Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Συνάδελφοι συγνώμη, αλλά σε ποιά εποχή βρίσκεστε στα επιχρίσματα;

Το 80% των οικοδομών έχει στημένο απ' έξω σιλό με έτοιμη κονία για επιχρίσματα και ίσως και λάσπη κτισίματος.

Υλικά πιστοποιημένα!

 

Σε δημόσια έργα βρισκόμαστε, που προσπαθείς να κόψεις από όλες τις μπάντες συνάδελφε. Για λοιπές (οικονομικές) πληροφορίες, βλέπε και το ποστ του zavi που τα λέει πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα κ είδα άλλη μία δουλειά με έτοιμα κονιάματα.

 

Το βρωμόγελο:είχε σκάσει ο σοβάς περιμετρικά από ΚΑΘΕ τούβλο.Αυτό πλέον λαμβάνεται ως ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ!!!:lol::lol:

 

Κ φυσικά ο προμηθευτής ΠΑΝΤΑ θα πει ότι φταίει το συνεργείο,ενώ από το συμφωνητικό ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να το εκπαιδεύσει κατάλληλα....

 

Βρε προμηθευτές έτοιμων κονιαμάτων:ΓΙΑΤΙ δεν κατεβάζετε την τιμή σας,αν όχι κάτω από τα χύμα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να έρχεται η μία η άλλη με τα χύμα?Πάτε να θησαυρίσετε με ένα παραμύθι?Πώς στο καλό πιστεύετε ότι θα καταργηθεί με την τεχνική που προτείνετε το χύμα υλικό,αν δεν το σβήσετε σιγά-σιγά από την αγορά με ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ δεδομένα?Θα βρίσκετε πάντα κορόιδα να πιστεύουν το παραμύθι σας?Αφού τα λατομεία ΔΙΚΑ ΣΑΣ είναι,δεν μπορειτε να ρυθμίσετε το κόστος σας?

 

Βέβαια,εδώ που τα λέμε,αν τα κορόιδα δεν ήταν αρκετά για να επιβιώσετε,απλά δεν θα επιβιώνατε......

 

Ωραία λοιπόν τα έτοιμα,βόλεψαν σε μεγάλο κτιριακό δημόσιο έργο(όταν ήμουν με εταιρεία),ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΚΡΟΔΟΥΛΕΙΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ,δεν το καταλαβαίνετε?

 

Το γράφω δημοσίως,μήπως κ το πάρει κανένα μάτι,μπάς κ σας βοηθήσω να αυξήσετε το πελατολόγιό σας αλλάζοντας τακτική,γιατί πραγματικά συμφωνώ με αυτό που πουλάτε,απλά με χαλάει να το αγοράσω σε αυτή την τιμή.

 

Ομοίως κ για τους προμηθευτές θώρακα,που σας ξεμπρόστιασα οικονομικά (πάλι) σε άλλο θρεντ.ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΑΚΤΙΚΗ,γιατί σας γουστάρουμε αλλά δεν μπορούμε να σας έχουμε!

 

Ε, προμηθευτές?

Link to comment
Share on other sites

Μα,Brasco,ποιό ακριβώς συνεργείο σε αυτή τη χώρα φέρει κάποια πιστοποίηση?

 

Συμφωνώ ότι ζούμε στην κατασκευή λίγα χρόνια πίσω από προηγμένες χώρες,αλλά σίγουρα ζούμε κ πολλά χρόνια μπροστά από άλλες.

 

Δεν έχεις άδικο να προτείνεις έτοιμα πιστοποιημένα κονιάματα,όμως ακόμα δεν είμαστε έτοιμοι να τα δουλέψουμε,και,το κυριότερο,ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ να τα δουλέψουμε σε αυτές τις τιμές.Κ εγώ με το μέρος σου είμαι,μόνο όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι.Στο οικονομικό είμαι εντελώς κάθετος,διότι,η έλλειψη εμπειρίας από τα συνεργεία μου δίνει αυτό το δικαίωμα.Κ φαίνομαι,από την πλειοψηφία των συνεργείων, σωστός.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ζούμε στην κατασκευή λίγα χρόνια πίσω από προηγμένες χώρες.

 

 

Για αυτ'ο τον λόγο έχουμε τους εισαγόμενους μαστόρους μπά και μάθουμε και εμείς οι ντόπιοι τη δουλεία .¨Οταν διαλέγης απο το φτηνότερο το ποιο φτηνό δεν έχεις λόγο για παράπονα μετά (αναφέρομε πρός τους ιδιοκτήτες ).

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει έτοιμο σοβά σε πάνω από 15.000μ2. Έχω χρησιμοποιήσει και τις εταιρείες.

