Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Σήμερα με ενημέρωσαν τηλ. ότι το παλιό και το νέο περιβάλλον θα τρέχουν παράλληλα και ότι θα υπάρχει κόστος και για τους συνδρομητές. Δεν θα είναι υποχρεωτικό να αναβαθμίσεις όμως. Κόστος εκτιμώ στο 500€ για τους συνδρομητές με ενεργό συμβόλαιο. Κρίμα πάντως αν η νέα έκδοση έχει μόνο lifting στο περιβάλλον. Αν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές το πληρώνω ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα με κάποια τρικ, να περάσεις το μοντέλο σου στο SAP2000, να το τρέξεις και να δείς και να συγκρίνεις τα αποτελέσματα (π.χ Plate element -Shell Element),να δοκιμάσεις τη pushover του sap2000,και πολλά άλλα!!!!

 

Πού χάθηκες ρε MC? Με ενδιαφέρει το παραπάνω. Πώς γίνεται? Είναι στη λίστα μου με προτάσεις στην ACE.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερώτηση: Έχει αναβαθμίσει κανείς στην έκδοση 14? Αν ναι ποιες οι εντυπώσεις σας? Περί pushovber? Ξέρει κανείς αν τυπώνει τεύχος και σε Αγγλικά ή οι γλώσσες αφορούν μόνο στο interface?

Link to comment
Share on other sites

Charlie αυτή τη φορά θα τα στάξεις εσύ και θα μας ενημερώσεις :), δεν δίνω με τίποτα 1900 ευρώ +φπα για ΚΑΝΕΠΕ σε σκάντα με διαστασιολόγηση προϊόντων της σικα.Έλεος δηλαδή, άκου σικα, εγω που χρησιμοποιώ άλλη εταιρία δηλαδή δεν μπορώ να το δουλέψω ε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δε λέω για ΚΑΝΕΠΕ και ενισχύσεις αλλά καθαρά για το νέο UI του 14 με ότι άλλο έχει (480€+ΦΠΑ νομίζω). Το κλασσικό σε εμένα τρώει κολλήματα οπότε έλεγα μήπως ξεπεράστηκαν, αν έχει άλλες γλώσσες για το τεύχος κτλ. Επίσης νομίζω πως έχουν βάλει και ένα μέρος που βάζεις εσύ τις εντολές που επιθυμείς, αν ναι επιτέλους. Θα ήθελα κάποιες εντολές να τις περνάω με πληκτρολόγιο, όπως στο revit ή έστω και με command line όπως στο acad.

Κατά τα άλλα ή πολύ πρωινός είσαι για να γράφεις στις 05:10 ή πολύ ξενύχτης (μάλλον το δεύτερο για ξημερώματα Σαββάτου...) Καλημέρα και καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Ξενύχτης Ξενύχτης.....όχι δεν το πήρα Charlie, νόμιζα οτι δεν είχες θέμα με κολλήματα απο όσο θυμάμαι στα ποστ, μόνο εγώ γκρίνιαζα

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε ξενύχτη...καλημέρα. Θέμα  με κολλήματα είχα και έχω και είναι από τα παράπονά μου από το πρόγραμμα. Μπορεί να κολλήσει και 5-10 φορές μέχρι να ολοκληρώσω μια μελέτη κομπλέ και τις αλλαγές και τις αναλύσεις και κόντρα αναλύσεις κτλ. Αν λυθεί αυτό θα είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Μόνο σε μένα κολλάει τόσο? Έχω και windows 8 x64 και ίσως εκεί είναι το θέμα. Από υποστήριξη είμαι πολύ ικανοποιημένος πάντως. Τώρα τελευταία έστειλα και email με πολλές παρατηρήσεις - διορθώσεις που ελπίζω να τις λάβουν υπ' όψιν.

