Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόσθετα ένσημα 7 χρόνια μετά την αποπεράτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα

Σε οικοδομή με άδεια του 2010, είχαν βγει συγκεκριμένα ένσημα. Προέκυψαν αυθαιρεσίες, 3843, τακτοποίηση κλπ, τα κλασσικά, οπότε πήγα φωτογραφίες στο ΙΚΑ με το τι έχει γίνει, για να ακυρώσουν τα πρόστιμα/ένσημα που ήταν επιπλέον.

Στην οικοδομή προβλεπόταν στον περιβάλλοντα χώρο λιθοδομές για αναβαθμούς, οι οποίοι έγιναν ακριβώς όπως στα σχέδια (οι αυθαιρεσίες ήταν άλλες - ψιλολόγια στο κτίριο).

Πάω στο ΙΚΑ τις φωτογραφίες από τον περιβάλλοντα χώρο και μου λένε ότι θέλουν επιπλέον πίνακα 3 για τις λιθοδομές του περιβάλλοντα χώρου, καθώς ήταν πολλές για να χωρέσουν στα λοιπά ένσημα. Το τοπογραφικό είχε πλήρως σχεδιασμένες τις λιθοδομές, τις στάθμες και γενικά ήταν γνωστή η κατασκευή.

Είναι λογική η απαίτηση του ΙΚΑ 7 χρόνια μετά; (Δεν πρόλαβα να περάσει και η δεκαετία....)

 

Επίσης στον πίνακα 3 βλέπω τιμή για λιθοδομή σε τ.μ. Αυτή είναι για χτίσιμο και από τις δύο μεριές;

Δηλαδή εγώ που έχω αναβαθμούς και το χτίσιμο είναι μονόμπαντο, βάζω τα μισά μέτρα; Παίζει ρόλο το πάχος της λιθοδομής. Τα πεζούλια είναι 40εκ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και πρέπει να προβείς σε υποβολή ένστασης

(το αν θα κερδίσεις ή όχι εξαρτάται από  σένα και από το τι και πως θα το επικαλεστείς)

 

υ.γ η παραγραφή συντελείται με την συμπλήρωση 10ετίας

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τη νομοθεσία του 2014 (νέοι πίνακες 1 κλπ) αναγράφεται αυτό πάνω στον πίνακα για τις διαμορφώσεις και περιφράξεις. 

Αλλά εσένα το έργο είναι παλαιότερο. Δε ξέρω τι εγκυκλίους έχουν αυτοί για τα εκκρεμή έργα.

Ξεκίνα με ένσταση. Βέβαια αν το τραβήξουν και αυτοί και πάει δικαστήριο οι πιθανότητες να κερδίσεις είναι ας πούμε ..μικρές (οπότε θα προσθέσεις και το δικηγόρο μετά στα έξοδα)!

 

ΥΓ γενικώς γίνεται χαμός πάντως, πλέον ελέγχονται τα πάντα λίγο πριν τη 10ετία και παντού μα παντού βγαίνουν πρόσθετα.

Εδώ εγώ έκανα και νομιμοποίηση - τακτοποίηση και πάλι άφησαν απαίτηση 20 ενσήμων γιατί δεν είχε δάπεδο η σοφίτα (που ανάθεμα αν θα αποκτήσει ποτέ), ως μη εκτελεσμένες βέβαια όχι με πρόστιμα

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα με το τι φαίνεται στις μελέτες, το ΙΚΑ καθορίζει (αυθαίρετα) έναν ελάχιστο αριθμό ημερομισθίων ανά εργασία 

έκανες το λάθος να πας στο ΙΚΑ αποδεικτικά στοιχεία (λιθοδομές, κλπ)

και δεν μπορείς να το αναιρέσεις

τώρα, θα χορέψεις στο ρυθμό τους...

 

Πάντως, υπάρχει δεδικασμένο εις βάρος του ΙΚΑ (για αυθαίρετο προσδιορισμό ημερομισθίων)

Το ρώτημα είναι αν συμφέρει οικονομικά (δικαστικά έξοδα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.