Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πώς υπολογίζονται τα μέτρα γιά να πληρωθεί ο σοβατζής


sgp

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας και συμφωνώ στη λογική του συμφωνητικού για να προλαμβάνει κανείς τέτοιες ακραίες καταστάσεις. Αυτό που ήθελα να σας παρακαλέσω απλώς να μου απαντήσετε είναι τι ισχύει στις ΣΥΝΗΘΕΙΣ και ΛΟΓΙΚΕΣ συνεργασίες: Δηλαδή ένας εμπειρος μηχανικός τί θα δεχόταν ως συμφωνία για να ΔΩΣΕΙ τη δουλειά στον σοβατζή όσον αφορά τα γωνιόκρανα;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Alexcan, μου αρέσει που χρησιμοποιείς όρους όπως "συνήθες" και "λογικό"...Πρέπει να αντιληφθείς ότι αυτοί οι όροι είναι κάπως παράξενοι σε αυτή τη δουλειά.

 

Για παράδειγμα, έχεις ένα σοφατζή που σου έχει κάνει δουλειά "αστέρι", σε χρόνο dt, χωρίς προβλήματα (στα νεύρα σου κυρίως), σου έδωσε και κανά δυο εργάτες όταν χρειάστηκες να μεταφέρεις κάτι κτλ...Αυτόν θα τον προσέξεις, θα κάνεις κι εσύ λίγο πίσω, για να ξανάρθει...όχι από συμπάθεια...

 

Από την άλλη σκέψου ένα σοφατζή που δεν πατάει ποτέ, έχει αφήσει το συνεργείο στο έλεος του θεού, σου έχουν σπάσει τα νεύρα και η δουλειά είναι χάλια. Τι θα κάνεις;;; Σε αυτήν την περίπτωση δεν του δίνεις ούτε όσα λέει το συμφωνητικό...

 

Παρεπιπτόντως, αν έχεις καλό σοφατζή, τα γωνιόκρανα είναι περιττά κατά τη γνώμη μου.

 

Αυτά...καλή επιτυχία;)

Link to comment
Share on other sites

καλο σοβατζη και οχι γωνιοκρανα...

 

καλα ειναι τα γωνιοκρανα αλλα σε ενα γερο χτυπημα χαλαει ολη η ακμη και αντε ξανακαντηνα σωστη !!

 

 

 

υ.γ με τα συνεργεια με τον ενα η αλλο τροπο θα του δωσεις αυτα που λεει το συμφωνητικο υπαρχουνε τροποι να στα παρει λεγε με ΙΚΑ ΚΤΛ....γιαυτο πρεπει να χεις μηχανικο ΠΑΡΩΝ επιβλεψη και οχι τηλεμηχανικο !!!

Link to comment
Share on other sites

καλο σοβατζη και οχι γωνιοκρανα...

 

καλα ειναι τα γωνιοκρανα αλλα σε ενα γερο χτυπημα χαλαει ολη η ακμη και αντε ξανακαντηνα σωστη !!

 

Καλά ρε Άκη ......με τη βαριοπούλα θα το χτυπήσει ο οικογενειάρχης ?

 

Κόλλα πλακιδίων και κανα δυο λοξά καρφιά και γίνεται πιο δυνατό και από βράχο.

 

Έλα οικοδομή και αν σπάσεις ένα .....κερνάω τα γωνιόκρανα στη δική σου !! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανάλογα με το πάχος, τον τρόπο (μηχανή ή χέρι), την "οικονομία" κλπ. Τυπικά για μέσο πάχος 2,5cm και μη σπάταλο συνεργείο 3m³ κονιάματος. Αυτό είναι ασβεστοκονίαμα 1:2,5 των 150kg τσιμέντου. επειδή το πεταχτό τρώει περισσότερο τσιμέντο θα έλεγα:

- 11 σακιά τσιμέντο

- 1,5m³ ασβέστη

- 3,5m³ άμμο

μη δέσεις τις ποσότητες κόμπο, το +/- 20% είναι για την πλάκα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας,

 

Η επιμετρηση που κανω εχει ως εξης:

στις κολονες και στα δοκαρια ,οταν τα μετραμε,μετραω την επιφανεια και τις ακμες.

Το ερωτημα μου ειναι εαν ειναι σωστος ο τροπος μετρησης που εφαρμοζω και αν οχι παρακαλω πολυ να μου υποδειξετε το σωστο τροπο επιμετρησης.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.