Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • 1 month later...

Θέλω να εξετάσω αν πληρείται το κριτήριο για κύρια και μοναδική κατοικία, για ρύθμιση με 4495.

Από αποδοχή κληρονομίας απόκτησε το 2015  με ποσοστά η μάνα 25% και γιος 37,5% και κόρη 37,5% .

Κατοικία ορόφου (επί πιλοτής) 117τμ και εξοχική κατοικία 25τ.μ - Είχε γίνει παράνομα στη πιλοτή 60 κατοικία.

Τα έχουν ΟΛΟΙ με τα ποσοστά της αποδοχής.

Στην κατοικία 117 μένει ο γιος - στην παράνομη κατοικία ισόγειο 60τμ μένει η μάνα - η κόρη μένει σε ενοίκιο

θέλω να ρυθμίσω την ισόγεια κατοικία 60τ.μ  με όλους τους δικαιούχους μαζί.

Πως θα ελέγξω για την κύρια και μοναδική κατοικία;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

έχω να τακτοποιήσω τα εξής :

Δύο ανεξάρτητες κατοικίες σε γήπεδο εκτός σχεδίου.

Βάση αδείας η κάθε κατοικία είχε 100τμ κύρια χρήση και 85τμ βοηθητική (υπόγειο).

Σήμερα, η κάθε κατοικία είναι 250τμ κύρια χρήση (ξεμπαζωμένο υπόγειο, ισόγειο και όροφος).

Το γήπεδο βρίσκεται σε οικισμό κάτω των 3.000 κατοίκων.

Οι δύο κατοικίες, ανήκουν συμβολαιογραφικά σε δύο άτομα εξ αδιαιρέτου. Το ένα εξ' αυτών έχει αναπηρία >67%.

Ουσιαστικά ανήκει μία κατοικία στον καθένα, αλλά συμβολαιογραφικά είναι εξ αδιαιρέτου.

Στο Ε1 ο κάθε ένας δηλώνει από μία κατοικία ως μοναδική του κατοικία.

Το ερώτημα είναι αν γίνεται να μπει μειωτικός είτε για την κύρια κατοικία είτε για την αναπηρία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

θα δεις το συμβολαιο συστασης ΟΙ

Μαλλον εχουν δυο ξεχωριστες ΟΙ και  ανηκει  στον καθε ενα απο μιση  σε καθε μια.

Θεωρητικα, καθε ενας κατοικει σε μισο δικο του και  στο "μισο" του άλλου και πληρωνει ενοικιο ή εχει δωρεαν παραχωρηση

ό,τι και να γραφουν στο Ε1, αυτο δεν αλλαζει το οτι,  κυρια κατοικια εχει καθε ενας σε ξεχωριστο διαμερισμα, αλλά που ανηκει κατα το 1/2 σε αλλον..

Δες τα Ε9.

 Αρα θα πας με  όσα λεει  το 103 παρ. 2.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη δεν υπάρχει σύσταση καθέτου και νομικά τα δύο ακίνητα είναι εξ αδιαιρέτου. Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω μειωτικούς συντελεστές.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για συσταση καθετου αλλα οριζοντιας...

Αν δεν εχει γινει,  και αφου δεν εχει γινει διανομη,

τοτε υπαρχουν δυο κτιρια που ανηκουν απο μισο σε καθε εναν εξ αδιαιρετου.

και παλι με το 103/2 θα πας.

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή σας ημέρα συνάδελφοι , χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω την εξής περίπτωση σας παρακαλώ εάν μπορείτε βοηθήστε με

Έχω μια οικοδομή (κάθετη ιδιοκτησία ) την οποία κατέχουν τρεις συνιδιοκτήτες μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού, παρόλα αυτά έχουν ελληνικό Α.Φ.Μ. καθώς κατέχουν ακίνητο στην  Ελλάδα   και είναι και η μοναδική τους κατοικία εδώ.Η οικοδομή αποτελείται από ισόγειο κατάστημα 100,1 τ.μ. στο πίσω μέρος του οποίου και στον ακάλυπτο δηλαδή του οικοπέδου  έχει πραγματοποιηθεί αυθαίρετη προσθήκη βοηθητικού χώρου αποθήκης 42,9 τ.μ.  ,υπάρχει πατάρι το οποίο έχει αυθαίρετα μετατραπεί σε όροφο 100,10 τ.μ.(1ος όροφος) , υφίσταται 2ος όροφος από επάνω σύννομος  και στο δώμα υφίσταται αυθαίρετο δωμάτιο (στούντιο) το οποίο χρησιμοποιείται ως κατοικία 15,60 τ.μ. (τα τ.μ. της απόληξης του κλιμακοστασίου είναι 11,7 τ.μ.). Συνολικά η οικοδομή είναι 358,80 τ.μ.  (100,10 τ.μ. κατάστημα και 42,9 τ.μ. αυθαίρετης προσθήκης και 215,8 τ.μ. κατοικίας χωρίς την απόληξη που προανέφερα). Καταρχήν με προβληματίζει εάν μπορώ δηλώσω ότι είναι η κύρια και μοναδική τους κατοικία στα στοιχεία επάνω της δήλωσης και κατά δεύτερον στα φύλλα καταγραφής εξαιτίας του γεγονότος ότι έχουμε τον περιορισμό των 70 τ.μ. για κύρια κατοικία ανά άτομο πως μπορώ να τα δηλώσω? θα διαιρέσω τα τ.μ. των χώρων κατοικίας στα τρία άτομα η και του καταστήματος δηλαδή του συνόλου  των τ.μ. της οικοδομής και φυσικά μπορεί να δηλωθεί σαν κύρια κατοικία η σαν άλλη?Επίσης η αυθαίρετη προσθήκη στο κατάστημα θα δηλωθεί σαν υπηρεσίες η σαν τι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τίποτα από όλα αυτά δεν μπορεί να δηλωθεί ως "κύρια και μοναδική" κατοικία τους.

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, architect740 said:

Καλή σας ημέρα συνάδελφοι , χρειάζομαι την βοήθεια σας. Έχω την εξής περίπτωση σας παρακαλώ εάν μπορείτε βοηθήστε με

Έχω μια οικοδομή (κάθετη ιδιοκτησία ) την οποία κατέχουν τρεις συνιδιοκτήτες μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού,

[εννοείς, αλλοδαποί μονιμοι κατοικοι εξωτερικου]

παρόλα αυτά έχουν ελληνικό Α.Φ.Μ. καθώς κατέχουν ακίνητο στην  Ελλάδα

[ναι,  εχουν ΑΦΜ λογω ιδιοκτησιας επι ακινητου]

  και είναι και η μοναδική τους κατοικία εδώ

[κύρια  δεν ειναι...άρα δεν ψαχνεις το "μοναδικη"

κι αν δεις στις δηλωσεις τους, γραφουν :"   κατοικος.....αντικλητος στην Ελλαδα...

αρα δεν παιρνεις μειωτικους

[ως προειπεν και ο ταχυτερος ιασονας... με τις καλημερες μου]

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.