Τα προβλήματα που είχα ελάχιστα στην μία εταιρεία και πολλά στην άλλη. Ειλικρινά εάν είναι στο χέρι μου δεν ξαναχρησιμοποιώ λάσπη παραδοσιακή. Χρησιμοποιήσα σχετικά ακριβό συνεργείο αλλά με πολύ καλές συστάσεις και έμεινα ευχαριστημένος.

Το συνολικό κόστος περίπου 9 (με τα υλικά), αλλά είμαι σίγουρος για τα υλικά που έχω βάλει και μπορώ να το "εγγυηθώ" στον ιδιοκτήτη.

Κ συζήτηση αυτή όμως πρέπει να μεταφερθεί σε θέμα παραδοσιακός vs έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Συνεργείο από Ιταλία μου έδωσε τιμή 5ευρώ/μ2 με γραπτή εγγύηση αντοχής στο χρόνο!. Μπορεί το πεντάρι να σας φαίνεται ακριβό αλλά ο ιδιώτης στα Γιάννινα πληρώνει 6-7ευρώ χωρίς εγγύηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω δουλέψει έτοιμο κονίαμα τριών στρώσεων με τιμές φατούρα από 3,50 ευρώ/μ² (χωρίς να επιμετριούνται οι ακμές) έως 4,00 ευρώ/μ² + άλλο τόσο ανά μέτρο μήκους οι ακμές. Μιλάμε για τυπικές πολυκατοικίες (4.500 - 7.000 μ² επιφάνεια επιχρισμάτων).

Απ' ότι καταλαβαίνετε οι τιμές στα 4,00 ευρώ/μ² αντιστοιχούν και σε μία τέλεια εργασία.

 

Μία φορά είχα πάρει προσφορά και με τα υλικά, με παραδοσιακό και με έτοιμο κονίαμα. Οι τιμές (τσιμπημένες γιατί ήταν για δουλειά σχετικά μικρή, γύρω στα 2.000 μ² επιχρίσματα) ήταν 8,00 και 8,20 για παραδοσιακό και σιλό αντίστοιχα (οι τιμές ήταν από σοφατζή που σε πολυκατοικίες έδινε τιμή 4,00 ευρώ φατούρα). Δηλαδή ο εργολάβος για χρήση πιστοποιημένων υλικών έδινε τιμή παραπάνω +0,20 ευρώ / μ² . Καθόλου άσχημα!

Link to comment
Share on other sites

Brasco

 

Σίγουρα η περίπτωση που περιγράφεις είναι καλή.Δεν είναι έτσι όμως όλες οι δουλειές.Κ το περίεργο στο παράδειγμα που δίνεις είναι ότι ο σοβατζής έπρεπε να δώσει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ τιμή σε έτοιμους,καθώς θα έβγαζε την ημέρα περισσότερα μέτρα με έτοιμα,αντί να έχει άνθρωπο στην ανάμιξη.Αυτό δεν σου χτύπησε καμπανάκι?Μήπως η σταλία πλέον είναι μεγαλύτερη στα έτοιμα την ώρα της εργασίας?;)

 

Επίσης,εγώ ως γνωστός σπασ@@@δης,αμφισβητώ κ την πιστοποίηση.Τα τσιμέντα έχουν ακριβύνει,οι φόροι στα λατομεία έχουν μεγαλώσει,το κόστος παραγωγής συνεχώς αυξάνεται,οπότε γιατί το μίγμα να είναι πάντα τέλειο?

 

Κ για να στηρίξω τη θέση μου,σου λέω ότι ξέρω πολύ καλά πώς πιστοποιείται μία εταιρεία κ από ποιούς φορείς....όπως κ τη διαδικασία της επιθεώρησης.

 

Το ότι το υλικό είναι πιστοποιημένο είναι σίγουρα μία μεγάλη ασφάλεια,όχι όμως σε τέτοιες τιμές.Αν δύο πράγματα έχουν ίδια τιμή ή έστω μικρή διαφορά κ το ένα είναι πιστοποιημένο κ το άλλο όχι,σίγουρα θα διαλέξω το πιστοποιημένο.Αν όμως φτιάχνεται χειροποίητα σε εμφανώς μικρότερη τιμή,το μόνο που περιμένω είναι να κατέβει ητιμή του πιστοποιημένου.Σκυρόδεμα ας πούμε δεν υπήρχε περίπτωση να μην διαλέξω πιστοποιημένο,όση διαφορά κ να έχει από άλλα.Αλλά αυτό είναι θέμα ασφάλειας,ενώ οι σοβάδες θέμα αρχιτεκτονικής-οικοδομικής.Ακόμα όμως κ οι πιστοποιημένοι προμηθευτές έτοιμου σκυροδέματος είσαι σίγουρος ότι δεν ''πειράζουν'' τον αναμικτήρα σε περιόδους μετά την επιθεώρηση?

