Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απομακρυσμένος έλεγχος τριφασικού μοτερ με ρελέ


hmmy92

Recommended Posts

Καλησπέρα, συνάδελφοι είμαι νέος ηλεκτρολόγος μηχανικός (ΗΜΜΥ) αλλά ακόμα άψητος από τεχνογνωσία και ηλεκτρολογικό υλικό που προκύπτει από την εμπειρία για αυτό και χρειάζομαι την βοήθεια των μεγαλύτερων και πιο έμπειρων. Έχω ένα τριφασικό μοτέρ συγκεκριμένα μια αντλία νερού και θα ήθελα να την ανοιγοκλείνω με κάποιο τηλεκοντρόλ (σαν μια γκαραζόπορτα). Έχω βρεί διάφορα remotes στην κίνα τα οποία δουλεύουν απευθείας στα 220V, 10Α (https://www.banggood.com/315MHz-433MHz-220V-10A-1CH-Channel-Wireless-Relay-Remote-Control-Switch-Receiver-p-1126024.html?rmmds=cart_middle_products) αλλά δεν μου γεμίζουν το μάτι και μου φαίνονται επικίνδυνα για τέτοιους είδους φορτία (μην πώ ακόμα και για μία λάμπα), οπότε θα ήθελα μια λύση με κάποιο τριφασικό ρελέ που θα ελέγχεται από ενα remote το οποίο θα λειτουργεί σε μικρότερα Volts το οποίο με ένα μικρό ρεύμα θα ανοιγοκλείνει το ρελέ. Το μοτέρ τραβάζει μέγιστο 7 Α ανα φάση. Μπορείτε να μου προτείνετε εξοπλισμό (όσο οικονομικό γίνεται) και κάποιο σχηματικό για την σύνδεση?

 

Συμπληρώστε σωστά την ειδικότητά σας στο προφίλ σας. Η ένδειξη "ιδιώτης" δεν συμφωνεί με την αναφερόμενη, στο κείμενο, ειδικότητά σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,


 


Ούτως ή άλλως, με ένα τέτοιο προϊόν σαν το Κινέζικο που βρήκες, δεν ενδείκνυνται για απευθείας έλεγχο μεγάλου φορτίου


(ακόμα και και κοντά στο ονομαστικό του, πόσο μάλλον για επαγωγικά ρεύματα). 


 


Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο προϊόν που ανέφερες (ή άλλο παρόμοιο πιο επώνυμο αν θες), ώστε με


αυτό να ελέγχεις το πηνίο (με τάση πηνίου 24VDC ή και 220VAC, εσύ επιλέγεις) ενός τριπολικού ρελέ ισχύος δισατασιολογημένου


έτσι ώστε να καλύπτει τις απαιτήσεις της εφαρμογής σου. Αυτό που πρέπει να δεις είναι που και πως θα κάνεις τις παρεμβάσεις


στον πίνακα της αντλίας, αν έχεις χώρο κτλ. 


Link to comment
Share on other sites

γιατι θελεις να την ελενχεις με ρεμοτ?ποσα μετρα μακρια ειναι η αντλια?

Καμία 100αρα μέτρα

 

 

Καλημέρα,

 

Ούτως ή άλλως, με ένα τέτοιο προϊόν σαν το Κινέζικο που βρήκες, δεν ενδείκνυνται για απευθείας έλεγχο μεγάλου φορτίου

(ακόμα και και κοντά στο ονομαστικό του, πόσο μάλλον για επαγωγικά ρεύματα). 

 

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο προϊόν που ανέφερες (ή άλλο παρόμοιο πιο επώνυμο αν θες), ώστε με

αυτό να ελέγχεις το πηνίο (με τάση πηνίου 24VDC ή και 220VAC, εσύ επιλέγεις) ενός τριπολικού ρελέ ισχύος δισατασιολογημένου

έτσι ώστε να καλύπτει τις απαιτήσεις της εφαρμογής σου. Αυτό που πρέπει να δεις είναι που και πως θα κάνεις τις παρεμβάσεις

στον πίνακα της αντλίας, αν έχεις χώρο κτλ. 

 

Ευχαριστώ, πιο συγκεκριμένα υλικά και διάταξη μπορείς να μου προτείνεις. χώρος υπάρχει όπως και τριφασικό ρελέ υπάρχει που ελέγχεται από χρονοδιακόπτη οπότε μπορώ να αντικαταστήσω τον χρονοδιακόπτη με το remote

Link to comment
Share on other sites

Το τριφασικό ρελέ ισχύος τι τάση πηνίου έχει (υποθέτω 220VAC); Ναι μπορείς να αντικαταστήσεις τον

χρονοδιακόπτη με την επαφή του remote. Ωστόσο, αν για την ομαλή λειτουργία του συστήματός σου

απαιτείται και ο χρονοδιακόπτης, τότε θα πρέπει να προσαρόσεις το κύκλωμά σου ανάλογα ώστε να

τον συμπεριλάβεις και αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονοδιακόπτης είναι μια δικλείδα ασφαλείας για να μην ξεχαστείς και αφήσεις την αντλία να δουλεύει συνέχεια. Όπως και το να πας στον πίνακα και να θέσεις σε λειτουργία την αντλία.

Αν βάλεις το remote και βγάλεις τον χρονοδιακόπτη αν κάποιος πατήσει κατά λάθος και δώσει εντολή στην αντλία ή τη θέσεις σε λειτουργία αλλά το ξεχασεις η αντλία θα δουλεύει ασταμάτητα με ότι αποτελέσματα συνεπάγεται αυτό.

Γνώμη μου είναι να έχεις ένα χρονοδιακόπτη delay off.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Ωραια το θέμα είναι πως μπορώ να αποφύγω το remote μου να είναι στα 220 Volt το οποίο το θεωρώ επικίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.