Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Brasco έχεις δίκιο.Με την εξωτερική θερμομόνωση περνάμε σε μία νέα γενιά επίχρισης των όψεων.Κ να σου πώ την αλήθεια,εγώ σιχαίνομαι κ το τούβλο.Χίλιες φορές γυψοσανίδα-τσιμεντοσανίδα,να πάψουν πλέον τα λατομεία να είναι οι νταβατζήδες της οικοδομής,τόσο για οικονομικούς,όσο κ για περιβαλλοντικούς λόγους.Και ΠΟΛΥ χαμηλότερα εργατικά:ηλεκτρολόγος,υδραυλικός,μπογιατζής ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ.Γαμώ το τούβλο γαμώ..........

 

Άντε τώρα όμως να αλλάξεις τη γνώμη του κάθε πελάτη,που του έχουν πει οι παλιοί μηχανικοί ότι στη γυψοσανίδα δεν μπαίνει καρφί..........ΦΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΟΥΠΑ.

 

Τέλως πάντων,νομίζω,όπως κ εσύ,ότι δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι ως αγορά για τέτοιες νέες ιδέες,ή είμαστε στο μεταβατικό στάδιο όπου η τιμή παλεύει ακόμα να πάρει την υπεραξία της,μέχρι να καταρρεύσει κ αυτή στο τέλος,όπως ΠΑΡΑ πολύ σωστά επισήμανες.

 

Μέχρι τότε,εγώ προτιμώ το μεσαίωνα,γιατί με τους νεωτερισμούς έχω θεωρηθεί αιρετικός κ η ιδέα της πυράς με ενοχλεί....:D....Ας βγάλει άλλος το φίδι από την τρύπα!

 

Την καλησπέρα μου φίλε!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Χίλιες φορές γυψοσανίδα-τσιμεντοσανίδα...

 

Παρέα στη φωτιά θα' μαστε!

 

Βέβαια εγώ το πάω και λίγο παραπέρα...αν αξιωθώ να κάνω ποτέ σπίτι μεταλλοκατασκευή με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συνεργείο από Ιταλία μου έδωσε τιμή 5ευρώ/μ2 με γραπτή εγγύηση αντοχής στο χρόνο!. Μπορεί το πεντάρι να σας φαίνεται ακριβό αλλά ο ιδιώτης στα Γιάννινα πληρώνει 6-7ευρώ χωρίς εγγύηση!!!

 

Εγώ τι να πω που έκλεισα με 8ευρώ/τμ...(χωρίς πρέσα)

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά του επιχρίσματος εξωτερικά, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τσιμεντοσανίδες οι οποίες τοποθετούνται πάνω σε οδηγούς βιδωμένους είτε στον φέρον οργανισμό, είτε στο φέρον οργανισμό και σε οπτοπλινθοδομή.

Γνωρίζει κάποιος το κόστος αυτής της εργασίας, προκειμένου να κάνουμε την σύγκριση με την κλασική λύση του επιχρίσματος τριών στρώσεων;

Link to comment
Share on other sites

Brasco το κοστολόγιο της επένδυσης με τσιμεντοσανίδες είναι περίπου 30 ευρώ/μ2 συν το έτοιμο επίχρισμα (τύπου θερμοπρόσοψης) 35 ευρώ/μ2. Η διαφορά είναι τεράστια σε σχέση με το συμβατικό σοβά των 10 ευρώ/μ2 και βάψιμο 6 ευρώ/μ2 μαζί με το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Brasco αυτό που λες είναι ωραίο,το έιχα σκεφτεί κ εγώ παλαιότερα,αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμφέρει οικονομικά.

 

Το άμεσο οικονομικό κέρδος είναι η γυψοσανίδα αντί της οπτοπλινθοδομής.Σκέψου μόνο από τον ηλ/γο πόσα μεροκάματα γλυτώνεις.......κ από το σοβατζή (όλα+τα υλικά+εργασία+ένσημα) κ από τους μπογιατζήδες (τα τριψίματα+υλικά για κάνα 2 χέρια+ένσημα).Γενικά σε τέτοια περίπτωση μιλάμε για αρκετά φράγκα.........

Link to comment
Share on other sites

Zavi, ξέρεις τί έχω δεί στην πράξη? Ότι τα γατόπουλα τα μαστοράκια έχουν βρεί τις δικαιολογίες και οι τιμές τους δεν ακολουθούν την λογική σου (που είναι σωστή., δηλ λιγότερη εντατική εργασία, τριψίματα, σκαψίματα κλπ).

 

Αντ'αυτού οι μπογιατζήδες χρησιμοποιούν την δικαιολογία ότι πρέπει οι γυψοσανίδες να γίνουν σπατουλαριστές, ότι και αυτές χρειάζονται τρίψιμο και μάλιστα πιο "καλλιτεχνικό" με λάμπες κλπ κλπ που σίγουρα και συ έχεις συναντήσει. Οι ηλεκτρολόγοι πάλι γλιτώνουν σκαψίματα, όμως χρησιμοποιούν ειδικά στηρίγματα, κανάλια κλπ οπότε πάλι σε κοπανάνε στο κεφάλι..

 

Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο agrafiot,όμως,άλλη τιμή παίζει ο ηλ/γος σε γυψοσανίδα κ άλλη σε τούβλο.Στη γυψοσανίδα ανοίγει τρύπα με ποτηράκι,περνάει όδευση,ανοίγει δεύτερη τρύπα κ ψαρεύει.Βγάζει τουλάχιστον 4πλάσια μέτρα όδευσης/ημέρα απ' ό,τι στο τούβλο,συν το ότι δεν έχει μετά να γαμολασπώσει (τρελλαίνομαι μόνο που τα γράφω....)

 

Ο μπογιατζής,δεν έχει να τρίψει ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ άσχετα το τί παραμύθια έχουν να λένε.Κ μην ξεχνάτε τα ΙΚΑ των σοβατζήδων,οι οποίοι πλέον έχουν μόνο τα μπετά.......

Link to comment
Share on other sites

Zavi ειδικά για το ΙΚΑ θέλω/θα ανοίξω ένα θρέντ γιατί θέλω να μοιραστούμε απόψεις σχετικά με το όλο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη σένα συμβατικο δωματιο

Θα περασει ο ηλεκτρολόγος παροχες μεσα απο τοιχο

ο σοβατζης θα σοβατισει,

ο μπογιατσης ισως σπατουλαρει και βάψει μετα

ΙΚΑ κανονικο

ενω στο δωματιο με γυψοσανιδα

ο ηλεκτρολογος περναει ευκολα οσα καναλια θελουμε

ο γυψοσανιδας διαμορφωνει τους τοιχους

ο σοβατζης παει διακοπες και ο μπογιατζης δυο χερια βαψιμο και ολα ΟΚ!

και μισο ΙΚΑ.

Δηλαδη οικονομικα ισως κατι λιγοτερο η γυψοσανιδα

απο χρονο σιγουρα πιο γρηγορα παντως απο το συμβατικο δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.