Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλείσιμο μπαλκονιού


kostas1922

Recommended Posts

Γεια σας στο ένα μπαλκόνι του σπιτιού μου ,έχω κλείσει με αλουμίνοκατασκευή τη δεξιά πλευρά του .Ο λόγος που το έκανα ήταν για προστασία από αέρα και βροχή .Οι άλλες δυο πλευρές είναι ανοικτές κανονικά .Γνωριζει κάνεις αν αυτό που έχω κάνει είναι νόμιμο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι παράνομο, αν εχει γίνει πριν τις 18-7-2011 μπορεί να τακτοποιηθεί με τους ισχύοντες νόμους, 

Link to comment
Share on other sites

είναι παράνομο, αν εχει γίνει πριν τις 18-7-2011 μπορεί να τακτοποιηθεί με τους ισχύοντες νόμους,

δεν έχω κλείσει το μπαλκόνι και είναι παράνομο ;δηλαδή αν το έκανα μετά το 2011 θα ήταν νόμιμο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

....είναι παράνομο!!!

σιγουρα;τζαμί έχω βάλει το πλαίσιο του είναι από αλουμίνιο βιδωμένο στο πάνω και κάτω μέρος του μπαλκονιού

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κε Κώστα καλημέρα.

Όπως σας είπαν και παραπάνω είναι παράνομο. Ο λόγος εντελώς χονδρικά αν θέλετε, είναι ότι δεν υφίσταται η κατασκευή αυτή σύμφωνα με την οικοδομική άδεια.
 
Πέραν τούτου:
 
1) Αν πληρούνται οι χρονικές προϋποθέσεις του ν.4495/2017 μπορεί να ενταχθεί στο νόμο και να ρυθμισθεί η αυθαιρεσία για τα επόμενα 30 χρόνια.
 
2) Αν δεν πληρούνται οι χρονικές προϋποθέσεις του ν.4495/2017 δεν μπορεί να ενταχθεί στο νόμο και να ρυθμισθεί η αυθαιρεσία για τα επόμενα 30 χρόνια και θα πρέπει να επανέρθει στην αρχική κατάσταση σύμφωνα με την άδεια.
Σε υποθετική περίπτωση καταγγελίας και αυτοψίας από αρμόδιο δημόσιο όργανο, θα βεβαιωθεί το ανάλογο πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης για αυτή την κατασκευή. Στην περίπτωση αυτή, έχετε υπόψη, ότι η αυτοψία μπορεί να εντοπίσει και άλλες παραβάσεις τις οποίες --εκ θέσεως-- δεν γνωρίζεται.
 
Θα σας πρότεινα λοιπόν, για να λυθούν πλήρως οι ανησυχίες σας και οι προβληματισμοί σας, να επισκεφθείτε κάποιον μηχανικό της περιοχής σας, προκειμένου να σας ενημερώσει τόσο για αυτή την παράβαση που περιγράφετε όσο και για αυτές που όπως παραπάνω ανέφερα, πιθανόν, να υφίστανται και να μην γνωρίζεται. Σε πιθανή μελλοντική δικαιοπραξία (πώληση, γονική παροχή, κλπ) ή/και καταγγελία θα εντοπισθούν. Επίσης θα σας ενημερώσει σε κάθε περίπτωση και για το συνολικό οικονομικό αποτέλεσμα που περιλαμβάνει το πρόστιμο [σε κάθε περίπτωση] καθώς και την αμοιβή του για τις υπηρεσίες που θα σας παράσχει.
 
Ελπίζω να σας κάλυψα σε αρκετά μεγάλο βαθμό.
Και πάλι την καλημέρα μου ... [καλημέρες και στους συναδέλφους]
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι επί του θέματος.

Αν είναι προ του 2011 θα πάει σαν κτηριοδομική παράβαση στην κατηγορία 3?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το έβαζα παράβαση αναλυτικού (αυθαιρεσία που δεν αντιστοιχεί σε εμβαδόν) οπότε  κατηγορία 4 

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα το "εξαφάνιζα" και στη θέση του θα έβαζα τέντα..... Θα μου κόστιζε λιγότερο, θα ήταν και "νόμιμη"!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.