Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

μόνο που ο γυψοσανιδας πρέπει να συνεγραστεί άμεσα με τον ηλεκτρολόγο

 

δεν μπάινει ο καθένας κάνει τη δουλειά του και μετά ο επόμενος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κύριε [email protected]

Μάλλον έχεις κάνει κάποιο λάθος στους υπολογισμού σου

Ας τα πάρουμε από τη αρχή στην πρώτη περίπτωση με τα χύμα υλικά το πάχος του σοβά που υπολογίζεις είναι 3cm ενώ στην δεύτερη περίπτωση με τα υλικά τα έτοιμα το πάχος αγγίζει τα 5cm όποτε ας τα δούμε ξανά με το ίδιο πάχος δηλαδή τα 3cm και στις δυο περιπτώσεις

1 μετά χύμα υλικά είναι συνολικά 13.427,95

2 με τα έτοιμα υλικά είναι από 9.811,55 έως 11.752,71(3,5cm τελικό πάχος )

Βεβαία στην πρώτη περίπτωση πρέπει να έχεις για εργάτη ανάμιξης των υλικών τον μάγο μερλιν μην τυχόν και κάνει λάθος στο μίγμα ενώ στην δεύτερη απλά νερό.

Αλλά και τα ίδιο ή και περισσότερο να κόστιζαν τα έτοιμα υλικά είναι καλύτερα

Τώρα θα πείτε είναι καλά τα έτοιμα υλικά?

Εγώ σε έργο στο Κερατσίνι σοβάντισα με έτοιμα υλικά γνωστής εταιρίας και εκτός ότι δεν χρειάστηκα τον μάγο μερλιν για την ανάμιξη δεν χρειάστηκα και επιπλέον μεροκάματα για τον καθαρισμό του έργου από τους πεσμένους σοβάδες τα πάντα ήταν καθαρά χωρίς απώλειες υλικών και φυσικά πιστοποιημένα τόσο στα υλικά όσο και στην εργασία.

Τώρα όσο με το κόστος στα συνεργεία εγώ είμαι της άποψης ότι πληρώνεις παίρνεις .

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΧΛΙΒΑΝΙΔΗΣ ξαναδιάβασε προσεκτικά το ποστ μου κ θα δεις ότι συγκρίνω όμοιες καταστάσεις σε 3 cm στρώσης.Δεν χρειάζομαι το μάγο μέρλιν γιατί έχω τον cris angel.

 

Σε περίπτωση αμφισβήτησης,είμαι πρόθυμος για οποιαδήποτε σύγκριση με στοιχεία,δεσμεύσεις κ υπογραφές.Σημειωτέον επίσης ότι για το σενάριο με τα έτοιμα ΔΕΝ έχω συνυπολογίσει σταλία,οπότε το νούμερο που βγαίνει είναι ΠΟΛΥ παραπάνω με τα έτοιμα.

 

Τώρα,ο καθένας μας μπορεί να λέει ό,τι θέλει με τις δουλειές που έχει κάνει κ τις εμπειρίες που έχει.Μέχρι να κατεβάσουν τις τιμές τους τα λατομεία,από μένα δεν θα πάρουν ούτε cent για ''καινούριες'' τεχνολογίες.Το ίδιο κ οι προμηθευτές.Αυτή είναι κ η γνώμη μου.Σε περίπτωση που έχει διαφορετική,σε παρακαλώ να αναλύσεις το κόστος που υποστηρίζεις.Κ ο κόσμος θα καταλάβει ποιός από τους δυό μας είναι πιό κοντά στην πραγματικότητα.

 

Δεν διαφωνώ για την ποιότητα που υποστηρίζεις,σε όλα μου τα ποστς λέω ότι πολύ απλά για λόγους τεχνογνωσίας κ τιμής η Ελλάδα ΔΕΝ είναι έτοιμη για τέτοιες τεχνικές.Μέχρι να αλλάξουν τακτική ορισμένοι.........

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ας πώ και εγώ μιά ιστορία γιά τους έτοιμους σοβάδες .

Πριν 12 χρόνια μαζί με τον αρχιτέκτονα συνεταίρο μου , πέσαμε γιά άλλη μιά φορά θύματα της νεωτερικότητας που μας τρώει .

Αποφασίσαμε σε μιά πολυκατοικία μας να βάλουμε τους έτοιμους σοβάδες που μόλις είχαν εμφανιστεί στην αγορά και αν δεν είμαστε οι πρώτοι που το κάναμε σε μεγάλο έργο , σίγουρα είμασταν από τους πρώτους .

 

Μας έστειλε λοιπόν η εταιρεία άτομο που δούλευε και εκπαίδευε ταυτόχρονα το συνεργείο .

Τελείωσε το σοβάτισμα στο διάστημα Νοέμβριος-Φεβρουάριος , βάφτηκε η πολυκατοικία και 1-2 μήνες μετά η βορεινή όψη έγινε καρέ από τις ρωγμές .

