Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Αφού το κτίριο βρίσκεται στην ολοκλήρωση των τοιχοποιιών, είναι εύκολη η προμέτρηση των επιφανειών και των ακμών. 

Αφού όμως η προσφορά δεν είναι αποκοπή αλλά κατόπιν επιμετρήσεων, ποίος ο λόγος για ανησυχία εκ των προτέρων? Έτσι κι αλλιώς, ο μηχανικός θα κάνει επιμέτρηση μόλις τελειώσει η εργασία και πριν εξοφληθεί ο εργολάβος

Η τιμή ανά μ² περιλαμβάνει και τη δαπάνη των υλικών. Στην τιμή ανά μμ, ΔΕΝ υπάρχουν υλικά αλλά μόνο εργασία. Συνεπώς....

 Οκ και ευχαριστώ. Και μια άλλη ερώτηση. Είναι καλύτερο τα επιχρίσματα να γίνονται με πρέσα ή χέρι; Έτοιμο κονίαμα ή όχι; Και αν όχι χρειάζεται να χρησιμοποιηθούν πλαστικοποιητές στην τελική στρώση;

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι οι οδηγοί οι οποίοι γίνονται υποχρεωτικά με το χέρι. Τα γεμίσματα είναι εύκολη υπόθεση.

Αν η εργασία γίνεται σε ζεστό και ξηρό περιβάλλον, καλό είναι να χρησιμοποιείται μηχανή.

Προτιμώ τα παραδοσιακά κονιάματα, με ενίσχυση ρητινών.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το βασικό είναι να μην έχουμε 9εκ απόκλιση κατακόρυφου μεταξύ ισογείου και δευτέρου ορόφου....στον ΦΟ.

