Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Εμείς κορνίζα λέμε αυτή τη χαζομάρα για να καλύπτουμε το σιδηρόδρομο της κουρτίνας.

Γύψινο. Σχέδια από απλά ως εντελώς κιτς.

...εμεις λεμε κορνιζα αυτο που βαζουμε μασε μια φωτογραφια....!!! χα χα χα πλακα κανω

 

ΚΑΝΑ....οκ το ιδιο λεμε. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

1. Αν μιλάμε για σοβατζή, είναι η σε προεξοχή μπορντούρα που τρέχει περιμετρικά ενός ανοίγματος (στα 3/4 του αν είναι πόρτα ή στα 4/4 αν είναι παράθυρο). Δεν υλοποιείται πάντα, γίνεται για καθαρά αισθητικούς λόγους. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω εγώ ως προς την ερμηνεία του.

2. Δεν έχω ιδέα, θα σε γελάσω.

3. Γωνιόκρανα τι ; Αν ρωτάς τι είναι (όχι πώς προ/επι-μετρείται), για σοβατζή μπορώ να σκεφτώ ότι είναι η ενίσχυση μιας γωνιάς (μεταλλική γωνιακή διατομή, η οποία τοποθετείται ακριβώς στην εξωτερική ακμή που σχηματίζεται μεταξύ δύο αλληλοτεμνόμενων τοίχων π.χ.). Σε γυψοσανιδάδες είναι πιο σύνηθες, στρατζαριστό διάτρητο προφίλ, τοποθετημένο στο ίδιο ακριβώς σημείο που ανέφερα και παραπάνω ή σε κάποιο κούτελο που σχηματίζεται.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Η συνήθης πρακτική πληρωμής επιχρισμάτων είναι:

Επιφάνειες + μήκη ακμών (όπου υπάρχουν)

(με τη ίδια τιμή όλα)

η τοποθέτηση γωνιοκράνων πληρώνεται έξτρα (συνήθως αποκοπή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. όπως τα λέει ο Directionless

2. επειδή όλα είναι θέμα συνεννόησης προσωπικά και για να γλιτώσω μεγάλο τμήμα της επιμέτρησης, πληρώνω λίγο περισσότερο τις επιφάνειες και γλιτώνω τις ακμές (μετράω και πληρώνω μόνο επιφάνειες). Στα στηθαία πάντως αν έχεις μάρμαρο από πάνω δε θα πληρώσεις ακμή, αν δεν έχεις θα πληρώσεις

3. ?

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν και εγώ συνάδελφε για το 2, σωστός.

 

Μόλις θυμήθηκα ότι υπάρχει ένα καλό βιβλίο (ως σημείο αναφοράς, αν και παλιό), το οποίο είχα αγοράσει σε στοκ (νομίζω είναι εκτός κυκλοφορίας) πριν πολλά χρόνια, του Θ. Λαζαρίδη "Επιμέτρηση και οικονομικά στοιχεία δομικών έργων". Αν θυμάμαι καλά, έχει αναφερθεί ξανά εδώ μέσα και αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να υπάρχει και στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ. Έχει τα πάντα, πλην γυψοσανίδας και ξυλουργικών.

Edited by Directionless
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο την μαστορικη ορολογια της οικοδομικης της κας Αγγελικης Τριανταφυλλου : 
ΚΟΡΝΙΖΑ : α) καλούπι από φελιζόλ, τοποθετούμενο μέσα στο καλούπι του μπετόν, συνήθως για να σχηματοποιήσει – να δώσει ένα ωραίο τελείωμα, συνήθως στην κάτω ορατή πλευρά ενός προβόλου β)  η τελική μορφή του τελειώματος της κάτω πλευράς του προβόλου γ) περίγραμμα γύρω από κουφώματα, που  προεξέχει ελαφρά από το επίχρισμα -κατασκευάζεται από τον σοβατζή
ΚΟΥΤΕΛΟ : μικρού ύψους τοιχίο, πάχους 15 – 20 εκ., περιμετρικά του δώματος ή των προβόλων
ΜΑΡΚΙΖΑ : προεξοχή στέγης ή πλακός, γείσο, συνήθως μικρού πλάτους, για την προστασία της τοιχοποιίας και των κουφωμάτων από βροχή και ανέμους. 
 
 

 

1. όπως τα λέει ο Directionless

2. επειδή όλα είναι θέμα συνεννόησης προσωπικά και για να γλιτώσω μεγάλο τμήμα της επιμέτρησης, πληρώνω λίγο περισσότερο τις επιφάνειες και γλιτώνω τις ακμές (μετράω και πληρώνω μόνο επιφάνειες). Στα στηθαία πάντως αν έχεις μάρμαρο από πάνω δε θα πληρώσεις ακμή, αν δεν έχεις θα πληρώσεις

3. ?

