Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για plotter (σχεδιογράφο) Α1 ΗP 450C


giannist

Recommended Posts

Πωλείτε το παραπάνω πλοτερ στην τιμή των 900 ευρώ, από προφανώς συναδελφο. Δέν είναι έγχρωμο ,και περιλαμβάνεται stand και rollfeeder. σκέφτομαι να το πάρω αλλά θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη,καθώς δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτά. Δέν με πειράζει που δέν είναι έγχρωμο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το C στο τέλος δε σημαίνει Colour, ότι δηλαδή είναι έγχρωμο.

Α1 σημαίνει ότι έχεις μέγιστο πλάτος χαρτιού 60cm και όχι 90cm (Α0).

Αν πάντως είσαι σε πόλη με φωτοτυπικό κατάστημα που έχει τα μεγάλα laser μηχανήματα και με αυτόματο δίπλωμα νομίζω ότι δε σε συμφέρει να αγοράσεις plotter.

Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε στο γραφείο σου ρώτα πρώτα στη HP αν υποστηρίζει το μοντέλο σε ανταλλακτικά και service.

Αν ναι τότε δες μήπως θα μπορούσες να έχεις κάποιου είδους εγγύηση από τον πωλητή, πέρα από την επίδειξη καλής λειτουργίας του μηχανήματος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως το ιδιο μοντελο 7 χρονια το οποιο ειναι εγχρωμο...παιρνει 1 μαυρο και 3 χρωματα cyan,magenda,yellow με τα οποια φτιαχνει τα υπολοιπα.Η τιμη του μελανιου του μαυρου ειναι γυρω στα 20 ευρω.Δεν πιανει τεραστιο χωρο αλλα θα χρειαστεις καπου 1,20χ0,50 μ.

Λοιπον το μηχανημα ειναι καλο αλλα οχι κορυφαιο,η τιμη του ειναι καλουτσικη καθως ειναι παλιο μοντελο αλλα ειναι αξιοπιστο σχετικα.Για εκτυπωση ασπρομαυρων σχεδιων ειναι μια χαρα ,οι εγχρωμες δεν ειναι τοσο καλες δηλαδη δεν θα τυπωνεις και φωτογραφις σε μεγαλο μεγεθος,αφισες και τετοια αλλα δεν σε νοιαζει..Το μονο κακο που του βρισκω ειναι η ταχυτητα του.

Εχει τρεις επιλογες εκτυπωσης αναλογα με την ποιοτητα που θες.

Τωρα για αυτο που ειπε ο Χαρης δεν συμφωνω,αν κανεις πολλα σχεδια σιγουρα συμφερει ο plotter.(τι ειναι το αυτοματο διπλωμα...?)

Ο εκτυπωτης ειναι Α1

Κατα καιρουσ του εχω κανει σερβις για διαφορου λογους το οποιο ειναι ακριβο σχετικα (να υπολογιζεις και κοστος συντηρησης).

Η τιμη ειναι καλη αλλα προφανως παιζει τεραστιο ρολο η κατασταση της "κεφαλης" η οποια ειναι ακριβη για αλλαγη και η γενικοτερη κατασταση του.Μπορεις να βαλεις και καποιον τεχνικο να τον ελενξει και να σου πει τι προβληματα εχει ή να στον κοστολογησει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο δίπλωμα είναι η διαδικασία κατά την οποία ένα σχέδιο μετά την εκτύπωσή του περνάει αυτόματα ή μη σ' ένα άλλο μηχάνημα που λέγεται διπλωτικό και διπλώνεται σε μέγεθος Α4 έτοιμο να μπει στο φάκελο.

 

Το κόστος εκτύπωσης σ' ένα φωτοτυπικό κέντρο είναι 1,50€/m²+ΦΠΑ δηλαδή για ένα σχέδιο τύπου Α1 (60cm ύψος) μήκους 1,00μ είναι 0,90€/m².

 

Αν υπολογίσεις το κόστος αγοράς, το κόστος αναλωσίμων (χαρτί, μελάνια, κεφαλές), το ρεύμα, το κόστος συντήρησης (service), το κόστος του χρόνου που σπαταλάς για την εκτύπωση και το δίπλωμα θα δεις ότι σε συμφέρει να τα δίνεις έξω.

Πέρα απ' αυτά η ποιότητα του laser είναι πολύ καλύτερη.

 

Αυτό είναι λογικό γιατί ένας plotter αξίας 5.000-10.000€ δεν μπορεί να συγκριθεί μ' έναν επαγγελματικό plotter αξίας 150.000€. Όσο ανεβαίνει η αξία τόσο πέφτει το κόστος λειτουργίας.

 

Δείτε πχ πόσο σας κοστίζει η εκτύπωση μιας σελίδας Α4. Τουλάχιστον 0,10€ η σελίδα απ' ότι διαβάζω σε RAM και άλλα περιοδικά. Στο φωτοτυπικό κέντρο τυπώνεις με κόστος 0,04€ τη σελίδα (αναφέρομαι σε μεγάλα κατστήματα και όχι μικρά συνοικιακά).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με εξυπηρετεί να τον έχω στο γραφείο. Υπάρχει τέτοιο κατάστημα στην περιοχή μου ,οπού και τυπώνω σχέδια τα τελευταία 5 χρόνια.Αλλά στην περίπτωσή μου χρειάζομαι πολύ περισσότερο χρόνο να τα τυπώνω έξω, παρά εδώ στο γραφείο. κατα τ'άλλα θα μπορούσε να συμφέρει περισσότερο να τυπώνεις έξω αν υπολογιστεί και το κόστος ενός καλού πλότερ.Αλλά ρε παιδιά μου έχει τύχει να χρειαστεί να πάω να τυπώσω έξω και τρείς φορές την ημέρα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Giannhst το πλοτερ που βρηκες ειναι σε πολυ καλη τιμη. Επισης εχω δει και ενα πλοτερ της ΗΡ,το 110, εγχρωμο Α1+,για καινουριο μιλαω,χωρις βαση και ρολ φιντ ομως. 842702.jpg

Στα 1120 ευρω με 8 ατοκες αλλα αν το παρεις ξερεις οτι εχεις καινουριο μηχανημα με εγγυηση 1 χρονο. Η τιμη που ειπα ειναι απο πλαισιο και eshop. Δεν εχω γνωμη για το μηχανημα,ισως καποιος αλλος το ξερει,αλλα φανταζομαι οτι σαν ΗΡ θα ειναι ποιοτικο. Αν θες ψαξτο λιγο.

Ετσι που ξαναβλεπω το μηνυμα μου ειναι σαν να κανω διαφημιση :roll:Ελπιζω να μην το παρεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

είναι ευκολία πάντως να μπορέσεις να τυπώσεις κάτι επι τόπου και να μην χρειάζεται να βγεις από το γραφείο. (ακόμα και αν είναι δίπλα σου το φοτωτυπάδικο που λέει ο λόγος)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος printserver για αυτόν τον plotter όπως αυτόν ? Υπάρχει καλή συμβατότητα ? Σκέφτομαι να αγοράσω αυτόν και όχι τους επίσημους της HP οι οποίοι είναι πολύ ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.