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,

δεν εχω καταλαβει τελικά, το σεντονι αρκει για τις επιμετρησεις του σοβα (και απο τις 2 πλευρες) ? Τι ισχυει γιατι εχω μπερδευτεί εδω με τους εργολαβους. Ζητανε και το εσωτερικό τρεχόμετρο. Αν όντως ειναι ετσι, και στο εργο η εργασία του σοβα περιλαμβανει αυγουλιερα και πλεγμα, ισχυει η ιδια τιμή για αυτά τα επιπλέον τρεχόμετρα?      Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το συμφωνηθέν προ των εργασιών.. Μετά τα πράγματα συνήθως μπλέκουν..Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα εξής: Η επιμέτρηση των επιχρισμάτων γίνεται "σεντόνι" μέσα-έξω όπως λες. Αν όμως στα κουφώματα έχει τοποθετηθεί ψευτόκασα πριν τα επιχρίσματα, προσωπικά (συμφωνώ με τον μάστορα από πριν) και αφαιρώ την επιφάνεια του κουφώματος. Ο λόγος είναι διότι η ψευτόκασα τον βοηθάει και δεν κάνει επιπλέον δουλειά στα κουφώματα, να βγάλει γωνίες κλπ. Απλώς "γεμίζει" κατά το πάχος της ψευτόκασας. Εάν δεν υπάρχουν ψευτόκασες (για κάποιον λόγο) γνώμη μου είναι να γίνεται από πριν συμφωνία με τον μάστορα αν θα επιμετρηθεί "σεντόνι", δηλαδή και το άνοιγμα του κουφώματος, ή αν θα μετρηθούν γωνίες κουφωμάτων και θα αφαιρεθεί το άνοιγμα. Για τις γωνίες τώρα, εσωτερικές και εξωτερικές του κτιρίου: ναι επιμετρώνται επιπλέον ως τρέχον μέτρο γιατί ο μάστορας κάνει επιπλέον εργασία για την κατακορύφωση-αλφάδιασμα. Προϋπόθεση βέβαια για να τις πληρωθεί είναι να τις έχει "βγάλει" σωστά..Άποψη μου είναι ότι αρμοδιότητα του επιβλέποντα είναι να ελέγξει και αυτό. Συνήθως η τιμή των τρεχόντων μέτρων είναι ίδια με την τιμή που δίνουν για τις επιφάνειες. Ξαναλέω όμως:όλα εξαρτώνται από το τί έχει συμφωνηθεί. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που λόγω των ειδικών χαρακτηριστικών του έργου, τα παραπάνω μπορεί να τροποποιούνται. Εγώ έναν μπούσουλα αναφέρω.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Όλα εξαρτώνται από το συμφωνηθέν προ των εργασιών.. Μετά τα πράγματα συνήθως μπλέκουν..Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα εξής: Η επιμέτρηση των επιχρισμάτων γίνεται "σεντόνι" μέσα-έξω όπως λες. Αν όμως στα κουφώματα έχει τοποθετηθεί ψευτόκασα πριν τα επιχρίσματα, προσωπικά (συμφωνώ με τον μάστορα από πριν) και αφαιρώ την επιφάνεια του κουφώματος. Ο λόγος είναι διότι η ψευτόκασα τον βοηθάει και δεν κάνει επιπλέον δουλειά στα κουφώματα, να βγάλει γωνίες κλπ. Απλώς "γεμίζει" κατά το πάχος της ψευτόκασας. Εάν δεν υπάρχουν ψευτόκασες (για κάποιον λόγο) γνώμη μου είναι να γίνεται από πριν συμφωνία με τον μάστορα αν θα επιμετρηθεί "σεντόνι", δηλαδή και το άνοιγμα του κουφώματος, ή αν θα μετρηθούν γωνίες κουφωμάτων και θα αφαιρεθεί το άνοιγμα. Για τις γωνίες τώρα, εσωτερικές και εξωτερικές του κτιρίου: ναι επιμετρώνται επιπλέον ως τρέχον μέτρο γιατί ο μάστορας κάνει επιπλέον εργασία για την κατακορύφωση-αλφάδιασμα. Προϋπόθεση βέβαια για να τις πληρωθεί είναι να τις έχει "βγάλει" σωστά..Άποψη μου είναι ότι αρμοδιότητα του επιβλέποντα είναι να ελέγξει και αυτό. Συνήθως η τιμή των τρεχόντων μέτρων είναι ίδια με την τιμή που δίνουν για τις επιφάνειες. Ξαναλέω όμως:όλα εξαρτώνται από το τί έχει συμφωνηθεί. Είναι πολλές οι περιπτώσεις που λόγω των ειδικών χαρακτηριστικών του έργου, τα παραπάνω μπορεί να τροποποιούνται. Εγώ έναν μπούσουλα αναφέρω.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πλήρη απάντηση! Εχω περίπτωση χωρίς ψευτοκασες.  Αρα, και σεντόνι και περιμετρικό τρεχόμετρο συμφωνεις οτι δε πανε μαζι αθροιστικά στο κόστος? Η το ένα (σεντονι -αν δεν εχω ψευτόκασες) ή το άλλο (τρεχομετρα - αν εχω ψευτοκασες). Θα ξεχασουμε κι αυτά που ξερουμε..   Υπαρχει κάποιο επίσημο εγγραφο ή κατι που να αναφέρεται σε αυτό - τρόπος επιμετρησης και ειδικές συνθηκες? Πως κοστολογειται αν ξερετε ενας επίσημος επιμετρητης του ΤΕΕ για επιληση διαφορων? Ου μπλεξεις

Link to comment
Share on other sites

Η επιμέτρηση για λογαριασμό δημόσιου έργου γίνεται επί πραγματικών επιφανειών, αγνοώντας τις όποιες ακμές.

Στα ιδιωτικά έργα (αλλά και για πληρωμή υπεργολάβου από τον εργολήπτη στα δημόσια) γίνεται με τη διαδικασία που ανέφερε ανωτέρω ο συνάδελφος. Εκτός κι αν στο συμφωνητικό αναγράφεται κάτι άλλο.

Οι πρόσθετες εργασίες (τοποθέτηση πλέγματος, γωνιοκράνων, κλπ) συνήθως πληρώνονται έξτρα (ημερομίσθια, ή αποκοπή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.