Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Υπαγωγή στο 50% της απόστασης που ορίζουν τα μέτρα ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας


Recommended Posts

δλδ εδω στην Τρυγονα, "επι Εθνικης οδου"  Τρικαλων- Ιωαννινων ....τι να πουμε???

[καπου εκει -ή στον Κορυδαλο- ηταν  και ενα τοιχος κατοικιας  στο οριο, που αφου τον γκρεμισαν 5-6 φορες   οι φορτηγατζηδες

τελικα  τον εβαλαν πιο μεσα...

https://www.google.gr/maps/@39.7885715,21.4116829,3a,75y,95.16h,78.67t/data=!3m6!1e1!3m4!1shnwQfdUsHn6kGhT6bSYTLg!2e0!7i13312!8i6656

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Το 1964 περάστηκε σε ΦΕΚ η διαπλάτυνση υφιστάμενης οδού του Δευτερεύοντος Εθνικού οδικού δικτύου διερχόμενη εντός οικισμού προ του 1923..

Το πλάτος της παραπάνω οδού εκατέρωθεν του άξονά της σχεδιάστηκε 15μ (15μ+15μ=30μ).

Από το 1964 έως σήμερα δεν πραγματοποιήθηκε η διαπλάτυνση της οδού και το κατάστρωμα της παρέμεινε 13μ.

Το 1987 εκδόθηκε Ο.Α.  σε οικόπεδο εντός του οριοθετημένου οικισμού προ του 1923 (δεν υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο) με πρόσωπο στην παραπάνω οδό.

Η οικία τοποθετήθηκε σε απόσταση 15μ από το όριο του καταστρώματος της οδού και όχι από το όριο της απαλλοτρίωσης.

Αυτό που βρήκα στο διαδίκτυο για το 1988 είναι το :

Προεδρικό διάταγμα 78/88 - Άρθρο pa

Παράστημα Α: Αποστάσεις γραμμής δόμησης από το οδικό δίκτυο

  Γνωρίζει κανείς τί ίσχυε το 1987 για την λήψη μέτρων ασφαλείας της υπεραστικής συγκοινωνίας?

Έχω διαβάσεις σχεδόν όλα τα post για το ΒΔ 23/10/1959 και τις τροποποιήσεις του αλλά δεν βρήκα άκρη.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα έχω ακίνητο σε ρύθμιση 4495 εκτός σχεδίου , το αγροτεμάχιο τέμνεται από γραμμή απαλλοτρίωσης και στο πρόσωπο του έχω τριτεύoν εθνικό δίκτυο  ζώνη του 50% (15 μ.) από άξονα οδού τέμνει τμήμα του υπό ρύθμιση ακινήτου. Για Αυτό το τμήμα λόγω και της ζώνης προβλέπεται κάποια απαλλαγή ή τηρείται κανονικά τα 15 μ ;

επίσης υπάρχει μεγάλη υψομετρική διαφορά μεταξύ οδού και τεμαχίου(+4 μ.) παίζει κάποιο ρόλο;

ευχαριστω

Edited by Pavlos33
μεταφορά στο σωστό θέμα. Διόρθωση ορθογραφίας κειμένου.
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 89:...παρά το όριο των διεθνών, εθνικών, επαρχιακών ή δημοτικών ή κοινοτικών οδών, εντός ζώνης  διάστασης ποσοστού πενήντα τοις εκατό (50%) των οριζόμενων από τη νομοθεσία περί μέτρων για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας, οι οποίοι ίσχυαν κατά την εκτέλεση ή εγκατάστασή  τους. 

Δες αυτό με το Bold μήπως το αυθαίρετο κατασκευάστηκε σε χρονολογία που ίσχυε διαφορετικό ΠΔ μέτρων ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας ή ο δρόμος δεν είχε ακόμη χαρακτηριστεί, αν και για να είναι σήμερα τριτεύον εθνικό δίκτυο, πιθανόν να ήταν μεγαλύτερης κατηγορίας δρόμος, ο οποίος δεν χρησιμοποιείται ή διανοίχτηκε άλλος μεταγενέστερα και αυτός υποβιβάστηκε σε κατηγορία. Σήμερα ισχύει το ΠΔ 209/98 και για το τριτεύον εθνικό δίκτυο η ελάχιστη απόσταση γραμμής δόμησης είναι τα 30 μ από τον άξονα, οπότε στα πρώτα 15 μ. από αυτόν δεν επιτρέπεται η υπαγωγή στο ν. 4495. Η υψομετρική διαφορά δεν παίζει ρόλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ

