Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

σώσε το σχέδιο σου σαν cad2000 και ξανακάνε την διαδικασία. σώζεις με save as autocad2000. νομίζω πως αυτό είναι το θέμα.αν δεν είναι και αυτό μετά κάτι παίζει με τους πολλαπλασιαστές των μονάδων, που δεν το θυμάμαι καθότι δεν έχω το manual.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ερωτηση σχετικα με το scada for windows : ...παιρνω ενα σχεδιο μορφης .dxf απο το autocad και προσπαθω να το εισαγω στο scada για να βαλω υποστηλ.

κανω λοιπον εισαγωγη και βαζω βαση των οδηγειων Συντελεστη 100 ..αφου το προγραμμα ''δουλευει'' με cm οστωσο ...το βγαζει το σχεδιο πολυ μικρο συγκριτικα με τα υποστηλωματα γιατι συμβαινει αυτο; ..ευχαριστω

 

Είσαι σίγουρος ότι το acad τα έχει σε μέτρα και όχι π.χ. σε χιλιοστά? Όπως και να χει δοκίμασεμε 2-3 κλίμακες μέχρι να το πετύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα noutsaki. Εγώ απλά το επέλεξα γιατί κάποια στιγμή θα επικοινωνεί άμεσα (ελπίζω) με το αρχιτεκτονικό της ίδιας εταιρείας, το οποίο ήδη επικοινωνεί μέχρι κάποιο βαθμό με το scadapro.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις? ...οταν εισαγω σχεδια και βαζω συντελεστη 100 ...τα βγαζει πολυ μικρα ..αν δοκιμασω να βαλω μεγαλυτερο συντελεστη ..δεν εισαγονται καθολου τα σχεδια

Link to comment
Share on other sites

Κανεις? ...οταν εισαγω σχεδια και βαζω συντελεστη 100 ...τα βγαζει πολυ μικρα ..αν δοκιμασω να βαλω μεγαλυτερο συντελεστη ..δεν εισαγονται καθολου τα σχεδια

 

Καλά βρε Krisos...

Δε διαβάζεις αυτά που σου λέμε?

Δες το #362

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αξιότιμοι συνάδελφοι,

έχω μια περίπτωση δυώροφου κτιρίου, το οποίο έχει δίριχτη στέγη από πλάκα Ο/Σ. Η ερώτησή μου είναι εξής: Πρέπει να δώσω δύο διαφράγματα, ένα για το καθένα σκέλος της στέγης; Να σημειωθεί πως και τα δυο σκέλη έχουν κλίση 20%. Αν δώσω δύο διαφράγματα τότε τρία υποστυλώματα που βρίσκονται στη γραμμή της κορυφής της στέγης θα πρέπει να συμμετέχουν και στα δύο διαφράγματα;;; αλλά αυτό πως θα γίνει! Τελικά μήπως η χρήση ενός κύριου κόμβου διαφράγματος δεν δημιουργεί πρόβλημα στην ανάλυση; Δυστυχώς δεν έχω το module για τα 3D πεπερασμένα στοιχεία για να προσομοιώσω τις πλάκες με επιφανειακά πεπερασμένα στοιχεία!

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε το module με τα πεπερασμένα θα σου προσέδιδε σε κάτι αν είχες μια πλάκα με περίεργο σχήμα που ξεφεύγει ιδιαίτερα από το ορθογωνικό.

οι κεκλιμένες πλάκες δεν αποτελούν κάτι το τόσο τραγικό αν δεν ξεφεύγουμε από την ορθογωνικότητα καθώς εμείς επιλύουμε την προβολή τους στο επίπεδο.

τώρα σε ότι αφορά το διάφραγμα, εγώ στην θέση σου θα επέλυα μία φορά τον εν λόγω όροφο χωρίς διάφραγμα, και μία με ύπαρξη κόμβου διαφράγματος και θα κρατούσα τα δυσμενέστερα εντατικά μεγέθη και οπλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η μικρή κλίση στέγης δεν είναι κάτι τραγικό, πάντως μπορείς να προσεγγίσεις απλά το θέμα ως εξής: σβήνεις τον κόμβο διαφράγματος και αυξάνεις τα αδρανειακά μεγέθη των δοκών που πατάει η στέγη, στο υπόψιν επίπεδο, δηλ. θέτεις (υπάρχουσα Ιy δοκών-ασθενής άξονας) *100.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Ειμαι καινουργιος χρηστης του scada pro και για εξασκηση δουλευω το παραδειγμα του manual της κατασκευης απο ο/σ. Ωστοσο, εχω κολλησει στα βασικα ακομη..Προσπαθω να δημιουργησω κλιση με το εργαλειο "μεταφορα ομαδας" των κομβων. Το manual σου λεει να επιλεξεις με παραθυρο τους κομβους που θες να μεταφερεις και επειτα να δωσεις αποσταση με σχετικες συντεταγμενες. Ωστοσο οταν το κανω μου ζηταει να δωσω αποσταση για δεσμικη μεταφορα, πραγμα που δεν αναφερει στο εγχειριδιο..Τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.