Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπλοκάκι για εργασία σε ερευνητικό πρόγραμμα


Dio77

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ και 10 χρόνια, έχοντας εργαστεί μόνο ως μισθωτός (η σελίδα του ΕΦΚΑ με αναφέρει ώς μισθωτό-παράλληλα αυτοαπασχολούμενο). Πρόκειται να εργαστώ ως μεταδιδάκτορας σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα σε πανεπιστήμιο, δραστηριότητα που δεν απαιτεί υπογραφή, και μου έχουν πει ότι θα χρειαστώ μπλοκάκι. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βγάλω μπλοκάκι χωρίς να ανοιξώ βιβλία μηχανικού, αφού στην ουσία δεν πρόκειται να σκήσω το επάγγελμα αλλά πάλι θα είμαι σαν μισθωτός?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ και 10 χρόνια, έχοντας εργαστεί μόνο ως μισθωτός (η σελίδα του ΕΦΚΑ με αναφέρει ώς μισθωτό-παράλληλα αυτοαπασχολούμενο). Πρόκειται να εργαστώ ως μεταδιδάκτορας σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα σε πανεπιστήμιο, δραστηριότητα που δεν απαιτεί υπογραφή, και μου έχουν πει ότι θα χρειαστώ μπλοκάκι. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βγάλω μπλοκάκι χωρίς να ανοιξώ βιβλία μηχανικού, αφού στην ουσία δεν πρόκειται να σκήσω το επάγγελμα αλλά πάλι θα είμαι σαν μισθωτός?

 

Ευχαριστώ

Ελεύθερος επαγγελματίας δηλαδή απλά στην κλίμακα των μισθωτών η φορολόγηση. Εγώ θα μίλαγα με έναν λογιστή που ούτως ή άλλως είναι απαραίτητος για τα μπλόκακια.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by andreastz
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

Είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ εδώ και 10 χρόνια, έχοντας εργαστεί μόνο ως μισθωτός (η σελίδα του ΕΦΚΑ με αναφέρει ώς μισθωτό-παράλληλα αυτοαπασχολούμενο). Πρόκειται να εργαστώ ως μεταδιδάκτορας σε ένα ερευνητικό πρόγραμμα σε πανεπιστήμιο, δραστηριότητα που δεν απαιτεί υπογραφή, και μου έχουν πει ότι θα χρειαστώ μπλοκάκι. Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να βγάλω μπλοκάκι χωρίς να ανοιξώ βιβλία μηχανικού, αφού στην ουσία δεν πρόκειται να σκήσω το επάγγελμα αλλά πάλι θα είμαι σαν μισθωτός?

 

Ευχαριστώ

 

Κάνεις έναρξη επαγγέλματος στη εφορία δηλώνοντας ότι προσφέρεις υπηρεσίες ερευνητικές (υπάρχουν αντίστοιχοι ΚΑΔ).

Στο ΑΠΥ που εκδίδεις γνωστοποιείς ότι κάνεις χρήση της παρ.9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016, ο οποίος περιγράφει μισθωτή εργασία με μπλοκάκι υπό τις ισχύουσες προϋποθέσεις της τακτικής φύσης της εργασίας και του μοναδικού εργοδότη.

 

Αν δικαιούσαι να απαλλαγείς και από την απόδοση ΦΠΑ υπάρχει και μία άλλη σχετική διάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ΦΠΑ ψαξτο, έχει ενδιαφέρον (αν και εφόσον εμπίπτεις στις περιπτώσεις που ορίζει ο νόμος). Μην πας σε ΔΟΥ, ποτέ δεν έβγαλα άκρη μαζί τους, θα σου λένε πράγματα από το κεφάλι τους. Έχω πληρώσει και εγώ τα κερατιάτικα σε ερευνητικά στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας συνάδελφοι,

Έχω βρει μία θέση σε πανεπιστημιακό ερευνητικό πρόγραμμα και για την πληρωμή μου, μου είπανε ότι πρέπει να έχω μπλοκάκι (δεν έχω και δεν εργάζομαι κάπου αλλού).

