Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 089 - Ν. 4495/17] Υπαγωγή στο 50% της απόστασης που ορίζουν τα μέτρα ασφαλείας υπεραστικής συγκοινωνίας


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα παιδιά.

Εντός οικισμού σε επαφή με δρόμο υπάρχει ισόγεια οικοδομή με νόμιμη άδεια. Το οικόπεδο έχει φάτσα στο δρόμο 8 μέτρα .

Ο δρόμος βρίσκεται στο +-0.00 και το οικόπεδο βρίσκεται στο +2.50 μέτρα με αποτέλεσμα στην μία πλευρά του οικοπέδου υπάρχουν σκαλιά που σε οδηγούν από το ύψος του δρόμου στο ύψος του οικοπέδου πλάτους 1 μέτρου. Από τα υπόλοιπα 7 μέτρα τα 5 είναι σκαμμένα προς τα μέσα σε βάθος 2 μέτρα και γύρω γύρω έχουν πλίνθους με από πάνω πλάκα και στη συνέχεια το έδαφος του οικοπέδου. Αυτή η εσοχή χρησιμοποιείται  ως χώρος στάθμευσης. Από τη στιγμή που είναι σε επαφή με δημοτική οδό, άρα σίγουρα ανήκει στις απαγορεύσεις του άρθρου 89.

δ)παρά το όριο των διεθνών, εθνικών , επαρχιακών η δημοτικών οδών εντός ζώνης διάστασης ποσοστού 50%

Πως μπορεί να βγει η βεβαίωση για μεταβίβαση ακινήτου;

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι να μπαζώσει το πάρκινγκ γιατί να αφαιρεθεί δε  γίνεται, καθώς αν αφαιρεθεί θα πέσει μέρος του οικοπέδου.

 

Βάζε σημεία στίξης χωρίς να πατάς enter για αλλαγή γραμμής ξεκινώντας κάθε λέξη νέας πρότασης με κεφαλαίο γράμμα. Το κείμενο τροποποιήθηκε καταλλήλως.

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

 

Σε εντός οικισμού<2000 κάτοικων έχω νομίμως υφιστάμενο κτήριο ως προ του 1955 στο οποίο βγήκε ΟΑ το 1979 για μικρή προσθήκη, κατεδάφιση ορόφου και υποστύλωση ισογείου (κατάστημα) ο ιδιοκτήτης το 1988 έκανε αυθαίρετη προσθήκη ορόφου (στο ίδιο περίγραμμα του ισογείου)

Το θέμα μας είναι ότι έχουμε πρόσωπο σε Πρωτεύων επαρχιακή άρα απόσταση απο τον αξονα 10 μ.

το νομίμως υφιστάμενο ισόγειο εφάπτεται της επαρχιακής (είναι στην πλατεία του χωρίου) 

 

Η Ερώτηση μου είναι η εξής: Υπάρχει κάποια παρεκκλιση με την οποία θα ισχυριστώ οτι η προσθήκη είναι εντός νομίμου περιγράμματος και άρα εξαιρείτε της απαγόρευσης υπαγωγής στον 4495 άρθρο 89 παρ δ) περί ασφάλειας υπεραστικής συγκοινωνίας? 

Γιατί η λογική λέει οτι και να κατεδαφιστεί ο αυθαίρετος όροφος Λόγω ασφάλειας υπεραστικής, πάλι το νομίμως υφιστάμενο ισόγειο θα 'εμποδίζει' την ασφάλεια! :) 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, 

τακτοποίηση αυθαιρέτου σε παραδοσιακό οικισμό, με τμήμα εθνικής δευτερευούσης οδού να περνά μέσα από τον οικισμό. Το οικόπεδο έχει πρόσωπο στην εθνική οδό. Ισόγεια κατοικία με επέκταση, ύστερα από άδεια δόμησης, και πάνω στην επέκταση αυθαίρετη προσθήκη καθ'ύψος. Υποχρεωτική απόσταση από άξονα οδού 7,5μ. Όλα καλά και όλα με απόσταση >7,5μ. Εκτός από μια ξύλινη πέργκολα με κεραμοσκεπή που το 30% της επιφάνειας της βρίσκεται εντός υποχρεωτικής απόστασης 7,5μ. Μπορεί να τακτοποιηθεί ή πρέπει να την μικρύνει για να κάνει συμβόλαιο;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδες  τι επιτρέπεται