κάτι τελευταίο το ότι υπάρχει γραμμή απαλλοτριωσης μέσα την ζώνη των 15μ, επηρεάζει σε κάτι η ισχύουν τα 15μ??  στο Π.Δ. δεν κάνει κάποια αναφορά..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα, εχουμε ακίνητο εντός οικισμού <2000 με πρόσωπο σε πρωτεύουσα επαρχιακή οδό. Στο οικόπεδο υπάρχει κατοικία και περίφραξη στο όριο του δρόμου και δεν πληρούνται οι διατάξεις περί ασφαλείας υπεραστικές συγκοινωνία που ισχύουν σήμερα. Επειδή τα κτίσματα έχουν έτος κατασκευής το 1965 σύμφωνα με το νόμο πηγαίνω στις διατάξεις που ίσχυαν κατά την εγκατάσταση των αυθαιρέτων. Διαβάζοντας στο φόρουμ αλλά και μελετώντας τα ΒΔ/23-10-59  και ΒΔ/26-8-36 είδα ότι για τα εντός οικισμού ακίνητα δεν υπήρχε περιορισμός κατά τη χρονολογία εγκατάστασης τους (πριν το 1993). Πιστεύετε ότι μπορούν να ενταχθούν κανονικά στις διατάξεις του 4495 ;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

ΒΔ/26-8-36: 

"αι οικοδομαί αι ανεγειρόμεναι παρά τας (εθνικάς, επαρχιακάς) και δημοτικάς ή κοινοτικάς οδούς, πρέπει να απέχωσι της οδού τουλάχιστον κατά 6 μέτρα"

"Αι διατάξεις του παρόντος ισχύουσι μόνον δια τα τμήματα των αναφερομένων οδών, τα κείμενα γενικώς εκτός σχεδίου ρυμοτομίας, είτε εντός, είτε εκτός της ζώνης του σχεδίου ρυμοτομίας."

Νομίζω εδώ είσαι. Επίσης η περίφραξη δε νομίζω ότι απαγορέυεται. Εκτός αν μιλάμε για βαριά συμπαγή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, danaikaterina said:

ΒΔ/26-8-36: 

"αι οικοδομαί αι ανεγειρόμεναι παρά τας (εθνικάς, επαρχιακάς) και δημοτικάς ή κοινοτικάς οδούς, πρέπει να απέχωσι της οδού τουλάχιστον κατά 6 μέτρα"

"Αι διατάξεις του παρόντος ισχύουσι μόνον δια τα τμήματα των αναφερομένων οδών, τα κείμενα γενικώς εκτός σχεδίου ρυμοτομίας, είτε εντός, είτε εκτός της ζώνης του σχεδίου ρυμοτομίας."

Νομίζω εδώ είσαι. Επίσης η περίφραξη δε νομίζω ότι απαγορέυεται. Εκτός αν μιλάμε για βαριά συμπαγή κατασκευή.

Ευχαριστώ πάρα πολύ ! Λίγο μπερδεύτηκα με το «είτε εντός είτε εκτός της ΖΩΝΗΣ του σχεδίου ρυμοτομίας» !!! Τι εννοεί εδώ ; Τη ζώνη των οικισμών ;

Πάντως από ότι καταλαβαίνω δεν τίθεται θέμα Ορίων  ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας για τις εντός οικισμού κατασκευές που προϋφίστανται του 1993.

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταλαβαίνω ότι υπήρχε όριο 6 μέτρα σε κάθε περίπτωση εντός/εκτός. Μετά με το ΠΔ/59 αυξήθηκαν οι αποστάσεις για τα εκτός σχεδίου. Αρά θεωρητικά στα 3μ. τακτοποιείς. Δες αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις και από καμιά υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Εγώ καταλαβαίνω ότι υπήρχε όριο 6 μέτρα σε κάθε περίπτωση εντός/εκτός. Μετά με το ΠΔ/59 αυξήθηκαν οι αποστάσεις για τα εκτός σχεδίου. Αρά θεωρητικά στα 3μ. τακτοποιείς. Δες αν μπορείς να το επιβεβαιώσεις και από καμιά υπηρεσία.

Ευχαριστώ πολύ ! Θα ρωτήσω και θα ενημερώσω !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.