Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι απο οτι ειδα και στο EC1 part4 που ειναι ειδικα για σιλο, η μελετη της ανωδομης μπορεί να αποτελέσει ενα πολυ καλο θεμα διπλωματικης εργασιας! :smile:

 

@ Stefanos

Αν με τον όρο truss εννοούν στοιχεια που δεν παραλαμβανουν καθόλου θλιπτικές τάσεις αλλα μόνο εφελκυσμούς τότε αυτό ειναι πολυ δύσκολο να προσομοιωθεί από ενα προγραμμα για την ανακυκλιζόμενη φόρτιση του σεισμού ειδικά, π.χ μόνο εφελκυόμενα ή μονο θλιβόμενα (για θεμελίωση) ελατήρια απο ότι ξερω μπορείς να προσομοιώσεις στο Sofistik τωρα στα εμπορικοτερα δεν το βλέπω πολυ πιθανό. Αν είναι ετσι κακώς που τα εχουν βάλει και σαν επιλογή διοτι τα μετετρεψα απο turss σε Β3D και υπάρχουν σημαντικες διαφορες σε όλο το φορεα.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία truss δεν τρέχουν, δεν ξέρω τι γίνεται αν αγοραστεί το μεταλλικό module

 

Μην λύσεις με πεπερασμένα και δυναμική, δεν διάβάζει σωστά τις μάζες από τα πεπερασμένα

με αποτέλεσμα να πολλαπλασιάζει τη μάζα.Δεν ξέρω αν αυτό λειτουργεί σωστά αν έχεις 3d πεπερασμένα

 

Γενικά είναι ..ψυχοβγάλτης!

 

τι εννοείς ΣτέφανοςΒ δε διαβάζει σωστά τις μάζες? Όταν γινέται χρήση των απλών πεπερασμένων(2d) για τις πλάκες ανωδομής στη θεμελίωση(και θέλει τα 3d) η γενικά έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

palex

 

άλλο τα truss στοιχεία (παραλαμβάνουν μόνο αξονικές,ούτε ροπή ,ούτε διάτμηση)

και άλλο τα μόνο εφελκυόμενα ή θλιβόμενα, που θέλουν μη γραμμική ανάλυση.

Δηλαδή στη δική μας περίπτωση έχουμε truss=B3d με release στις τέμνουσες και ροπές.

Όμως για κάποιο λόγο δεν δουλευουν, επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω τι θα παιχθεί τώρα

που θα βγεί το μεταλλικό module.

 

mek

 

εγώ έχω τα πεπερασμένα 2d και όταν πάω να λύσω μια πλάκα με 4 στύλους, με πεπερασμένα και δυναμική στα αποτελέσματα βλέπεις μάζες π.χ 1η ιδιομορφή με συμμετοχή 170% της μάζας!!επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω αν λειτουργεί σωστά αν έχεις τα πεπερασμένα 3d.

(radie με ελατήρια λύνω κανονικά με πεπερασμένα και ισοδύναμη στατική,εδώ δεν έχει πρόβλημα αφού η μάζα δεν συμμετέχει στο σεισμό)

 

(όταν λέμε πεπερασμένα 3d στο scada, ενοούμε πάλι thin plate-shel element ,αλλά με οποιοδήποτε σχήμα στο χώρο, όχι τα 3d cubik,

που έχουν τα γνωστά ξένα προγράμματα -παρατήρηση γιά όποιον δεν έχει το πρόγραμμα και μπορεί να μπερδευτεί από τα γραφόμενα)

 

ΣΗΜ.: φυσικά αν κάποιος συνάδελφος έχει παρατηρήσει κάτι διαφορετικό απο αυτά που αναφέρω, ας μας δείξει πως γίνεται, και φυσικά θα ανακαλέσω με μεγάλη μου χαρά

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε Β άσχετο με αυτό που κουβεντιάζετε,είμαι φρέσκος χρήστης του pro,ακόμα δοκιμές κάνω,έχεις λύσει ποτέ τρούλο με το pro?Απο την εταιρία μου είπαν ότι τον περνάς πολύ εύκολα με τα 3d πεπερασμένα.

Link to comment
Share on other sites

Για τρούλο πρέπει να έχεις τα επιφανειακά στο χώρο, που δεν τα έχω.