 

Η εταιρεία έφερε Γερμανό τεχνικό , ο οποίος έκοψε με τροχό τμήμα του σοβά που αποκολλήθηκε πολύ δύσκολα και πήρε και κομμάτι τούβλου μαζί του και μετά από ανάλυση μας είπαν ότι ο σοβάς είχε πρόβλημα ελαστικότητας ίσως λόγω υπερβολικού τσιμέντου , αν θυμάμαι καλά τώρα .

Δηλαδή οι αλλαγές καιρού στον βορεινό τοίχο από νοτιάδες με βροχή και 18-20 βαθμούς σε 1-2 μέρες γινόταν ξεροβόρι με 5-6 βαθμούς και αυτές οι διαφορές οδήγησαν σε ρηγμάτωση .

 

Η εταιρεία μας αποζημίωσε γιά την αποκατάσταση , αλλά η δουλειά δεν έγινε ποτέ σωστή .

 

Ευτυχώς οι πελάτες μας αναγνωρίζοντας ότι δεν αγοράσαμε ευτελές υλικό δεν μας δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα .

 

Το υλικό αυτό το χρησιμοποιήσαμε και στην επόμενη δουλειά , αφού μας βεβαίωσαν ότι τα προβλήματα έχουν λυθεί καθώς και τα αντίστοιχα στο χτίσιμο και στο γέμισμα δαπέδων .

Εκεί δεν είχαμε προβλήματα , το κόστος όμως είναι υψηλό και έτσι μετά ξαναγύρισα στο παραδοσιακό τρόπο .

 

Γιά όσους λοιπόν από μας ασχολούμαστε με κατασκευές ο φόβος της πυράς που λέει και ο συνάδελφος είναι σημαντικός , γιατί άντε μετά να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας .

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΧΛΙΒΑΝΙΔΗΣ ξαναδιάβασε προσεκτικά το ποστ μου κ θα δεις ότι συγκρίνω όμοιες καταστάσεις σε 3 cm στρώσης.Δεν χρειάζομαι το μάγο μέρλιν γιατί έχω τον cris angel.

 

Σε περίπτωση αμφισβήτησης,είμαι πρόθυμος για οποιαδήποτε σύγκριση με στοιχεία,δεσμεύσεις κ υπογραφές.Σημειωτέον επίσης ότι για το σενάριο με τα έτοιμα ΔΕΝ έχω συνυπολογίσει σταλία,οπότε το νούμερο που βγαίνει είναι ΠΟΛΥ παραπάνω με τα έτοιμα.

 

Τώρα,ο καθένας μας μπορεί να λέει ό,τι θέλει με τις δουλειές που έχει κάνει κ τις εμπειρίες που έχει.Μέχρι να κατεβάσουν τις τιμές τους τα λατομεία,από μένα δεν θα πάρουν ούτε cent για ''καινούριες'' τεχνολογίες.Το ίδιο κ οι προμηθευτές.Αυτή είναι κ η γνώμη μου.Σε περίπτωση που έχει διαφορετική,σε παρακαλώ να αναλύσεις το κόστος που υποστηρίζεις.Κ ο κόσμος θα καταλάβει ποιός από τους δυό μας είναι πιό κοντά στην πραγματικότητα.

 

Δεν διαφωνώ για την ποιότητα που υποστηρίζεις,σε όλα μου τα ποστς λέω ότι πολύ απλά για λόγους τεχνογνωσίας κ τιμής η Ελλάδα ΔΕΝ είναι έτοιμη για τέτοιες τεχνικές.Μέχρι να αλλάξουν τακτική ορισμένοι.........

κυριε [email protected]

σε λίγο θα βάλουμε και τον (Χάρι ποττερ) να ανακατεύει!!!! (αστειεύομαι)

Πάντως και σε άλλο θέμα μου (Συνεργεία Σοβατζήδων) έχεις απαντήσει αναλόγως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τελικά με ποια υλικά είσαι με τα έτοιμα ή με τα χύμα και σου παραθέτω και την απάντηση σου σε εκείνο το θέμα μου την 14/05/09

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

((((Με κάλυψε ο Brasco,αυτό ακριβώς θα έγραφα.Μπράβο ρε Brasco!Συμπληρώνω επίσης ότι οι εταιρείες προμήθειας έτοιμων κονιαμάτων μέσα στην τιμή τους έχουν κ την εκπάιδευση του ''μαστοράκου''.Για μικρές δουλειές τα έτοιμα κονιάματα διατίθενται κ σε σακουλάκια,για να μην υπάρχει η ανάγκη του σιλό.

Τέλος,υπάρχει κ ο έτοιμος χρωματιστός σοβάς,αν μιλάμε για δουλειές των 100 τ.μ.....τέλος κ τα βαψίματα...

 

Έχουμε προχωρήσει λίγο στην οικοδομή,βέβαια εξακολουθούμε να είμαστε δεκαετίες υπανάπτυκτοι.

 

Το χύμα δεν ξέρουμε πόσο πιο φτηνό είναι...στην ουσία μπορεί να είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ:

1.κλέψιμο στο ζυγολόγιο

2.απώλειες χύδην

3.βροχή=TOTAL DESTRUCTION,η άμμος στα φρεάτια απορροής ομβρίων...

