Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλία θερμότητας η φυσικό αέριο;


kostas1922

Recommended Posts

Γεια σας το διαμέρισμα μου είναι κατασκευής του 1980 70m2.Η θέρμανση του δεν είναι αυτόνομη αλλά κεντρική με πετρέλαιο .Σκεφτομουν τώρα με το νόμο για αυτονομία για φυσικό αέριο .Διαβαζω και μαθαίνω από γνωστούς ότι η αντλία θερμότητας είναι η καλύτερη ενεργειακη και οικονομική λύση .Ενα τέτοιο σύστημα αξίζει τα καλοριφέρ που έχω κάνουν ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή τρόπου θέρμανσης είναι μιά επένδυση, που φυσικά έχει κάποιο κόστος.

 

Ένα μικρό κομμάτι αυτού του κόστους είναι η αμοιβή του μηχανολόγου, που θα κάνει τους υπολογισμούς, και θα σας πεί τα σύν και τα πλην.

 

Αν προσπαθήσετε να αποφύγετε αυτό το αρχικό μικρό κόστος, θα το πληρώνετε πολλαπλάσια όλα τα επόμενα χρόνια, που θα λειτουργεί το νέο σύστημα.  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας το διαμέρισμα μου είναι κατασκευής του 1980 70m2.Η θέρμανση του δεν είναι αυτόνομη αλλά κεντρική με πετρέλαιο .Σκεφτομουν τώρα με το νόμο για αυτονομία για φυσικό αέριο .Διαβαζω και μαθαίνω από γνωστούς ότι η αντλία θερμότητας είναι η καλύτερη ενεργειακη και οικονομική λύση .Ενα τέτοιο σύστημα αξίζει τα καλοριφέρ που έχω κάνουν ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα οι αντλίες θερμότητας είναι ακόμα πιο αποδοτικές από το φυσικό αέριο. Ωστόσο όμως ειναι πολυ πιο ακριβες! υπάρχουν σημαντικές προϋποθέσεις για την τοποθέτησή τους και ναι ενδέχεται να χρειάζεται αντικατάσταση και όλων των σωμάτων. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να καλέσετε κάποιον μηχανολόγο να κάνει αυτοψία και να σας προτείνει τη βέλτιστη λύση για το διαμέρισμά σας.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα οι αντλίες θερμότητας είναι ακόμα πιο αποδοτικές από το φυσικό αέριο. Ωστόσο όμως ειναι πολυ πιο ακριβες! υπάρχουν σημαντικές προϋποθέσεις για την τοποθέτησή τους και ναι ενδέχεται να χρειάζεται αντικατάσταση και όλων των σωμάτων. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να καλέσετε κάποιον μηχανολόγο να κάνει αυτοψία και να σας προτείνει τη βέλτιστη λύση για το διαμέρισμά σας.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

νομιζω ότι τα σώματα αλλάζουν αν θέλω και ψύξη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε και ψύξη χρειάζεστε Fan coils (αντί των σωμάτων που έχετε) + σωλήνες μονωμένες και μάλλον μεγαλύτερες + σωλήνες αποχέτευσης συμπυκνωμάτων + ρεύμα σε κάθε Fan Coil + ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ !

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης ενδεχεται ενα κοστος αγορας μιας αντλιας θερμοτητας να ειναι απαγορευτικό, για εναν ανθρωπο που έχει ένα διαμερισμα 70τμ.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, δεν ενοούσα ακριβώς αυτό, ενοούσα οτι το κόστος της αντλίας θερμότητας είναι ιδιαίτερα ψηλό και δεν θα άξιζε πιστευω να αλλαχτεί για ένα διαμέρισμα μόνο. Δεν ξέρω βέβαια αν κάτι έχει αλλάξει και μπορούν να βρεθούν μικρές μονάδες, καιρό έχω να επισκεφτώ κατάστημα που να εμπορεεύται,

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας το διαμέρισμα μου είναι κατασκευής του 1980 70m2...

Μπορείς να επισκεφτείς το site της Ε.Π.Α.

https://www.aerioattikis.gr/el/timi-eksikonomisi-timi-se-sxesi-me-alla-kafsima

και να πάρεις μια γεύση από σύγκριση τιμών, όπως φυσικά τη βλέπει η εταιρεία.

 

Κατόπιν αποφασίζεις σκεπτόμενος ότι:

1) Το σπίτι σου έχει φτιαχτεί με άλλα δεδομένα θερμομόνωσης

2) Το Φ.Α. το χρησιμοποιείς και στο μαγείρεμα.

3) Την Α.Θ. μπορείς με τοποθέτηση εσωτερικών μονάδων νερού (FCU) να την χρησιμοποιήσεις και για θερινό κλιματισμό.

4) Το κόστος επισκευής μιας βλάβης της Α.Θ. είναι μεγάλο και η πιθανότητα να συμβεί παίζει αρκετά. Εξαρτάται από την εμπορική σου επιλογή.  

 

Γι αυτό όπως πολύ σωστά σου είπαν οι προηγούμενοι συνάδελφοι πάρε μια μελέτη έμπειρου μηχανολόγου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επισκεφτείς το site της Ε.Π.Α.

https://www.aerioattikis.gr/el/timi-eksikonomisi-timi-se-sxesi-me-alla-kafsima

και να πάρεις μια γεύση από σύγκριση τιμών, όπως φυσικά τη βλέπει η εταιρεία.

 

Κατόπιν αποφασίζεις σκεπτόμενος ότι:

1) Το σπίτι σου έχει φτιαχτεί με άλλα δεδομένα θερμομόνωσης

2) Το Φ.Α. το χρησιμοποιείς και στο μαγείρεμα.

3) Την Α.Θ. μπορείς με τοποθέτηση εσωτερικών μονάδων νερού (FCU) να την χρησιμοποιήσεις και για θερινό κλιματισμό.

4) Το κόστος επισκευής μιας βλάβης της Α.Θ. είναι μεγάλο και η πιθανότητα να συμβεί παίζει αρκετά. Εξαρτάται από την εμπορική σου επιλογή.

 

Γι αυτό όπως πολύ σωστά σου είπαν οι προηγούμενοι συνάδελφοι πάρε μια μελέτη έμπειρου μηχανολόγου...

Πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι θα πάθει βλάβη ή αντλία θερμότητας;

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.