 

δηλαδη βγαζεις τετραγωνικα και πχ πολ/ζεις επι εναν συντελεστη 1.3?  και  πληρωνεις τετραγωνικα μονον

 

σε μια προμετρηση εβγαλα οτι εβγαλα και μετα περασαν απο το εργο δυο σοβαντζηδες να δωσει ο καθενας την προσφορα του και εβγαλε  αλλα μετρα ο καθενας και απο τα δικα μου 

δεν εχω ταξη μεγεθους αποκλισεων ακομη γιατι μου το ειπε ο ιδιοκτητης  τηλεφωνικα  

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται ο μηχανικός να μου έχει βγάλει τα m2 για επιχρίσματα 359 και συνεργείο που έδωσε προσφορά να τα βγάζει 596 συν 38,8 μ οι ακμές;

Τα m2 της οικοδομής είναι 137,48 (περιλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι, σχεδόν 121 τα καθαρά). Επιπλέον τι έχετε να πείτε για την τιμή των 10€/m2 και 10€ ανα τρέχων μέτρο οι ακμές, χωρίς να αφαιρεί ανοίγματα, με υλικά να επιβαρύνουν τον ανάδοχο, δε χρεώνει τοποθέτηση υαλοπλεγμάτων και γωνιοκράνων. Τα επιχρίσματα περιλαμβάνουν τρεις στρώσεις και στο πεταχτό και στο βασικό σοβά λέει οτι θα χρησιμοποιήσει ρητίνες για ενίσχυση ενώ στην τελική στρώση αμμοκονία και πλαστικοποιητές, όπου το κόστος θα επιβαρύνει τον εργολάβο.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κτίριο βρίσκεται στην ολοκλήρωση των τοιχοποιιών, είναι εύκολη η προμέτρηση των επιφανειών και των ακμών. 

Αφού όμως η προσφορά δεν είναι αποκοπή αλλά κατόπιν επιμετρήσεων, ποίος ο λόγος για ανησυχία εκ των προτέρων? Έτσι κι αλλιώς, ο μηχανικός θα κάνει επιμέτρηση μόλις τελειώσει η εργασία και πριν εξοφληθεί ο εργολάβος

Η τιμή ανά μ² περιλαμβάνει και τη δαπάνη των υλικών. Στην τιμή ανά μμ, ΔΕΝ υπάρχουν υλικά αλλά μόνο εργασία. Συνεπώς....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βγαζεις τετραγωνικα και πχ πολ/ζεις επι εναν συντελεστη 1.3? και πληρωνεις τετραγωνικα μονον

 

σε μια προμετρηση εβγαλα οτι εβγαλα και μετα περασαν απο το εργο δυο σοβαντζηδες να δωσει ο καθενας την προσφορα του και εβγαλε αλλα μετρα ο καθενας και απο τα δικα μου

δεν εχω ταξη μεγεθους αποκλισεων ακομη γιατι μου το ειπε ο ιδιοκτητης τηλεφωνικα

 

κάπως έτσι, στην πράξη είναι περισσότερο θέμα αυτού που δίνει την προσφορά δηλαδή του σοβατζή. Υπάρχουν σοβατζήδες που δε δέχονται να μην πληρωθούν τις ακμές. Συνεπώς του το προτείνεις και αν είναι ok με αυτό σου δίνει τις κάτωθι προσφορές: x ευρώ/τμ για επιφάνειες και y ευρώ/μμ για τις ακμές ή z ευρώ/τμ για επιφάνειες χωρίς να μετράμε τις ακμές. Είναι αυτονόητο ότι z>x, το πόσο μεγαλύτερο είναι εξαρτάται από τον ίδιο το σοβατζή. Προσωπικά επιλέγω συνήθως αυτή τη μέθοδο γιατί: 1) βαριέμαι την επιμέτρηση των ακμών :mrgreen: και 2) μπορεί κανείς να προσεγγίσει καλύτερα το κόστος με αυτόν τον τρόπο καθώς οι ακμές μπορεί να σου ξεφύγουν πολύ πιο εύκολα από τις επιφάνειες στην προμέτρηση. Όλα βέβαια εξαρτώνται από το πόσο μεγαλύτερο είναι το z από το x καθώς και πόσο είναι το y.

Όσο για τις αποκλίσεις στην προμέτρηση, δε μου κάνει καμία εντύπωση: 100 μηχανικοί και σοβατζήδες να περάσουν, 100 διαφορετικές προμετρήσεις θα δώσουν, αν έχεις βέβαια 100 μετρήσεις μπορείς να παίξεις με στατιστικό μοντέλο και να βρεις τη σωστή τιμή :mrgreen:

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.