Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

διάβασα τις παραπάνω απαντήσεις σε αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Μήπως μπορείτενα με πληροφορήσετερ ποιά είανι η συνήθης τακτική για τις "ακμες" των υδρορροών; Ο σοβαζής θέλει να χρεώσει 3 ακμές σε κάθε υδρορροή!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω προσεκτικα και αυτο που λεω ειναι οτι σαφως υπαρχουν καλα υλικα και καλα συνεργεια. Με αυτες τις τιμες ομως δεν ερχονται. Χωρις σφραγιστικο δεν βαζω κανενα επιχρισμα. Στα επιχρισματα ειμαι προσεκτικος για να μειωσω προβληματα διαχυσης. Βεβαια μερικές φορες η βαφη μπορει να καταστρεψει το επιχρισμα. Μεγαλη προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα συμφωνιας....οτι δεν ειναι γραμμενο μπορει να ζηταει οτι θελει....το θεμα ειναι εσυ τι θα δωσεις....

 

ειχα και συμφωνια που δεν πληρωσα καθολου ακμες ηταν ελαχιστες...

 

τωρα κανονικα ειναι 2 ακμες....3 ειναι οι πλευρες

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας! Συμφωνώ ότι οποιαδήποτε λεπτομέρεια δεν καλύπτεται από γραπτή συμφωνία αφήνει ανοικτό "παραθυράκι" για ακόμα και παράλογες απαιτήσεις. Θέλω να πώ όμως ότι όπως ο οποιοσδήποτε υπεργολάβος μπορεί να προβάλλει απαιτήσεις, έτσι και ο μηχανικός έχει το δικαίωμα, αν όχι την υποχρέωση, για τις αντιρρήσεις του! Στο κάτω-κάτω της γραφής, κτίρια κατασκευάζουμε, όπου ισχύουν απλές αρχές της γεωμετρίας και της κοινής λογικής, αλίμονο αν γίνουμε δικηγόροι! Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί σοβατζήδες μετράνε τις πλευρές και όχι τις ακμές, χρεώνοντας τις πλευρές που έχουν διάσταση κάτω από ένα μέτρο ίσες με ένα μέτρο, χωρίς να χρεώνουν ακμές

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του ίδιου θέματος η επόμενή μου ερώτηση:

 

Έστω ακμή στην οποία έχει τοποθετηθεί γωνιόκρανο από το σοβατζή. Αυτή η ακμή μετριέται διπλή;;;;;;; Η λογική μου μου υπαγορεύει ότι η ακμή θα μετρηθεί μία φορά και θα χρεωθεί και το γωνιόκρανο ως κόστος υλικού, το οποίο ξέρω ότι είναι περίπου 1 ευρώ το τρεχόμετρο.

 

Σας παρακαλώ πολύ, παρόλο που αισθάνομαι ότι γίνομαι κουραστική, μπορείτε να με πληροφορήσετε για τις δικές σας εμπειρίες στο θέμα αυτό;;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε από τα ερωτήματα που υποβάλεις υποψιάζομαι ότι ο σοβατζής σε έχει πάρει "παραμάζωμα".

Έχω βρεθεί και γω στη θέση σου και δεν το κρύβω, στην πρώτη μου επαφή με εργασιακό περιβάλλον μετά το πολυτεχνείο.

Όπως είπε συνάδελφος παραπάνω και έχω επαναλάβει κατά καιρούς πολλές φορές όλα είναι θέμα συμφωνητικού.

Στις περιπτώσεις που δεν υφίστανται συμφωνητικά κερδίζει αυτός που την έχει "μεγαλύτερη" (την εμπειρία, την μαγκιά, το τσαμπουκαλίκι).

Προτάσεις υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να στις γράψω γιατί δεν είναι ανάλογες του κύρους ενός μηχανικου8-)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν όμως ορισμένοι τρόποι που συνηθίζονται για επιμέτρηση

και προσφανώς αυτοί περιγράφονται και στο συμφωνητικό

 

γενικά έχω παρατηρήσει πως οι διάφοροι τρόποι επιμέρτησης δε διαφέρουν τρομερά στο τελικο ποσό που προκύπτει

Πολλοί σοβατζήδες μετράνε τις πλευρές και όχι τις ακμές, χρεώνοντας τις πλευρές που έχουν διάσταση κάτω από ένα μέτρο ίσες με ένα μέτρο, χωρίς να χρεώνουν ακμές

βάλε τον να διαλέξει ή τον ένα ή τον άλλο τρόπο

ό,τι μας βολέυει από οπουδήποτε δεν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.