Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή καμινάδας απο την πρόσοψη κτηρίου


PanosG

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

PanosG που πήγες? πήγες να δεις τι χώρους  φωτίζει ο φωταγωγός?

 

Αυτός ο φωταγωγός 70Χ50  δεν θεωρείται φωταγωγός γιατί δεν έχει τις ελάχιστες διαστάσεις (π.χ για wc 1,20χ1,20)

 

 

Οπότε η γνώμη μου είναι

ότι θα πρέπει να δεις τα σχέδια τις οικ άδειας

 

και αν μεν προβλέπονταν με διαστάσεις μεγαλύτερες ο σημερινός φωταγωγός είναι παράνομος (και αφού είναι παράνομος δεν μπορείς να εκδώσεις μικρής κλίμακας αν δεν ρυθμιστεί με τον Ν 4495/17)

 

αν όμως δεν προβλέπονταν στα σχέδια τις Ο.Α τότε κάλλιστα (αν δεχθεί ο νοικοκύρης σου) μπορείς να περάσεις από αυτόν τον  καπναγωγός σου (αν μπορέσεις λόγω των μικρών διαστάσεων του- εκδίδοντας μικρής κλίμακας) Πρόσεξε όμως την καλή ποιότητα των υλικών του , τις ενώσεις του και την ένταση  θορύβου του μηχανισμού της ταράτσας γιατί πολλές περιπτώσεις καταλήγουν σε καταγγελίες ακόμα και από τους νοικοκύρηδες  

Link to comment
Share on other sites

Με 700Χ500 φωταγωγό θα είσαι αρκετά περιορισμένος. Το πιο πιθανό είναι να μην μπορείς να χηριμοποιήσεις ολόκληρη τη διατομή, οπότε ο καπναγωγός σου θα είναι 600Χ400, πραγματικές διαστάσεις στην καλύτερη.

 

Δεν ξέρω ακριβώς πόση παροχή θα πρέπει να έχει, αλλά εάν η ταχύτητα του αέρα στον καπναγωγό σου είναι μεγαλύτερη των 7m/s τότε θα έχεις και αυξημένες απώλειες, άρα ο ανεμηστήρας σου θα δουλεύει σε μεγαλύτερες στροφές και θα κάνει θόρυβο και επίσης θα έχεις και θόρυβο λόγω της υψηλής ταχύτητας του αέρα από τον ίδιο τον καπναγωγό. 

 

Το πιο πιθανό είναι να σου κάνει κάποιος παράπονα-καταγγελία. Άρα όπως σου είπε και ο Didonis

Ασε τα παραθυρα και πηγαινε από την πόρτα. Τα παράθυρα μπάζουν κι αν δεν μπάζουν στην αρχή μπάζουν μετα… 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να βγαλω την καμινάδα απο την πρόσοψη τον εχω αποκλείσει τον φωταγωγο πλέον.

 

Απλά θέλω να μαθω ποιος είναι η γραφειοκρατική διαδικασία.

πχ τι αδεια πρεπει να βγάλω?

Πως βγαινει η άδεια οποία είναι αυτη ?

Ποιοι εμπλεκοντε κ γιατι ?

δλδ θελει τοπογραφικο, αρχιτέκτονα, μηχανολογο, πολιτικό μηχανικό κλπ?

Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις τη συναίνεση και αν δεν βρίσκεσαι σε παραδοσιακό οικισμό ή παραδοσιακό ή διατηρητέο κτίριο

εύκολο είναι να εκδώσεις μια μικρής κλίμακας

 

Πήγαινε σε ένα μηχανικό και εκείνος θα σε καθοδηγήσει 

(Δεν έχει κανένα νόημα να  σ' απαριθμήσουμε  και τα δικαιολογητικά)

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεμπερδεύω με άδεια μικρής κλίμακας θα είμαι ευτυχής.

 

Κατι μου ειπαν για κανονικη αδεια οτι χρειάζεται .οπου εμπλέκεται αρχιτέκτων , τοπογραφος . Θελει έγκριση από συμβούλιο αρχιτεκτόνων .

 

Όλα αυτα διπλασιαζουν το κοστος σε σχεση με μια μικρής κλίμακας άδεια κ αυξανουν το χρόνο για να ανοίξω το μαγαζί οποτε κ αλλη οικονομική απώλεια

 

Γνωρίζει καποιος να μου απαντήσει αν με άδεια μικρης κλιμακας μπορω να κατασκευασω καμινάδα ( φουγαρο ) απο την προσοψη του κτηρίου

Link to comment
Share on other sites

PanosG

 

αν οι 2 μηχανικοί επισκέφθηκες δεν βρήκαν άκρη... ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρέπει να πας και σε ΤΡΙΤΟ.... από το forum δεν γίνεται να πάρεις ασφαλή απάντηση και εσύ χάνεις χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.