4.πολλές φορές ανάγκη bobcat

5.μεροκάματα+ΙΚΑ στην ανάμιξη

6.μεροκάματα+ΙΚΑ στην καθαριότητα))))

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτό που λεω είναι

Μήπως πρέπει να γίνουμε πιο σοβαροί και πιο ενημερωμένοι

στο θέμα αυτό επιτελούς στην Ελλάδα ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες φίλε μου.Εγώ ενημερώνω πλήρως κ για τις 2 τεχνικές.

 

Δεν είμαι με κάποια συγκεκριμένη.Σε μεγάλο έργο θα προτιμούσα τα έτοιμα,ενω σε μικρό τα χύμα.Αυτά όμως όπως τα λέω εγώ ΔΕΝ πρόκειται να τα πουν οι πωλητές........

 

-----------------------------------------------------------------------

Αυτό που λεω είναι

Μήπως πρέπει να γίνουμε πιο σοβαροί και πιο ενημερωμένοι

στο θέμα αυτό επιτελούς στην Ελλάδα ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

 

Ναι,πρέπει.Εγώ έκανα ότι πέρναγε από το χέρι μου,εσύ?;)

 

Το πρόσεξες αυτό που έγραψα :''Έχουμε προχωρήσει λίγο στην οικοδομή,βέβαια εξακολουθούμε να είμαστε δεκαετίες υπανάπτυκτοι.''>???????

 

Αυτό πιάνει ΚΑΙ τους πωλητές ΚΑΙ τους αγοραστές.

Link to comment
Share on other sites

Κτιριακο εργο (2007):

 

α) ΕΠΙΧΡΙΣΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΑΡΜΑΡΟΚΟΝΙΑ (χοντρά και ψιλά) 4€/μ²

β) ΕΠΙΧΡΙΣΜΑΤΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΜΑΡΜΑΡΟΚΟΝΙΑ (χοντρά και ψιλά) 4€/μ²

γ) ΤΣΙΜΕΝΤΟΚΟΝΙΕΣ 4€/μ²

δ) ΛΟΥΚΙΑ, ΠΟΤΑΜΟΙ, ΤΑΜΠΛΑΔΕΣ, ΣΚΩΤΙΕΣ 4€/τρέχον μέτρο

ε) ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΕΥΡΟΜΕΤΑΛ ΥΑΛΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΡΕΜΕΤΙ

(ΚΤΙΣΙΜΟ, ΚΑΘΑΡΙΣΜΑΤΑ κτλ.), ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ

 

σημειωση:

τα κουφωματα με λαμπαδεσ θα μετρουνται σεντονι μεχρι ανοιγμα φαρδουσ 2

μετρων. ανω των 2 μετρων θα αφαιρειται το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που δίνεις είναι με το ΙΚΑ μαζί ή καθαρές ; Λίγο χαμηλές τις κόβω (στα σοβατίσματα αναφέρομαι κυρίως).

Link to comment
Share on other sites

Χωρις ΙΚΑ.

Αναλυτικα το κοστος για τα Σοβαντισματα ηταν το εξης :

 

Αμοιβη εργολαβου (με τις τιμες που εγραψα παραπανω) = 25.000 €

Υλικα για σοβαντισματα = 10.500 €

ΙΚΑ για σοβαντισματα = 12.500 €

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πράγματι τα ξηρά κονιάματα ακόμη και αυτή τη στιγμή αποτελούν ενα ρίσκο καθώς δεν μπορείς να είσαι απόλυτα σίγουρος για την ποιότητα τους.Πχ στο τελευταίο έργο που χρησιμοποίησα ξηρό κονίαμα δε μείναμε ευχαριστημένοι με τον μηχανικό καθώς μετά απο μερικές ήμερες παρατηρήθηκαν τριχοειδής ρωγμές στη μαρμαρόσκονη.Γιαυτό προτιμώ να χρησιμοποιώ παραδοσιακό σοβά ενισχυμένο με revinex και ινες πολυπροπυλενίου και τελική στρώση μαρμαρόσκονη ανακατεμένη με :?:(το μυστικό μας) και revinex. Πρόσφατα τελείωσα μια μεζονέτα χρησιμοποιώντας αυτό το συνδυασμό και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά (καθόλου ρωγμές ,ούτε καν φαίνονται ματίσεις και σαλαμούρες, μια τέλεια επιφάνεια ).Τώρα όσον αφορά τις τιμές τα 4€ τμ στις πολυκατοικίες και 4,50-5€ τις μεζονέτες χωρίς τα υλικά εντός Αττικής πιστεύω οτι είναι καλά. Για εκτός Αττικής υπάρχουν άλλες τιμές που αγγίζουν και τα 8,50 € χωρίς τα υλικά.

πάνω απο ολα όμως , αυτό που μετράει περισσότερο, είναι η επικοινωνία που μπορεί να έχει κάποιος με το συνεργάτη του για να παρθούν οι κατάλληλες αποφάσεις ,με σκοπό να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

http://www.sobatismata.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.