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το αν είναι καλύτερα να γραφτώ στο Τ.Ε.Ε. ή στο εμπορικό και βιομηχανικό επιμελητήριο ως ερευνητής, ώστε να ανοίξω βιβλία στην εφορία;

Επίσης, από ό,τι έχω καταλάβει διαβάζοντας στο site αν εγγραφώ στο Τ.Ε.Ε. , εν συνεχεία πάω εφορία, ανοίγω βιβλία και πληρώνω εισφορές από την ώρα που γράφομαι στην εφορία και όταν τελειώσω από το πρόγραμμα (αν δε βρω κάτι άλλο) πάω εφορία κλείνω τα βιβλία και σταματάω να πληρώνω εισφορές, μένοντας εγγεγραμμένος μόνο στο Τ.Ε.Ε. . Σωστά έχω καταλάβει;

Τέλος, θα μπορούσατε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες για την απαλλαγή απόδοσης Φ.Π.Α. η οποία αναφέρεται στα ακριβώς από πάνω μηνύματα;

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και το χρόνο σας.

Edited by papakias1234567
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2018 at 1:14 ΠΜ, papakias1234567 said:

Γεια σας συνάδελφοι,

Έχω βρει μία θέση σε πανεπιστημιακό ερευνητικό πρόγραμμα και για την πληρωμή μου, μου είπανε ότι πρέπει να έχω μπλοκάκι (δεν έχω και δεν εργάζομαι κάπου αλλού).

Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για το αν είναι καλύτερα να γραφτώ στο Τ.Ε.Ε. ή στο εμπορικό και βιομηχανικό επιμελητήριο ως ερευνητής, ώστε να ανοίξω βιβλία στην εφορία;

Επίσης, από ό,τι έχω καταλάβει διαβάζοντας στο site αν εγγραφώ στο Τ.Ε.Ε. , εν συνεχεία πάω εφορία, ανοίγω βιβλία και πληρώνω εισφορές από την ώρα που γράφομαι στην εφορία και όταν τελειώσω από το πρόγραμμα (αν δε βρω κάτι άλλο) πάω εφορία κλείνω τα βιβλία και σταματάω να πληρώνω εισφορές, μένοντας εγγεγραμμένος μόνο στο Τ.Ε.Ε. . Σωστά έχω καταλάβει;

Τέλος, θα μπορούσατε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες για την απαλλαγή απόδοσης Φ.Π.Α. η οποία αναφέρεται στα ακριβώς από πάνω μηνύματα;

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο και το χρόνο σας.

Αν μπορείς να το περάσεις σε ΟΑΕΕ (π.χ. Πληροφορικάριος) είναι καλύτερα για να γλυτώσεις το 11% (το κάνουν πολλοί Ηλεκτρολόγοι εκεί που είμαι τώρα). Και ξεχνα τελείως το ΤΕΕ μην μπλέκεις.

Απαλλαγή εχεις επείδη ειναι δημοσιο το Πανεπιστήμιο αν ειναι Horizon. Νομίζω ισχύει και στα interreg αλλα πρεπει να ρωτήσεις τον ΕΛΚΕ σου. Απαλλάσσεσαι βάση ΠΟΛ 1128/97 κι ότι αλλο σου πουν (έχω δει τετοια φαινόμενα) είναι λάθος (γιατί είναι γκρίζα ζώνη είναι η αλήθεια). Αλλά και πάλι το διευκρινίζεις με τον ΕΛΚΕ σου. Προσοχή ΔΕΝ ισχύει για ολες τις κατηγορίες προγραμμάτων.

Edited by Baudolino
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω βρει μία θέση σε ερευνητικό πρόγραμμα και για την πληρωμή μου, μου είπανε ότι πρέπει να έχω μπλοκάκι αυτοαπασχολούμενου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι μόλις τελείωσα τη σχολή και δεν έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ώστε να να κάνω έναρξη εργασιών ως μηχανικός. Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να βγάλω κάποιο μπλοκάκι που να μην απαιτεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, GeorgePapa said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω βρει μία θέση σε ερευνητικό πρόγραμμα και για την πληρωμή μου, μου είπανε ότι πρέπει να έχω μπλοκάκι αυτοαπασχολούμενου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι μόλις τελείωσα τη σχολή και δεν έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ώστε να να κάνω έναρξη εργασιών ως μηχανικός. Μήπως γνωρίζετε αν μπορώ να βγάλω κάποιο μπλοκάκι που να μην απαιτεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνήθως στην πρόσκληση ζητούν συγκεκριμμένο πτυχίο το οποίο και απαιτεί άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Πρώτα ξεκαθάρισε αυτό με τον επιστημονικό υπεύθυνο του έργου και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.