Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Sw0rdf1sh

Recommended Posts

Έχω μπερδευτεί λίγο με την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού οπότε θα ήταν χρήσιμο να απαντηθεί ένα απλό κλασσικό παράδειγμα.

 

Έστω ότι έχουμε ένα κλασσικό τυπικό κατάστημα  100τμ και έχει μέσα 5 απλούς λαμπτήρες πυρακτώσεως (που έχουν καταργηθεί) των 40W ο κάθε ένας και γραμμικό φθορισμό Τ5 (συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού ballast) ισχύος 100W .

 

Πως θα υπολογίζατε την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού που πρέπει να μπεί στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ; 

 

Εγκατεστημένη ισχύς: (5 πυρακτώσεως * 40W ) + φθορισμού 100W) = 300W =0.30 KW.

 

Έστω α τα m2 που φωτίζονται με τις πυρακτώσεως και β τα m2 που φωτίζονται με τις φθορισμού, τότε :

Ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς :

Από πυρακτώσεως : 27 W/m2/100lx * 500 lx * α/(α+β) * 100 m2 = Α 

Από φθορισμού : 3,2W/m2/100lx * 500 lx * β/(α+β) * 100 m= Β  

 

Άρα ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς Γ = (Α+Β) * 0.70 / 0.80

 

Αν Γ > 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η Γ

Αν Γ < 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η 0.30 KW 

Edited by nick_61
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όου...έχεις δίκιο, ξέχασα τελείως την αναγωγή στα τ.μ. της ζώνης...διορθώνω για να μην πάρω κανέναν στον λαιμό μου, σωστός υπολογισμός είναι αυτός του nick_61.+1

από την αρχή του θέματος έχω μια εμμονή στο να κοιτάζω εντελώς απλοποιητικά τα τ.μ. της ζώνης για τον φωτισμό :smile:  :smile: !

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστημένη ισχύς: (5 πυρακτώσεως * 40W ) + φθορισμού 100W) = 300W =0.30 KW.

 

Έστω α τα m2 που φωτίζονται με τις πυρακτώσεως και β τα m2 που φωτίζονται με τις φθορισμού, τότε :

Ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς :

Από πυρακτώσεως : 27 W/m2/100lx * 500 lx * α/(α+β) * 100 m2 = Α 

Από φθορισμού : 3,2W/m2/100lx * 500 lx * β/(α+β) * 100 m= Β  

Άρα ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς = Α+Β = Γ

Αν (0.70*Γ) > 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η Γ

Αν (0.70*Γ) < 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η 0.30 KW 

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ:

Η αντίρρησή μου είναι στον υπολογισμό της ελάχιστης απαιτούμενης ισχύος και στον τρόπο σύγκρισης.

Θα επανέλθω αργότερα.

Edited by T-911
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστημένη ισχύς: (5 πυρακτώσεως * 40W ) + φθορισμού 100W) = 300W =0.30 KW.

 

Έστω α τα m2 που φωτίζονται με τις πυρακτώσεως και β τα m2 που φωτίζονται με τις φθορισμού, τότε :

Ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς :

Από πυρακτώσεως : 27 W/m2/100lx * 500 lx * α/(α+β) * 100 m2 = Α 

Από φθορισμού : 3,2W/m2/100lx * 500 lx * β/(α+β) * 100 m= Β  

Άρα ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς = Α+Β = Γ

Αν (0.70*Γ) > 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η Γ

Αν (0.70*Γ) < 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η 0.30 KW 

 

Επανέρχομαι:

Γράφεις:  Άρα ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς = Α+Β = Γ

Νομίζω ότι πρέπει να είναι:

Άρα ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς = (Α+Β) * 0.70 = Γ

Αν   Γ > 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η Γ

Αν   Γ < 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η 0.30 KW

 

 

Δηλαδή η ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς είναι μειωμένη κατά 30% σε σχέση με την προτεινόμενη στους πίνακες 2.4 και 5.1α της ΤΟΤΕΕ-1. Οι πίνακες δίνουν την προτεινόμενη.

 

Επειδή είχα και εγώ τον ίδιο προβληματισμό διαπίστωσα τα εξής:

Πίνακας 2.4.α :  αν πάρεις τις τιμές του Κτιρίου αναφοράς και τις πολ/σεις επί 0.7 δίνουν μια τιμή. Αν πάρεις τις τιμές της τελευταίαςστήλης (Ισχύς για ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης κτιρίων) και τις πολ/σεις επί 0.8 δίνουν ακριβώς την ίδια τιμή με την προηγούμενη.

Που βρέθηκε το 0.8 ?

