμισα ότι αναφέρεσαι στο μοντέλο.Και εγώ δεν μπόρώ να τυπώσω απευθείας

μακέτα.Παίζω με φωτογραφία.Οσο για την push over έμαθα ότι από την έδρα που τους την έφτιαξαν,κάποιοι δεν εκφράστηκαν με πολύ καλά λόγια.Κάτι το οποίο εγώ θεωρώ,

τουλάχιστον ανέντιμο.Δεν μπορείς να πληρώνεσαι για να κάνεις μια δουλειά και να θάβεις

ο ίδιοςτη δουλειά σου.Το εντάσσω στην κακοπιστία μερικών.Θα δούμε τι θα φτιάξουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με παιδευει απιστευτα η λειτουργια του οsnap!

Oταν είσαγω υποστυλώματα και προσπαθω να κανω ελξη στα σημεια ακρου του dxf ο πετυχαινω με την 3-4 φορα στο σωστο σημειο!

Ομοίως και χειρότερα για εισαγωγη γραμμης στο περιγραμμα των μπαλκονιων, και γραμμικών μελων στο 3D.

Επιλέγω καθε φορα και ανανεωνω συνεχεια το κουμπι Ο-Ο ελξη σε ακρο αλλα τίποτα πολυ δυστροπο!

Τι δεν κανω καλα?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!! το ίδιο πάθαινα και εγώ. Το πετύχαινα με την τρίτη-τέταρτη φορά, και άντε σβήσε, ξαναβάλε....ο κύριος λόγος που ακόμα χρησιμοποιώ το παλιό. Αν το παθαίνει και κανείς άλλος, μάλλον δεν φταίμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, μιλαμε εφαγα ολη την Κυριακη γιατι επρεπε να περασω στο 3D, συνολικα 72 ελκυστηρες!

Χαμενος χρονος και νευρα!

Τοσο σπουδαια υποθεση ειναι ηθελα να ξερα να δουλευουν σωστα οι ελξεις;

Παντως στα μαθηματα στο CD δεν φαινεται να συμβαινει κατι τετοιο και ειναι γυρισμενο ολο "μονοπλανο" :smile: χωρις μονταζ, πως το καταφερανε?

Επίσης διαπίστωσα ότι οταν τους αντιανεμιους συνδεσμους τους εισαγεις σαν truss και οχι σαν αρθωτες 3DBeams, τοτε στα αποτελέσματα δεν εμφανιζονται καθόλου τα διαγραμματα Ν, V τους, το οποίο τι ακριβως μπορεί να σημαίνει??

Link to comment
Share on other sites

Περίπου ναι!

Θελώ να ελεγξω ενα ραντιε για δυο σιλο, θα περασω την βαση με πεπερασμενα και εχω προοσομοιώσει και την ανωδομή με μεταλλικά μέλη για να δω τι φορτια κατεβαζει για σεισμο.

Εχω χωρισει το σιλο σε 4 σταθμες και περιμετρικα εχω βαλει χιαστα απο σταθμη σε σταθμη αναμεσα στα υποστυλωματα για να προσομοιωσω καπως την συμπεριφορα του περιμετρικου μεταλλικού κελυφους.

Ηδη δεν τρεχει η δυναμική ανάλυση παρα μονο η ιδοδυναμη στατική.

Να δουμε τι θα γίνει μολις βαλω και τα πεπερασμενα!

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία truss δεν τρέχουν, δεν ξέρω τι γίνεται αν αγοραστεί το μεταλλικό module

 

Μην λύσεις με πεπερασμένα και δυναμική, δεν διάβάζει σωστά τις μάζες από τα πεπερασμένα

με αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζει τη μάζα.Δεν ξέρω αν αυτό λειτουργεί σωστά αν έχεις 3d πεπερασμένα

 

Γενικά είναι ..ψυχοβγάλτης!

Link to comment
Share on other sites

Τι σιλό έχεις ? Εκανα πρόσφατα κάποια, 200 ton και 1000 ton αντίστοιχα. Τα 200 άρια βγήκαν πιο οικονομικά με randie, τα 1000 αρια με πεδιλοδοκούς, λόγω μεγάλης διαμέτρου - δεν άξιζε να γεμίσεις το μέσα κομμάτι! (στο robot, όχι scada).

Link to comment
Share on other sites

ειναι 400τονων το καθε ενα διαμετρος 3,5 ύψος 6μετρα.

Ασχοληθηκες καθόλου και με την ανωδομή για διαστασιολογηση ή όχι?

- μολις συνεδεσα μεταξυ τους σε καποιον οροφο τα δυο μεταλλικά σιλο και τρεχει και η δυναμική! Ομως η δευτερη ιδιομορφη ειναι η στροφικη του συστηματος των ενωμενων σιλο..

 

@Στεφανος

θα πειραματιστω να δω τι γίνεται και θα σου πω τα συμπερασματα μου, πιο πολυ για πειραμα την κανω αυτην την μελετη με αυτον τον τροπο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.