Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χωνευτά συρρομενα και κενακ


nascar1

Recommended Posts

2 ώρες πριν, getsakna said:

Καλύτερα να μην απαντούσες καν..τραγικό μήνυμα..

 

 

Παρατήρηση.

Δεν είναι επιτρεπτό η προσβολή των άλλων αν δεν μας αρέσει η απάντηση τους και ανεπίτρεπτο να ορίζεις ποιος θα σου απαντάει.

Να μη ξαναγίνει

Didonis

ok, εσύ που ξέρεις την πιο καλή απάντηση γιατί ρωτάς????

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Arche said:

ok, εσύ που ξέρεις την πιο καλή απάντηση γιατί ρωτάς????

το ''τραγικό'' πάει στην απαξίωση..διαλείμματα, υπογραφές κλπ..άχρηστες πληροφορίες που δεν συνάδουν με το forum..

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, getsakna said:

το ''τραγικό'' πάει στην απαξίωση..διαλείμματα, υπογραφές κλπ..άχρηστες πληροφορίες που δεν συνάδουν με το forum..

Συγνωμη Φιλε που δεν σου απάντησα άμεσα. Να με συγχωρείς κιόλας δηλαδή που δεν σου απάντησα κατευθείαν.
Το ερώτημα όμως είναι άλλο, την απάντηση την έχεις καταλάβει.? 
 

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Arche said:

Συγνωμη Φιλε που δεν σου απάντησα άμεσα. Να με συγχωρείς κιόλας δηλαδή που δεν σου απάντησα κατευθείαν.
Το ερώτημα όμως είναι άλλο, την απάντηση την έχεις καταλάβει.? 
 

Δεν σου ζήτησε κανείς να απαντήσεις..πόσω μάλλον άμεσα..

Δεν το διάβασα καν το υπόλοιπο μήνυμα σου..

  • Upvote 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

 @Didonis έκανες σε μένα παρατήρηση για να προστατέψεις σαν καλός μπαμπάς τον έτερο συνομιλητή μου & δεν εκανες σε αυτόν που απαντάει με ύφος «τι να σου λέω τώρα, άς πιάσω το πληκτρολόγιο γιατί σκοτώνω την ώρα μου..έλα μου που θες και απάντηση χωροτάκτης πράμα!»?????

 

Μάλλον πρέπει να γράφουμε ότι αρέσει στον καθέναν σας..

 

Παρατήρηση 2.

από τους κανόνες.

<Η όποια διαφωνία σχετικά με ενέργειες της Ομάδας Συντονισμού επιλύεται μόνο με προσωπικά μηνύματα και δεν είναι θέμα δημόσιου διαλόγου.

...

Για περαιτέρω εξηγήσεις, διαφωνίες, παράπονα, απορίες κ.τ.λ. μπορείτε αρχικά να επικοινωνείτε με τον υπεύθυνο συντονιστή της αντίστοιχης θεματικής κατηγορίας μέσω προσωπικού μηνύματος. Το μήνυμά σας μπορεί να μην απαντηθεί ακαριαία. Τα μέλη της Ομάδας Συντονισμού δεν βρίσκονται 24 ώρες το 24ωρο στον υπολογιστή. Αν δεν ικανοποιηθείτε από την απάντηση που λάβατε μπορείτε να απευθυνθείτε σε έναν Υπερ-συντονιστή (super mod), και αν και πάλι δεν ικανοποιηθείτε από την απάντηση που λάβατε, τότε και μόνο επικοινωνείτε με το Διαχειριστή (admin), πάντοτε μέσω προσωπικού μηνύματος.>

Λαμβάνεις ποινή

Didonis

Edited by Didonis
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ... το αν κάποιος σου αφιερώνει τον χρόνο του να το εκτιμάς ειδικά για ένα σύνθετο ερώτημα σαν το δικό σου, σου έχω δώσει απάντηση και αν προσβλήθηκες γιατί νόμιζες ότι εγώ σου έγραψα με ύφος "χάρη κάνω που σου γράφω" θα σου πω μια κουβέντα. 1 με παρεξήγησες, δεν το έγραφα έτσι.  

