Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ! Και εγω arial βαζω αλλα όπως λες μετα καθομαι και μετακινω το Δ12 πχ να μην πεφτει το Δ μεσα στο νουμερο..κτλ

Σκεφτομαι μηπως τελικά αντι να χρησιμοποιω το export αρχιζω το σχεδιο απο δικο μου αρχειο αφου ετσι και αλλιως το εχουμε κανει το σχεδιo σε dxf για να το εισαγουμε αρχικα... μηπως ειναι πιο γρηγορο τελικα να εχουμε δικο μας μπλοκακι που να μην χρειαζεται explode και ρυθμίσεις και να τα γραφουμε μονοι μας τα σιδερα.

Εμενα στους στυλους Γ μου σχεδιαζει μονο το περιγραμμα της διατομης δεν σχεδιαζει τους οπλισμούς! Το pro εχεις ή το FW;

Επίσης δεν εχει αναπτυγματα δοκών το Pro όπως το FW!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και τα δύο, αλλά ακόμη χρησιμοποιώ το FW. Περιμένω να περάσουν οι παιδικές ασθένειες του PRO, αλλά αργει να μεγαλώσει το άτιμο....

 

To μόνο πράγμα που έπρεπε να αλλάξουν, τον editor σχεδίων και τον τρόπο παρουσίασης του τεύχους, δεν το έκαναν.Προτιμήσαν να βάλουν χρωματάκια και φωτορεαλισμούς...

 

Παρεπιπτόντως, το θέμα που υπήρχε στην αρχή με τα πεπερασμένα, που δεν μπορούσες να δείς αποτελέσματα, έχει λυθεί?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και το τευχος ειναι απαραδεκτο σε θεματα λειτουργικότητας! καθε φορα που αλλαζω με το χερακι το Scada FW σε Scada Pro,τα C16/20 που γραφει μεσα default κτλ και το πινακα περιεχομενων αριθμιση με το χερι τους μνημονεύω...

Στα πεπερασμενα τελευταια φορα που εβαλα εβλεπε τα απαιτουμενα cm2 και τις τασεις με χρωματακια αλλα αν δεν εχεις καλο επεξεργαστη και καρτα δεν μπορεις να τα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή!

 

-Αλλη απορία, τα αποτελέσματα της ανάλυσης τα εντατικά μεγέθη δηλαδη που υπολογίζονται όταν τρεχεις το "αυτοματη διαδικασια" της επιλύσεως πανε και αποθηκεύονται μεσα στο τελευταίο αρχειο .cmb που έχεις δημιουργήσει, το οποιο δεν ειναι απλό αρχειο με τους συντελεστες συμμετοχής των φορτίσεων στους συνδυασμούς μονο αλλα τελικώς φέρει και τα ιδια τα αποτελέσματα των επιλύσεων. Για αυτο και το καλούμε μετα και το τρέχουμε και για να δούμε διαγράμματα και για να διαστασιολογήσουμε. Το αγχος μου είναι αν εγω έχω δημιουργήσει περισσότερα αρχεια .cmb στον ίδιο φάκελο π.χ αλλα για δυναμική και αλλό για ισοδυναμη στατική αυτό σίγουρα παει και αποθηκευει τα αποτελέσματα εκει που πρεπει? Εγω για να ειμαι σιγουρος δεν κανω ποτε πειραματα στο ίδιο αρχειο αλλα αποθηκευω όλη την μελετη με αλλο όνομα!

2oν, όταν αλλάζω κατι στον φεροντα οργανισμό μετα πρεπει να ξαναδημιουργήσω και ξαναποθηκευσω το .cmb πριν τρεξω την αναλυση? λογικά όχι αν προκεται για αρχείο μονο των συνδυασμων αλλα αν αποθηκευονται μετα σε αυτό και τα εντατικά μεγεθη και εγω εχω προσθέση ενα μελός τότε θα πρεπει να το ξαναφτιαξω το cmb! Αντιστοιχα χρειαζεται ξανα καταχωρηση του cmb πριν την αναλυση αν εχω προσθεση μια φόρτιση ή αυτη΄διαβαζεται όυτως η αλλως κατα την εκτέλεση της "αυτοματης διαδικασιας"? Εγω τα κανω παντα όλα απο τη αρχη τυφλοσουρτη για να ειμαι σίγουρος αλλα χάνω και χρόνο έτσι στις αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Και εγω arial βαζω αλλα όπως λες μετα καθομαι και μετακινω το Δ12 πχ να μην πεφτει το Δ μεσα στο νουμερο..κτλ

Σκεφτομαι μηπως τελικά αντι να χρησιμοποιω το export αρχιζω το σχεδιο απο δικο μου αρχειο αφου ετσι και αλλιως το εχουμε κανει το σχεδιo σε dxf για να το εισαγουμε αρχικα... μηπως ειναι πιο γρηγορο τελικα να εχουμε δικο μας μπλοκακι που να μην χρειαζεται explode και ρυθμίσεις και να τα γραφουμε μονοι μας τα σιδερα.

Εμενα στους στυλους Γ μου σχεδιαζει μονο το περιγραμμα της διατομης δεν σχεδιαζει τους οπλισμούς! Το pro εχεις ή το FW;

Επίσης δεν εχει αναπτυγματα δοκών το Pro όπως το FW!!!

 

 

Και τα δύο έχω αλλά χρησιμοποιώ ακόμη το fw.πάντως ακούω πολλά παράπονα και από άλλους συναδέλφους για την ποιότητα των σχεδίων

και σε άλλα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδία μου παρουσιάστηκε ενα προβληματάκι στο fw για πρώτη φορά .

 

Πάντα παω στην απεικόνιση του φορέα και εκτυπώνω τον φορέα για να τον βάλω στο τεύχος . Αλλάξαμε εκτυπωτή στο γραφείο με αποτέλεσμα να μην μου εκτυπώνεται με τίποτα . Καμμία ιδέα ????????

 

Μπορώ να το εξάγω σαν φωτογραφία ????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.