Κ εντάξει,το σκυρόδεμα μπορείς να το ελέγξεις με εγκεκριμένες μεθόδους,όμως για το έτοιμο κονίαμα δεν έχω ιδέα πώς μπορούν να διεξαχθούν οι έλεγχοι...........

Πάντως να ξέρεις,δεν διαφωνούμε στο θέμα,εγώ απλώς αντιτάχθηκα στη γενίκευση που έκανες κ όχι στην ουσία.

 

Και τέλος,ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΈΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΩΛΗΤΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΟ ΙΚΑ?ΑΠΟ ΑΥΤΗ Κ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΥΛΙΚΟ ΑΝΑΜΕΜΙΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΠΡΙΝ?ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣΤΗΡΙΟ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΤΗ?Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΝ ''ΕΞΕΛΙΞΗ''????

 

Εξέλιξη εγώ θα θεωρούσα να ήταν η διαφορά στο +20% για έτοιμα,όχι στο +100%......

 

Όπως είδες το κόστος του υλικού χονδροειδώς βγαίνει 2 ευρώ στο χύμα κ 4 ευρώ στο έτοιμο.Αν ήθελες να με πείσεις -οικονομικά πάντα-,θα το θεωρούσες επαγγελματικό από μέρους σου να μου λες ότι θα κερδίσω το ΙΚΑ?

 

Όλες λοιπόν αυτές οι εταιρείες,αντί να προσαρμόσουν τα δεδομένα τους στο σύνολο της αγοράς,μιας κ το θεωρούν ''εξέλιξη'',ψάχνουν να βρουν μόνο τα κορόιδα της πιάτσας.Ας λειτουργήσουν έτσι λοιπόν..........

Link to comment
Share on other sites

zavi είμαι σύμφωνος για όσα λες, αλλά

εκνευρίζομαι κάθε φορά που παραλαμβάνω άμμο λατομείου από μάντρα και είναι ακατάλληλη.

'Οταν λέω ακατάλληλη εννοώ και ως προς την σύνθεση (από μακριά μοιάζει περισσότερο με χώμα... κλείσαν και κάποια καλά λατομεία...) αλλά και ως προς την κοκκομετρία (κάθε τρεις και λίγο κολάει το ακροφύσιο της μπούμας του σοφατζή γιατί όλο και κάποιο πετραδάκι έχει φρακάρει).

Μετά γλιτώνω προβλήματα με τον ασβέστη που δεν έχει σβήσει σε όλη του την μάζα και στο εξάμηνο μου πετάει πεταλύθρες ο τοίχος.

 

Ο αναμικτήρας - μίξερ - θέλω να πιστεύω πως δεν πειράζεται εύκολα, είναι ακριβώς όπως στην διαδικασία παραγωγής έτοιμου σκυροδέματος. Ανάλογα με τις κλιματολογικές συνθήκες και τις απαιτήσεις υπάρχουν και προκαθορισμένες συνταγές - συνθέσεις.

Κάποιο εργαστήριο δίπλα από την παραγωγή παίρνει "δοκίμια" και από τις πρώτες ύλες αλλά και από την έξοδο της παραγωγής.

Φαντάζομαι πως εαν τα αδρανή, υδράσβεστος και τσιμέντο είναι σωστά, αντιστοίχως σωστό θα είναι και τελικό προιόν.

Προς το παρόν δύο εταιρείες νομίζω πως υπάρχουν, η μία ανήκει σε όμιλο τσιμέντων και η άλλη σε όμιλο λατομείων.

Είναι ακριβή λύση το έτοιμο κονίαμα - γύρω στο 15% - ελπίζω αν μπουν και άλλοι παίχτες στην συγκεκριμένη αγορά να μειωθούν οι τιμές. Αλλά κάπως έτσι θα ήταν φαντάζομαι και με το έτοιμο σκυρόδεμα. Απ' ότι έχω ακούσει, τότε, τέλη '60 με αρχές '70, σιγά σιγά εισχώρησε στην ελληνική αγορά.

 

Το θέμα είναι μήπως, μέχρι να μειωθούν οι τιμές, έχει καταργηθεί το επίχρισμα τριών στρώσεων έτσι όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

Οι λύσεις με την εξωτερική θερμομόνωση έχουν εισάγει στην αγορά υλικά με σημαντικά πλεονεκτήματα (λιγότερο πάχος, ενσωματώνουν και την βαφή, ελαστικότητα) άλλα με άγνωστα μειονεκτήματα.

 

Μακάρι όποιος από το forum έχει δουλέψει αυτά τα υλικά να μοιραστεί τις εμπειρίες του μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.