παρά το όριο των διεθνών, εθνικών, επαρχιακών ή δημοτικών ή κοινοτικών οδών, εντός ζώνης 
διάστασης ποσοστού πενήντα τοις εκατό (50%) των οριζόμενων από τη νομοθεσία περί μέτρων για 
την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας
, οι οποίοι ίσχυαν κατά την εκτέλεση ή εγκατάστασή 
τους.
Εξαιρούνται αυθαίρετες κατασκευές και αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις σε κτίρια για τα οποία 
έχει χορηγηθεί νομίμως οικοδομική άδεια, σε μικρότερη απόσταση από τα οριζόμενα στην παρούσα 
περίπτωση, καθώς και αυτοτελείς κατασκευές που περιλαμβάνονται στην παρ.7 (*) του άρθρου 17 του 
ν.4067/2012,  εκτός  της  περίπτωσης  δ  αυτής
,  καθώς  και  αυθαίρετες  κατασκευές  και  αυθαίρετες 
αλλαγές χρήσης τουριστικών εγκαταστάσεων που βρίσκονται σε επαφή με τα όρια δημοτικών ή 
κοινοτικών  οδών,  σε  απόσταση  μικρότερη  από  τα  οριζόμενα  στην  παρούσα  αλλά  σε  κάθε 
περίπτωση εκτός των ορίων απαλλοτρίωσης και με την προϋπόθεση ότι λειτουργούσαν και είχε 
χορηγηθεί άδεια λειτουργίας από τον Ε.Ο.Τ. πριν από τις 28.7.2011, 

(*) περίπτωση ια, άρθρου 17 παρ 7:  Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ. 

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Καλησπέρα, παρακολούθησα την προηγούμενη συζήτηση και ήθελα να ρωτήσω το εξής. Αν από το όριο του δρόμου πρέπει οι κατασκευές να γίνονται σε απόσταση τουλάχιστον 2,50 μέτρων, τότε με βάση το παραπάνω μπορούν να τακτοποιηθούν στο Νόμο αν έχουν απόσταση 1,25 μ. Αφού δεν απαγορεύεται λοιπόν η τακτοποίηση σε πρώτη φάση , σε δεύτερη φάση πρέπει να δηλωθεί τυχόν υπέρβαση πλάγιας απόστασης ?  (αν και δεν είναι πλάγια απόσταση αλλά απόσταση από την πρόσοψη του οικοπέδου)

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Ομολογώ οτι από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε. 

Δ είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε :
3,00 μ. + 0,10 Η.

δ είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε :
2,50 μ. + 0,05 Η.

Αυτό ισχύει τόσο εντός σχεδίου όσο και εντός ορίων οικισμού ή εντός οικισμών προ 1923;; 

Δηλαδή εγώ αν έχω στην τομή του διαγράμματος κάλυψης Η=3.1μ. μπορώ να κάνω στέγαστρο ισόγειας βεράντας μέχρι 1/4*(3,00+0.1*3,1)= 0,83;;; Και αν είναι παραπάνω δεν τακτοποιείται; Στην δική μου περίπτωση έχω ένα στέγαστρο που είναι μεγαλύτερο του 1/4Δ ή δ και βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 7,5μ. από τον άξονα της εθνικής οδού. Επίσης, το οικόπεδο είναι σε ψηλότερη στάθμη από το δρόμο και η πρόσβαση γίνεται με πέτρινη σκάλα κλειστή. Το σπίτι είναι από το 1930 και η σκάλα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη υπήρχε από πολύ παλιά. Εκεί τί γίνεται; Η σκάλα είναι οριστικά αυθαίρετη;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, pol_michanikos said:

@Pavlos33 ....Αν από το όριο του δρόμου πρέπει οι κατασκευές να γίνονται σε απόσταση τουλάχιστον 2,50 μέτρων, τότε με βάση το παραπάνω μπορούν να τακτοποιηθούν στο Νόμο αν έχουν απόσταση 1,25 μ. Αφού δεν απαγορεύεται λοιπόν η τακτοποίηση σε πρώτη φάση , σε δεύτερη φάση πρέπει να δηλωθεί τυχόν υπέρβαση πλάγιας απόστασης ?  (αν και δεν είναι πλάγια απόσταση αλλά απόσταση από την πρόσοψη του οικοπέδου)