Πάντως με βάση το πως δουλευουν τα επιφανειακά σε 2 διαστάσεις, πρέπει η εισαγωγή και διακριτοποίηση τρουλου να είναι πολύ γρήγορη.Φτιάχνεις 2 κάθετα ημικύκλια ενώνεις κάτω με ένα κύκλο ή έλειψη και επιλέγεις μετά τις επιφάνειες (κάπως έτσι πιστευω θα γίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον!!! λύσε μας τις προηγούμενες απορίες ρε συνάδελφε

 

Οταν βρείς χρόνο, λύσε μια πλακίτσα με 4 κολώνες ,με δυναμική και πες μας στα αποτελέσματα δυναμικής τι μάζα βγάζει; σωστή ή αυξημένη;

(δες τα ποσοστά μάζας ανά ιδιομορφή αν έχουν άθροισμα <~100%)

 

Επίσης στις ιδιομορφές κινούνται και τα πεπερασμένα μαζί με τα γραμμικά;

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι σοβαρό,που λες ΣτέφανοςΒ. Το πρόγραμμα το μαθαίνω τώρα όταν μου μένει χρόνος,αλλά δεν έχει τύχει ακόμα να χρησιμοποιήσω τα 2D πεπερασμένα σε πλάκες λόγω συνήθων πλακων σε σχήμα και μέγεθος. Έχεις ρωτήση την υποστήριξη?Πήρες απάντηση? Όσο για τα 3D νόμιζα πως είναι χωρικά πεπερασμένα με κάποια αμφιβολία λόγω ότι είναι κάτι πολύ προχωρημένο για ελληνικό πρόγραμμα. Τελικά αν κατάλαβα είναι κι αυτά πεπερασμένα λεπτού πάχους απλά στο χώρο? Στη θεμελίωση(ειδικά για κοιτόστρωση μεγάλου παχους) κανονικά δε πρέπει να χρησιμοποιούνται και ανάλογα πεπερασμένα μεγάλου πάχους(τα 3D cubic που ανάφερες) γιατι τα έργα των διατμητικών δυνάμεων έχουν σεβαστή τιμή? Τέλος αυτό με την φαινόμενη συμμετοχή των πεπερασμένων της πλάκας στην ''κίνηση'' των ιδιομορφών τα πεπερασμένα πλάκας δεν έχουν επιλογή για μεμβρανική μόνο ή καμπτική μόνο λειτουργία, οπότε με την καμπτική(έχουμε αδέσμευτους όλους τους βαθμούς ελευθερίας στην πλάκα) παρουσιάζονται και παραμορφώσεις πλάκας κατα το σεισμό κάτι το οποίο έρχεται σε αντίθεση με την παραδοχη του κανονισμού ''ότι οι πλάκες απλά μεταφέρουν το σεισμικό φορτίο στον φορέα της κατασκευής''(μεμβρανική λειτουργία).

Link to comment
Share on other sites

Στα πεπερασμένα παράλληλα στους άξονες(2d),έχω παρατηρήσει αυτά που έγραψα,

Κάνε μια πλάκα με πεπ.και 4 στύλους και δες τι βγαίνει, είναι θέμα 5 λεπτων,(μπορεί να κάνω εγώ κάτι λάθος)

στα χωρικά τώρα δεν ξέρω αν αυτό διορθώνεται λόγω <<αδειοδότησης>>module.

Tα επιφανειακά στο χώρο ,δεν είναι 3d cubik, και προφανώς δεν κάνουν για στοιχεία με

3 διαστάσεις συγκρίσιμου μεγέθους, για συνήθης κοιτοστρώσεις με πάχος αρκετά μικρότερο

από τα μήκη, πλάτη, κάνουν μια χαρά π.χ 10μ*10μ*0.6μ.

Γενικά τα θέματα προσωμείωσης με πεπερασμένα θέλουν ,προσοχή,παραδοχές κ.τ.λ (όπως γνωρίζετε)

 

(Φυσικά αρμόδιος να μας διαφωτίσει είναι κάποιος με το αντίστοιχο module,γιατι εγώ μπορεί να κάνω και λάθος

γενικά σε τέτοια θέματα θέλω να είμαι προσεκτικός και να επιβεβαιώνω αυτά που λέω και με άλλους χρήστες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.