 

Κατά τα άλλα η έλλειψη σοβαρού manual, η έλλειψη κάποιων συνδέσεων στα μεταλλικά όπως τα χιαστί, οι συγκολλητές διατομές π.χ. για χιαστί ┘L, η μη διαστασιολόγηση Γ στήλου υπό γωνία είναι από τα μείον του προγράμματος. Δεν θα μιλήσω για pushover και ενισχύσεις γιατί δεν έχω τα modules. Επίσης θα ήθελα στα αποτελέσματα να βλέπω μετακινήσεις και στροφές κόμβων όπως στο SAP2000 αλλά και capacity ratio τουλάχιστον στα μεταλλικά. Και άλλα βέβαια αλλά ας λυθούν πρώτα αυτά και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην εισαγωγή του μοντέλου κολλάει και σε εμένα. Είμαι συνέχεια στο save κάθε πέντε - έξι εντολές.

Φίλος που δουλεύει την νέα έκδοση λέει πως δεν κολλάει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχώς θα πω ένα πράγμα. Απαράδεκτο για το πρόγραμμα μετά από τόσα χρόνια που το έχω να κολλάει σε κάθε 6 έως 8 εντολές που δίνεις και να κρασάρει!!!! Και η απάντηση που πήρα ήταν ναι συμβαίνει αυτό και δεν μπορούμε να το διορθώσουμε. Δοκίμασα όλα τα λειτουργικά συστήματα WinXP x86, Vista x64, 7 x86 και x64, 8 x64 και 8.1 x64 (όπου x86 είναι η 32bit έκδοση και x64 η 64bit έκδοση). Δεν έχω δυστυχώς την τελευταία τωρινή έκδοση για να δω αν διορθώθηκε το πρόβλημα, αλλά την αμέσως προηγούμενη.

Επίσης να παραθέσω πως πολλές φορές διαφήμιζαν πράγματα που δεν είχαν ενσωματωθεί στο πρόγραμμα και αυτό με εκνεύριζε συνεχώς! Εξαγωγή αρχείου xml δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω και η αμφίδρομη σύνδεση με το ArchlineXP πολύ προβληματική. Άσε που δεν υπήρχε και δεν υπάρχει ακόμα εγχειρίδιο χρήσης για αυτό. Θα πρέπει να μαντέψουμε μόνοι μας για αυτό!!! Όταν προσπαθούσα και δοκίμαζα το "Scadaline" από ArchlineXP σε ScadaPro δεν κατάφερνα τίποτα. Αφού επικοινώνησα με την υποστήριξη μου είπαν πως στο Archline θα πρέπει να βρίσκεσαι στην κάτοψη και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι πριν επιλέξεις την εντολή για να πας στο ScadaPro!

Ελλιπής τεκμηρίωση του προγράμματος. Έχω ένα Reference Manual του Scada for Win που μου έδωσαν μαζί με το ScadaPro. Ελλιπής manual του τύπου ότι δεν μπορείς να βρεις κάντο όπως νομίζεις. Ευτυχώς που σε κάποια φάση βγάλανε και ένα FAQ αρχείο και λύθηκαν απορίες.

Και κάτι τελευταίο εάν βάλεις δύο διαφράγματα σε έναν όροφο τότε σου βγάζει το μήνυμα "Μέθοδος Ανάλυσης ασύμβατη λόγω απουσίας διαφράγματος" αν θυμάμαι καλά. Αφού λοιπόν υπάρχει πρόβλημα για ποιο λόγο ρε παιδιά δίνεται οδηγίες για τη δυνατότητα δημιουργίας δύο διαφραγμάτων (ήτοι δύο Master κόμβων) χωρίς να εξηγείτε πως το πρόγραμμα αντιμετωπίζει και τι ακριβώς κάνει σε αυτή την περίπτωση.

Θα ήθελα να γράψω κι άλλα, αλλά ήδη πολλά έγραψα αγαπητοί συνάδελφοι. Θεωρώ πως για να θεωρείται ένα πρόγραμμα καλό θα πρέπει εμείς ως μελετητές να γνωρίζουμε ανά πάσα στιγμή και σε κάθε φάση του να ξέρουμε τι ακριβώς κάνει και πως το κάνει!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.