Για να επέλθει απαγόρευση λόγω μέτρων ασφαλείας συγκοινωνίας (δες το ΠΔ 209/98) θα πρέπει να έχεις χαρακτηρισμένο κύριο δημοτικό δρόμο και τότε η ελάχιστη απόσταση δόμησης θα είναι τουλάχιστον 3 μ από το όριό του. Έχε υπόψη ότι πολλές φορές σε οικισμούς επιτρέπεται (ή και επιβάλλεται) να τηρείται η διαμορφωμένη γραμμή δόμησης. Τώρα, αν έχεις διάταξη σε προ 23 οικοπέδου άνω των 500 τμ που όριζε απόσταση δόμησης 4 μ εσώτερα ή οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, όπου στο άρθρο 6 του ΦΕΚ 181/Δ/85 και σε περίπτωση οικοπέδου επιφάνειας μεγαλύτερης των 500 τμ ορίζεται η γραμμή δόμησης εσώτερα κατά 2,50 μ (μάλλον αυτή την περίπτωση "φωτογραφίζεις", και το κτίριο τοποθετήθηκε σε μικρότερη απόσταση από τα 2,50 μ, τότε καταρχήν δεν απαγορεύεται η τακτοποίησή του με την επιφύλαξη της αναφοράς μου περί μέτρων ασφαλείας (3 μ από το όριο κύριας δημοτικής οδού). Το αν θα βάλεις παραβίαση πρασιάς που μάλλον θα είναι το κύριο ερώτημά σου, το έχουμε συζητήσει στο φόρουμ (αν θυμάμαι καλά θα είναι στο θέμα παραβίασης πλάγιας απόστασης), η γνώμη μου είναι να μην βάλεις διότι προκήπιο ορίζεται μόνο σε εντός ρυμοτομικού σχεδίου περιοχή. Άλλο βεβαίως είναι να προσομοιάζει με προκήπιο και άλλο να είναι προκήπιο. Η πρώτη περίπτωση προσομοίωσης χρησιμοποιείται κατά την έκδοση άδειας. Η δεύτερη (το να μην θεωρείται προκήπιο) αφορά την τακτοποίηση, η οποία όπως έχουμε πει πολλές φορές είναι μια διαδικασία που δεν έχει καμία σχέση με έκδοση Ο.Α. Άρα, μπορείς να επιλέξεις (κατά την άποψή μου) μια παράβαση η οποία είναι κοντά στην παραβίαση πρασιάς, για να καταχωρηθεί συστημικά η παράβαση. Η μόνη κοντινή παράβαση, είναι αυτή της παραβίασης Δ. Οπότε με μια σωστή επεξήγηση στην Τ.Ε μπορείς να την χρησιμοποιήσεις.

2 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

@Pavlos33 Ομολογώ οτι από αλλού το περίμενα και από αλλού μου ήρθε. 

Δ είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε :
3,00 μ. + 0,10 Η.

δ είναι η απόσταση του κτιρίου από τα όρια οικοπέδου ή κτιρίου, κατά περίπτωση, και ορίζεται σε :
2,50 μ. + 0,05 Η.

Αυτό ισχύει τόσο εντός σχεδίου όσο και εντός ορίων οικισμού ή εντός οικισμών προ 1923;; 

Δηλαδή εγώ αν έχω στην τομή του διαγράμματος κάλυψης Η=3.1μ. μπορώ να κάνω στέγαστρο ισόγειας βεράντας μέχρι 1/4*(3,00+0.1*3,1)= 0,83;;; Και αν είναι παραπάνω δεν τακτοποιείται; Στην δική μου περίπτωση έχω ένα στέγαστρο που είναι μεγαλύτερο του 1/4Δ ή δ και βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη των 7,5μ. από τον άξονα της εθνικής οδού. Επίσης, το οικόπεδο είναι σε ψηλότερη στάθμη από το δρόμο και η πρόσβαση γίνεται με πέτρινη σκάλα κλειστή. Το σπίτι είναι από το 1930 και η σκάλα σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη υπήρχε από πολύ παλιά. Εκεί τί γίνεται; Η σκάλα είναι οριστικά αυθαίρετη;

Τα παραπάνω που αναφέρεις αναφορικά με τις πλάγιες αποστάσεις δεν έχουν σχέση με οικισμούς. Στους οικισμούς έχουμε 2,50 μ ή 0.00.

Ότι δεν τακτοποιείται ξηλώνεται. 

Η πέτρινη σκάλα "κλειστή" τι σημαίνει;

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Για να επέλθει απαγόρευση λόγω μέτρων ασφαλείας συγκοινωνίας (δες το ΠΔ 209/98) θα πρέπει να έχεις χαρακτηρισμένο κύριο δημοτικό δρόμο και τότε η ελάχιστη απόσταση δόμησης θα είναι τουλάχιστον 3 μ από το όριό του. Έχε υπόψη ότι πολλές φορές σε οικισμούς επιτρέπεται (ή και επιβάλλεται) να τηρείται η διαμορφωμένη γραμμή δόμησης.

