Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Κύρια κατοικία είναι το δυάρι. Με το αυθαίρετο εγώ δεν ασχολούμαι. Ξέρω απλά ότι το έχει. 

 

Κορωπί, Μαρκόπουλος, Καλύβια σίγουρα είναι άνω των 3000. Εγώ όμως είμαι εκτός σχδίου και συγκεκριμένα πιο κοντά στα όρια του Δήμου Μαρκόπουλου. Άρα τι ισχύει ? Με μπερδεύει το ότι είναι εκτός σχεδίου....

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι τωρα [απο μεσα μου...]

να εμενε σαν κυρια στα 200 τμ...

οπότε, επειδη αυτα τα 50 τμ. αντε και τι ...αυθαιρεσιουλες να εχουν...ψιλοπραγματα

να εβαζε προς τακτοποιηση τα 200 τμ.

σαν κυρια και μοναδικη...

 

λεω  εγω  τωρα... :smile: :-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνει!!!!

 

Αλλάζει φέτος την κύρια κατοικία στο Ε1 του στην εφορία και με τη δήλωση τον επόμενο χρόνο αποκτά "βάση"...

Στο συνάδελφο nik εναπόκειται να πάρει την καινούργια δουλειά!

 

:grin:  :grin:  :grin:

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

γεια σε όλους/ες

 

εχω σπασει το κεφαλι μου και οσο και εαν το εψαξα, δεν εχω βρει ακρη σε :

 

ζευγαρι συνταξιουχων (67 και 62 ετων),  εχουν εκαστος, πληρη κυριοτητα 50-50%, σε δημο μεγαλυτερο των 3000 κατοικων,

εξ' ολοκληρου αυθαιρετη μονιμη κατοικια συμφωνα με το ε1/ε2, 

εμβαδου:

ισογειο κυριος χωρος 76,80 μ2, 

με σοφίτα εμβ 52,30 μ2 

και εξωτερικο υπόγειο (πλήρως) βοηθ. χωρο 18 μ2 ,

και με λοιπες παραβασεις αναλυτικου προυπολογισμου (μπαρμπεκιου με κεραμοσκεπη, στεγαστρα κλπ.)

 

οι οποιοι έχουν (εκτος απο το 50% στο παραπανω ακινητο) στο ε9 εκαστος : 

 

-ο αντρας 16,67 % σε οικόπεδο ε=286 μ2 στην αθηνα,  (με παλιο βιοτεχνικο κτίριο ε=800μ2, μη ηλεκτροδοτουμενο, εντός ) 

-η γυναικα 50 % (το αλλο 50% η αδερφη της), σε οικοπεδο στην αθηνα, με παλιό (1979) σπιτι εμβαδου 47,20 και 14 μ2 αποθηκη.

 

απορίες:

1) το ποσοστο στο οικοπεδο με το βιοτεχνικο κτίριο υπολογιζετε στο πλαφον των 70μ2 και πως ?

2) το ποσοστο στο οικοπεδο με το παλιο σπιτι υπολογιζετε στο μισο εμβαδον των κυρ. χωρων ? (δλδ τα 47,20 / 2 = 23,60 μ2 αφαιρούνται απο το πλαφον ?) 

3) η σοφιτα παιρνει συντελεστη 0,30, αλλα σε άλλο φ.κ. με "αλλη κατοικια" ?

4) το εξωτερικο υπόγειο 18 μ2 παιρνει μειωτικο συντελεστη 0,50, σε αλλο φ.κ. με "αλλη κατοικία" ?

 

ευχαριστω πολύ 

YNWA

Edited by salryfs
Link to comment
Share on other sites

δικαιουνται 70 τμ. λογω κυριας και μοναδικης

Τα αλλα κτισματα που εχει στο Ε9,

ειτε δεν ειναι "κατοικια" [ το βιομηχανικο]

ειτε  τα 47/2  ειναι κατω απο τα 70.

 

Εκτος εάν,

α] Εκει οπου υπαρχει το αυθαιρετο κτισμα  το οικοπεδο εχει υπολοιπα σδ. πανω απο 70  τμ

β] ή εκει που εχει με την αδελφη της, το οικοπεδο εχει υπολοιπα σδ. πανω απο 140 τμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδερφοι καλησπέρα! διαβάζω ξανά και ξανά το συγκεκριμένο νήμα καθώς και το αρ.100 παρ.12 αλλά κάτι δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο!σε οικισμό κάτω των 3000 κατοίκων πως ακριβώς υπολογίζω αν έχω κύρια και μοναδική κατοικία? Η διατύπωση του νόμου είναι ότι να΄ναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.