Στο κείμενο μετά από τον πίνακα 2.4 γράφει:

"Σύμφωνα με τη Κ.Υ.Α. Δ6/Β/14826/17-6-2008 τα επίπεδα φωτισμού καθορίζονται από το ΕΝ 12464-1 και δεν επιτρέπεται υπέρβαση (προς τα πάνω) του ορίου της μέσης ελάχιστης στάθμης γενικού φωτισμού (ℓx)περισσότερο από το 30% αυτής. Για τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης κτιρίων η μέση ελάχιστη στάθμη γενικού φωτισμού (ℓx) δεν πρέπει να ξεπερνά περισσότερο από το 20% αυτής."

Το 0.8 λοιπόν είναι το τελευταίο 20% του κειμένου.

Βέβαια η διατύπωση κάθε άλλο παρά σαφής είναι. Αλλά οι τιμές του πίνακα 2.4α που ανέφερα παραπάνω, συμφωνούν με το σκεπτικό της παραγράφου.

Τι λέτε?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Στον πίνακα 2.4.α. η "ισχύς για τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης κτιρίων" = "ισχύς για κτήριο αναφοράς" * 0.70 / 0.80

Όπου  "ισχύς για κτήριο αναφοράς" = η ισχύς που προκύπτει από τον πίνακα 2.4.

 

Άρα για να συμφωνούμε με τον πίνακα 2.4.α.,  στην περίπτωσή μας θα πρέπει :

 

Ελάχιστη απαιτούμενη ισχύς Γ = (Α+Β) * 0.70 / 0.80 

Αν   Γ > 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η Γ

Αν   Γ < 0.3 KW τότε η εγκατεστημένη ισχύς είναι η 0.30 KW

 

edit: Το διόρθωσα και στο #11

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού οπότε θα ήταν χρήσιμο να απαντηθεί ένα απλό κλασσικό παράδειγμα.

 

Έστω ότι έχουμε ένα κλασσικό τυπικό κατάστημα  100τμ και έχει μέσα 5 απλούς λαμπτήρες πυρακτώσεως (που έχουν καταργηθεί) των 40W ο κάθε ένας και γραμμικό φθορισμό Τ5 (συμπεριλαμβανομένου του ηλεκτρονικού ballast) ισχύος 100W .

 

Πως θα υπολογίζατε την εγκατεστημένη ισχύ φωτισμού που πρέπει να μπεί στο πρόγραμμα ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ; 

 

Αν και είναι λίγο εκτός θέματος η ερώτηση, δεν ξέρω αν βοηθάει καθόλου αυτό:

http://www.michanikos.gr/topic/22260-%CE%A6%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/page-13

 

Εχω την εντύπωση ότι το 30% πάνω και 20% κάτω αφορά τον σχεδιασμό και όχι την διαδικασία της ενεργειακής επιθεώρησης.

Νομίζω ότι στα ΠΕΑ για τον προσδιορισμό της εγκατεστημένης ισχύος ακολουθούμε την ίδια διαδικασία όπως πριν.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο hkamp, αν πρόκειται για φωτιστικά σώματα που βρίσκονται κατανεμημένα στο κατάστημα εντός ενιαίου χώρου πρέπει να ο επιμερισμός να γίνει ανάλογα με την συνεισφορά τους στη στάθμη φωτισμού. Εγώ θεώρησα ότι φωτίζουν διαφορετικούς χώρους ίδιας χρήσης εντός της ίδιας ζώνης γιαυτό τα επιμέρισα ανάλογα με τα τετραγωνικά.

 

​'Όσο για το 30% πάνω και το 20% κάτω αν δεν αφορά την διαδικασία της ενεργειακής επιθεώρησης, τότε τι έννοια έχει ο πιν 2.4.α. και όσα αναφέρονται στην παρ. 6.1.3.1 και στην βοήθεια του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ ; 

Link to comment
Share on other sites

 Μάλλον θα συμφωνήσω με τον hkamp...

  1. Με την μικρή διαφοροποίηση, ότι επιτρέπει ένα 30% προς τα κάτω (βλέπε συν.1).
  2. Δεν λέει 20% κάτω....αλλά " δεν πρέπει να ξεπερνά περισσότερο από το 20% αυτής." (μάλλον το αντίθετο)...και αυτό για λόγους κατανάλωσης

 

 

post-31791-0-13422300-1513283944_thumb.png

Edited by mixmentzos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά : 30% κάτω, 20% πάνω (αντέγραψα από τον hkamp :mrgreen: ).

 

Άλλωστε παραπάνω  στο #15 γράφω :

Στον πίνακα 2.4.α. η "ισχύς για τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης κτιρίων" = "ισχύς για κτήριο αναφοράς" * 0.70 / 0.80 (30% κάτω, 20% πάνω) , όπου  "ισχύς για κτήριο αναφοράς" = η ισχύς που προκύπτει από τον πίνακα 2.4.

 

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να υπολογίζουμε την ελάχιστη απαιτούμενη ισχύ με βάση αυτόν τον πίνακα 2.4.α.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.