Έχω χαρακτηρισμένη εθνική οδό σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση ΔΜΕΟ/ε/ο/779/1995 - ΦΕΚ-800/Β/14-9-1995  ως δευτερεύουσα, η οποία καταλήγει στον οικισμό που τακτοποιώ. Πρόκειται για οικισμό κάτω των 5000 που έχει σε ένα τμήμα του σχέδιο πόλης από το 1927. Στο υπόλοιπο τμήμα στο οποίο ανήκει το οικόπεδο οι όροι δόμησης που αναφέρονται είναι με βάση το Π.Δ. 2/13.3.1981(ΦΕΚ138Δ'). Να σημειώσω πως ο οικισμός είναι χαρακτηρισμένος ως παραδοσιακός με Υπουργική απόφαση το 1976. Σε όλες τις άδειες ο δρόμος αναφέρεται ως κοινοτικός, αλλά στην ουσία μέχρι ένα σημείο που τελειώνει είναι εθνική οδός. Συνεπώς, γιατί δεν εμπίπτω στις αποστάσεις ασφαλείας υπεραστικών συγκοινωνιών; 

Προεδρικό διάταγμα 209/98 - Άρθρο 2

 

4. Οι διατάξεις του άρθρου 2 του παρόντος διατάγματος δεν ισχύουν:

α) για τους παραδοσιακούς οικισμούς, τα παραδοσιακά τμήματα οικισμών και τα ιστορικά κέντρα πόλεων,

β) για τους αξιόλογους οικισμούς, όπως αυτοί κατηγοριοποιούνται και οριοθετούνται με απόφαση Νομάρχη, σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα της 24-04-1985 (ΦΕΚ 181/Δ/1985) όπως ισχύει.

Το 4α. μήπως είναι η λύση για την υπόθεση; Αφού έχω χαρακτηρισμένο παραδοσιακό οικισμό που απαλλάσεται από τις διατάξεις του άρθρου 2, μπορώ να προχωρήσω σε τακτοποίηση; 

40 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Η πέτρινη σκάλα "κλειστή" τι σημαίνει;

Εννοώ πως η σκάλα αποτελεί διαμόρφωση του εδάφους για να έχει πρόσβαση από το όριο του με τον δρόμο στην στάθμη που είναι χτισμένη η κατοικία 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 17/9/2020 at 9:38 ΜΜ, Pavlos33 said:

Για να επέλθει απαγόρευση λόγω μέτρων ασφαλείας συγκοινωνίας (δες το ΠΔ 209/98) θα πρέπει να έχεις χαρακτηρισμένο κύριο δημοτικό δρόμο και τότε η ελάχιστη απόσταση δόμησης θα είναι τουλάχιστον 3 μ από το όριό του. Έχε υπόψη ότι πολλές φορές σε οικισμούς επιτρέπεται (ή και επιβάλλεται) να τηρείται η διαμορφωμένη γραμμή δόμησης. Τώρα, αν έχεις διάταξη σε προ 23 οικοπέδου άνω των 500 τμ που όριζε απόσταση δόμησης 4 μ εσώτερα ή οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, όπου στο άρθρο 6 του ΦΕΚ 181/Δ/85 και σε περίπτωση οικοπέδου επιφάνειας μεγαλύτερης των 500 τμ ορίζεται η γραμμή δόμησης εσώτερα κατά 2,50 μ (μάλλον αυτή την περίπτωση "φωτογραφίζεις", και το κτίριο τοποθετήθηκε σε μικρότερη απόσταση από τα 2,50 μ, τότε καταρχήν δεν απαγορεύεται η τακτοποίησή του με την επιφύλαξη της αναφοράς μου περί μέτρων ασφαλείας (3 μ από το όριο κύριας δημοτικής οδού).

Καλησπέρα, μήπως ξέρουμε που υπάρχει ο ορισμός για την <Κύρια δημοτική οδό >? Το μόνο σχετικό που έχω βρει είναι στο ΦΕΚ 270 Δ/ 1985 άρθρο 1 παρ.2, αλλά αυτό αφορά γήπεδα και όχι οικόπεδα.

1) Στη δικιά μου την περίπτωση, ο δημοτικός δρόμος πλάτους 8μ. στον οποίο έχει πρόσωπο το οικόπεδο, καταλήγει σε έναν άλλο δρόμο ο οποίος διατρέχει όλον τον οικισμό και βρίσκεται περίπου στον μέσον του και ο οποίος καταλήγει σε επαρχιακή οδό.

Με αυτα τα στοιχεία η οδός μπροστά από το οικόπεδο δεν ειναι κύρια δημοτική ?

2) Ο οικισμος δεν ειναι προ 23, έχει διανομή του 1927, οριοθετηθηκε με το ΦΕΚ 181/Δ 1985 και συμπληρωματικά με Απόφαση Νομάρχη το 1986. Το οικόπεδο είναι πάνω από 500 τμ και τα κτίρια με τις αυθαιρεσίες έγιναν μεταξύ 1972-1983.

Οπότε εγώ που πρέπει να βασιστώ για να δω ποια είναι ελάχιστη απόσταση που πρέπει να βρίσκεται το κτίριο?

 

Edited by pol_michanikos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.