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Arche said:

ωραίο και κατασκευαστικό το ερώτημα! Και παρότι η υπογραφή σου με κάνει να μην θέλω να γράψω τίποτα, καθώς όμως κάνω το 30' μου διάλλειμα θα μπω στον κόπο να κάνω μια πρώτη εκτίμηση του πως μπορεί να φτιαχτεί το συγκεκριμένο.
Εχω δει λύσεις στην οικοδομή που την τοιχοποιία με δύο σειρές τούβλα σχημάτιζε ένα τούβλο, 9 πόντους πλάτος έχουμε αρχικά. Μόνωση 5εκ και άλλο ένα τούβλο πάλι μετά 9εκ.
Σύνολο 23 εκατοστά
Όταν πήγαινε τώρα στο μέρος που θα έμπαινε χωνευτά το τζάμι και παντζούρι και σίτα κάποια φορά έφτανε να χρειάζεται ένα κενό μερικές φορές 11εκ ή και μεγαλύτερο, ανάλογα τα ταμπλό και το αν έμπαινε σίτα χωνευτή.
Εγώ έχω δει εκεί να χτίζουν τον ένα τοίχο με 6εκ τούβλο, μόνωση μάλλον κάτι πιο μικρό έβαζαν - αν εβαζαν και καμιά...- και έτσι το πετύχαιναν.
Κατά την γνώμη μου δεν είναι ο καλύτερος τρόπος, ο αρχιτέκτονας πρέπει να προβλέψει αυτές τις περιπτώσεις, να κάνει τα σπασίματα στις όψεις εσωτερικά ή/και εξωτερικά όταν λόγοι σαν αυτούς τον κάνουν να θέλει με τον τρόπο του να μην φαίνονται άσχημα "σημεία" ή και αδύνατα μέσα στο κτίριο. 

Που να μην ήθελες να με υποτιμήσεις κιόλας..τον εαυτό σου βέβαια κατάφερες και υποτίμησες αφού προσπάθησες να δικαιολογήσεις την πιο πάνω έκφραση λέγοντας ότι σε παρεξηγησα!

Τεσπα, το κλείνω εδώ και ας ρίξετε όσες αρνητικές θέλετε εσείς οι γνώστες στην βάση του πτυχίου..δεν ξανασχολούμαι..

Ψυχή βαθιά..

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2022 at 4:41 ΜΜ, getsakna said:

Η δικέλυφη τοιχοποιία ....

Εξαρτάται. Αν στο τέλος της διπλής τοιχοποιίας (υποδοχή συρόμενου) υπάρχει κόντρα τοίχος ή υποστύλωμα, δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Αν η τοιχοποιία συνεχίζεται, τότε κάνει "δόντι" από την εσωτερική πλευρά. Γενικά όμως, τα συρόμενα δεν ενδείκνυνται, για λόγους μη καλής αεροστεγανότητας, κλπ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, tetris said:

...Γενικά όμως, τα συρόμενα δεν ενδείκνυνται, για λόγους μη καλής αεροστεγανότητας, κλπ

Συμφωνώ μαζί σου και ειδικά για την αεροστεγανότητα παρ' ότι υπάρχουν διάφορες τεχνικές να βελτιωθεί αυτό ...

 

επικουρικά όμως και μια μικρή επισήμανση στο παρακάτω

On 10/12/2017 at 7:44 ΠΜ, nascar1 said:

....Από την μία ή πρακτικότητα των χωνευτων, .....και το ότι γλιτώνεις τον χώρο που θα άνοιγε εσωτερικά....

η αίσθηση ότι γλυτώνεις χώρο από την ανοιγόμενη πόρτα είναι περισσότερο αίσθηση και όχι πραγματικότητα. Διότι στον κάθετο άξονα μιας πόρτας (ανοιγόμενης και συρόμενης) δεν είναι λογικό να βάλεις έπιπλα ή άλλο σαν εμπόδιο να μη περνάς.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει επιπλέον να ληφθεί υπόψη, πώς βάσει των απαιτήσεων του ΚΕΝΑΚ για τις νέες κατασκευές, η εξωτερική πλευρά του εσωτερικού τοίχου, θα πρέπει να θερμομονωθεί. Αυτό οδηγεί κατασκευαστικά, σε μάλλον άκομψες όψεις, εάν βέβαια επιλεγεί η λύση των χωνευτών συρόμενων κουφωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.